правилно ли съм изчислил тези тонколони?

Имам говорител, каква кутия да му направя?
Имам кутия какъв говорител да и сложа?
И за неща от рода.
Съобщение
Автор
jenko
чете и пита
чете и пита
Мнения: 93
Регистриран на: Вто Дек 26, 2006 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

правилно ли съм изчислил тези тонколони?

#1 Мнение от jenko »

Подариха ми две кутии за тонколони- 23 литра. Помъчих се да им сметна говорители за да възпроизвеждат от 80 Хз нагоре в затворен обем:
f3=80Hz
Qт= 0.707
Qм= 4.5
Qeр=0.336
fр= 32 Хз
Правилни ли са изчисленията ми? Усъмних се защото резонансната честота на високоговорителя излезе 32 Хз- не е ли много ниска?

guitman
има опит
има опит
Мнения: 146
Регистриран на: Пон Дек 27, 2004 1:00 am
Местоположение: plovdiv
Обратна връзка:

#2 Мнение от guitman »

Интересно как точно правиш сметките в обратен ред? :wink:

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#3 Мнение от Nanko Rusev »

guitman написа:Интересно как точно правиш сметките в обратен ред? :wink:
А защо не ?

guitman
има опит
има опит
Мнения: 146
Регистриран на: Пон Дек 27, 2004 1:00 am
Местоположение: plovdiv
Обратна връзка:

#4 Мнение от guitman »

Nanko Rusev написа:А защо не ?
Просто ми е интересно, защото така в общия случай ще получим безброй решения.

bachelor
има опит
има опит
Мнения: 202
Регистриран на: Чет Авг 10, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#5 Мнение от bachelor »

guitman написа:
Nanko Rusev написа:А защо не ?
Просто ми е интересно, защото така в общия случай ще получим безброй решения.
Ами мисля че ако знаем какво има няма да са големи вариацийте :)

jenko
чете и пита
чете и пита
Мнения: 93
Регистриран на: Вто Дек 26, 2006 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

...

#6 Мнение от jenko »

Разполагам само с две кутии, които са неразпробити, и за които търся подходящи говорители. Изчисленията извърших с помощта на книгата на Димитър Попянев ''Конструиране на озвучителни тела''

bachelor
има опит
има опит
Мнения: 202
Регистриран на: Чет Авг 10, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: ...

#7 Мнение от bachelor »

jenko написа:Разполагам само с две кутии, които са неразпробити, и за които търся подходящи говорители. Изчисленията извърших с помощта на книгата на Димитър Попянев ''Конструиране на озвучителни тела''
Какво по точно не им е разпробито? Кажи повече за тях...

bachelor
има опит
има опит
Мнения: 202
Регистриран на: Чет Авг 10, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: ...

#8 Мнение от bachelor »

jenko написа:кутиите нямат отвори за високоговорители-мога да сложа какъвто си искам размер говорител. Има само дупка за буксата.Стените на кутиите са с дебелина 12 мм.
Лично на мене ми се струват тънички... Ако са ти вярни сметките е време да кажеш какво си харесал за говорител :)

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: ...

#9 Мнение от Nanko Rusev »

Според мен тези кутии ги хвърляй .. 12мм .... това е като при ширпотреба. Несириозно е.

Иначе какво искаш да правиш в тези кутии? В 23 литра затворен обем много неща ще свирнат ...

jenko
чете и пита
чете и пита
Мнения: 93
Регистриран на: Вто Дек 26, 2006 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

...

#10 Мнение от jenko »

А става ли с този български благоевградски VK 201BF4 / BF8- 80-20000Хз, 91 Дб, 15вата, 8 инча?Поне е евтин и няма да съжалявам.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: ...

#11 Мнение от Nanko Rusev »

jenko написа:А става ли с този български благоевградски VK 201BF4 / BF8- 80-20000Хз, 91 Дб, 15вата, 8 инча?Поне е евтин и няма да съжалявам.
Женко, целта на форума е да се постигне резултат който да те радва и да надхвърля неколкократно като качество "техниката" на пазара за съотвените пари, а не да стане нещо колкото да не съжаляваш :lol:

bachelor
има опит
има опит
Мнения: 202
Регистриран на: Чет Авг 10, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#12 Мнение от bachelor »

Аз не бих казал че ще съжаляваш... По скоро ще си разочарован от резултата... :?

Аватар
nikiss
има известен опит
има известен опит
Мнения: 47
Регистриран на: Сря Ное 29, 2006 1:00 am
Местоположение: варна
Обратна връзка:

Re: правилно ли съм изчислил тези тонколони?

#13 Мнение от nikiss »

Ориентирай се към по малки говорители, 5 - 6'', според мен 5'' са подходящи, хубаво би било и да оребриш кутиите, аз лично бих взел една дървена летва 4 на 4 см, срязваш я на дължина колкото ти е разстоянието между страничните плоскости, удряш по един диагонал на страниците и залепяш летвата в пресечната на диагоналите между двете плоскости. малко сложно за обяснение но се надявам да ме разбереш какво имам в предвид
идеята е да се избегне вибрацията на плоскостите
не знам как се прикачат файлове тук но мога ако пратиш е-маил да ти пратя картинка нарисувано да разбереш за какво става въпрос
nikiss@gbg.bg

D.Kolev

#14 Мнение от D.Kolev »

íå ñå ïðàâè òàêà. òîâà ñà ïðàíãè çà ïîâèøàâàíå ñòàáèëíîñòòà íà êîíñòðóêöèÿòà, íî òîâà íå å äþëãåðñêè ñòîë à å îçâó÷èòåëíî òÿëî :wink:


ÏÏ
êàêòî êàçà Íàíêî , õâúðëÿé ãè. áåçïðåäìåòíî å äà ñå çàíèìàâàø ñ òÿõ.íèùî äîáðî íÿìà äà ñå ïîëó÷è.

jenko
чете и пита
чете и пита
Мнения: 93
Регистриран на: Вто Дек 26, 2006 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

...

#15 Мнение от jenko »

plamkata.1990@abv.bg БлагодаРя предварително!

Публикувай отговор

Обратно към “Тонколони”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта