Схеми на тонкоректор

Съобщение
Автор
grim_reaper

Схеми на тонкоректор

#1 Мнение от grim_reaper »

haide sega nqkoi da kaze qka sxema za ton korektor priema se vsi4ko :) 5 10 20 kanalni integralni tranzistorni koito kvoto kaze stiga da e dobro :)
//пиши на кирилица//

Bojo
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 992
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 12:00 am
Местоположение: София / Прага
Обратна връзка:

#2 Мнение от Bojo »

Според мен тонкоректорите са 2 или 3 канални. След това им казват еквилайзери. Какво разбираш под добър. Щото за мен най-добрия тонкоректор е този който го няма. Той е като патерица - най добре е да си здрав и да нямаш нужда от патерица, ама като се налага...

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#3 Мнение от oceanman »

:mrgreen: :D 8)

audioman

#4 Мнение от audioman »

Аз пък под "яка" схема разбирам доста усложнена такава от студиен клас, със специални потенциометри, високо захранване и най-доброто от интегралната и транзисторната схемотехника. Такова решение е изключително за проф. употреба и съвсем не е по силите на всеки начинаещ или средно-напреднал любител
Иначе някога, докато ползвах все още такива неща /сега ползвам за радио/ бях най-доволен от простата схема с един ОУ, където потенциометрите са вързани между (входа) - (- входа на ОУ) - (изхода на ОУ) Ако ще го ползваш само за повдигане, има схеми с регулиране /с потенциометър/ на честотата на срез; Хубавият Параметричен еквалайзер пък има 4 ОУ на честота на канал, или примерно 22 двойни ОУ и 30 качесвени двойни потенциометри за стерео (2) по 5 честоти на регулиране. Това прави към 100-250 кинта само за части, и 100 - ина кинта за платката, която трябва да си проектираш сам. Получаваш профи параметрик!

audioman

#5 Мнение от audioman »

винаги ме е сърбяло да си направя качествен параметрик, само че за какво да го ползвам - може би за коригиране на акустичния недостатък на помещението ...... :?: :?: :?: :idea: 8)

Аватар
Azeroth
има известен опит
има известен опит
Мнения: 165
Регистриран на: Сря Яну 26, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#6 Мнение от Azeroth »

Изображение

Bojo
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 992
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 12:00 am
Местоположение: София / Прага
Обратна връзка:

#7 Мнение от Bojo »

Tassadar написа:Изображение


:?: :?: :?:

Аватар
Azeroth
има известен опит
има известен опит
Мнения: 165
Регистриран на: Сря Яну 26, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#8 Мнение от Azeroth »

audioman написа:винаги ме е сърбяло да си направя качествен параметрик, само че за какво да го ползвам - може би за коригиране на акустичния недостатък на помещението ...... :?: :?: :?: :idea: 8)


Напоследък и аз сериозно съм се замислил за корекция на акустиката с параметрик. Имам ужасна акустика в хола си и не виждам друг начин да я коригирам:
Изображение
Ужас направо. Сън не ме хваща :evil: :evil: :evil: :evil:

Аватар
Azeroth
има известен опит
има известен опит
Мнения: 165
Регистриран на: Сря Яну 26, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#9 Мнение от Azeroth »

Bojo написа:
Tassadar написа:Изображение


:?: :?: :?:


Това беше за пишещите на латиница :D :D :D :D

audioman

#10 Мнение от audioman »

Да, ама има и интересни решения в цифровата област за параметрици. А така нещата стават по-прости, по-евтини и по-качествени.
А иначе такива визуализации на АЧХ-то на дадено помещение плашат, наистина, затова аз ги избягвам 8) 8)

Аватар
Azeroth
има известен опит
има известен опит
Мнения: 165
Регистриран на: Сря Яну 26, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#11 Мнение от Azeroth »

audioman написа:Да, ама има и интересни решения в цифровата област за параметрици. А така нещата стават по-прости, по-евтини и по-качествени.
А иначе такива визуализации на АЧХ-то на дадено помещение плашат, наистина, затова аз ги избягвам 8) 8)


Имаш ли някоя схемичка на цифров параметрик? Иначе мога да си напиша DSP програмка която да ми върши работа, но трябва да намесвам PC в аудио системата 8)

audioman

#12 Мнение от audioman »

За никакво PC не съм споменавал :) То не трябва схемичка, а софтуер за управление. Визирах основно AD1953, AD1954 схемите, които трябва да се товарят с параметри. Другото освен тях е един обикновен ЦАП. Има такъв проект в руското Радиохоби, само където няма да преживея на дисплея да излизат руски надписи; освен това чипът не се ползва като параметрик, а като графичен, което също не ме влече. 8)
Как си със софтуера за микроконтролери???

Bojo
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 992
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 12:00 am
Местоположение: София / Прага
Обратна връзка:

#13 Мнение от Bojo »

Tassadar, това няма да помогне на лошата акустика в помещението - мога да ти дам за проба професионален аудиопроцесор/ изравнител - побори се и чуеш сам за какво иде реч.

Аватар
Azeroth
има известен опит
има известен опит
Мнения: 165
Регистриран на: Сря Яну 26, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#14 Мнение от Azeroth »

bojo:
Защо мислиш, че с изравняване нищо няма да стане? За сега ще експерементирам с DSP софтуер, за да добия представа какво ще стане.

audioman:
Хардуерните DSP процесори са сложна работа. Пък и аз си харесвам DSP-то на Ямахата (32битово). На асемблер не съм писал от 15 години, но съм управлявал външен хардуер с асемблер.

В днешно време микроконтролерите има езици от високо ниво, но съм нямал проекти с тях. Имам приятел който е на ТИ с PIC-овете. Ще го срещна на по чашка да ме светне малко как стоят нещата.

Темата за DSP ме заинтересува и ще взема да я разровя.

Аватар
Azeroth
има известен опит
има известен опит
Мнения: 165
Регистриран на: Сря Яну 26, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#15 Мнение от Azeroth »

Bojo написа:Tassadar, това няма да помогне на лошата акустика в помещението - мога да ти дам за проба професионален аудиопроцесор/ изравнител - побори се и чуеш сам за какво иде реч.


Мда... поборих се и чух.....
Въведох корекции в тестовия сигнал и в един WAV с музика -12db на 59Hz, 12dB/oct и +15db на 72Hz, 15db/oct. При слушане на музика нещата се подобриха, но в АЧХ-то останаха още много неща за дялане. Дори тези дълбоки корекции не стигнаха да се изгладят гадните пикове и спадове в проблемната област. За куриоз измерих и АЧХ-то на тъпата Home cinamа в стаята на сина ми. Оказа се много, много по гладка.

Отчайвам се от живота и започвам да си мисля за слушалки :x :x :x :x :x :x :x

Публикувай отговор

Обратно към “Полупроводникови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта