Пищялка 8ohm to 16ohm

Съобщение
Автор
ensoniq

Пищялка 8ohm to 16ohm

#1 Мнение от ensoniq »

Здравейте,

въпросът ми сигурно е за бисерната тема, но все пак ще опитам :) Реших да реставрирам едни стари колони. Пищялките си бяха отишли и реших да ги сменя. Оригиналните са 16ohm, но по магазините намирам само 8ohm. Не искам да пипам филтъра. Какво трябва да направя?

Благодаря.

Аватар
DJ Popa
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 407
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#2 Мнение от DJ Popa »

Да си купиш 16 омов ВЧ говорител. Ако няма други , то благоевградските говорители имат представител с такъв импеданс. Дори вчера ми предлагаха в един магазин 16 омов благоевградски ВЧ драйвер - ВВ104-02

Изображение

Струва 4,70 лв

ensoniq

#3 Мнение от ensoniq »

Не ми харесват спецификациите на този говорител. http://www.vissokogovoriteli.plc.bg/p01d.htm Търся си нещо що годе качествено. Но всичко, което си харесам се оказва 8ohm :x

Аватар
DJ Popa
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 407
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#4 Мнение от DJ Popa »

Пробвай , пък тогава ще ми кажеш дали ти харесва или не :D . Спецификациите не свирят , а това говорителче определено не звучи никак зле :D ...

ensoniq

Re: Пищялка 8ohm to 16ohm

#6 Мнение от ensoniq »

lozef написа:Може да вземеш 8омова с висока чуствителност и да вържеш 8 ом резистор последователно.Решението е компромисно,но компромисно ще е всяко решение освен оригинална пищялка,дори да е и 16 ом :(


А как ще се отрази този резистор на качеството? Един приятел ми беше казал да свържа последователно кондензатор, но не беше много сигурен.

rudiem

#7 Мнение от rudiem »

Кондензаторът няма да повиши импенданса на пищялката както, ако сложиш резистор, той само ще отреже ниските честоти, които биха довели до нейното изгаряне. Но това в твоят случай, ако тонколоната има филтри не е необходимо, защото затова вече са взети мерки.

ensoniq

#8 Мнение от ensoniq »

rudiem написа:Кондензаторът няма да повиши импенданса на пищялката както, ако сложиш резистор, той само ще отреже ниските честоти, които биха довели до нейното изгаряне. Но това в твоят случай, ако тонколоната има филтри не е необходимо, защото затова вече са взети мерки.


Т.е. мога да сложа малко по-мощна 8 ом пищялка и всичко ще е ОК. А няма ли да пищи повече като е 8ом вместо 16ом?

Rado Penev
има опит
има опит
Мнения: 162
Регистриран на: Сря Яну 04, 2006 1:00 am
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

#9 Мнение от Rado Penev »

ensoniq написа:
rudiem написа:Кондензаторът няма да повиши импенданса на пищялката както, ако сложиш резистор, той само ще отреже ниските честоти, които биха довели до нейното изгаряне. Но това в твоят случай, ако тонколоната има филтри не е необходимо, защото затова вече са взети мерки.


Т.е. мога да сложа малко по-мощна 8 ом пищялка и всичко ще е ОК. А няма ли да пищи повече като е 8ом вместо 16ом?

Нали ще я вържеш последователно с 8 омов резистор?Нивото на СПЛ надали ще го докараш както на оригиналния драйвър, но друго просто решение няма....

Аватар
BotsRevenge
има опит
има опит
Мнения: 98
Регистриран на: Нед Ное 13, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#10 Мнение от BotsRevenge »

И то по-скоро не по-мощна, а с по-висока чувствителност **db/w/m ;)

gps

#11 Мнение от gps »

Най-добре си промени филтъра според новия вч-нали имаш претенции за качество :wink: Ако искаш качество-за какво ти са съпротивления и така нататък?И без това новия вч който ще сложиш дори да е 16 ома няма да отговаря на филтъра сметнат за стария говорител.Нали знаеш че се посочва минималния импеданс на говорителя :wink: така че 16 ома говорителя е само за някакъв честотен обхват и няма гаранция че новия 16 омов ще има същия импеданс като стария на честотата на срязване на филтъра!

Аватар
sound
има опит
има опит
Мнения: 106
Регистриран на: Пет Мар 24, 2006 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#12 Мнение от sound »

Да, без промяна на филтъра няма да се мине. Принципно, ако филтърът е от втори ред, /индуктивност и кондензатор/ поставянето на 8 омов говорител на мястото на 16 омов изисква двойно увеличение на стойността на кондензатора и двойно намаление на стойността на бобината. Ако е от първи ред, само увеличаваш двойно стойността на кондензатора. След това прослушваш колоната с новия говорител, тъй като в повечето случаи се оказва, че е необходимо донастройване на слух - обхватите на средночестотния и високочестотния или се засичат, или се получава завал. Тогава донастройваш филтъра, докато не се чуе добър звук. Ако нямаш опит, не ти препоръчвам да увеличаваш стойностите на бобината и кондензатора, извън това, което ти написах, защото импеданса на тялото може да падне под номиналния и това да доведе до претоварване на усилвателя. Стойността на кондензатора можеш да намаляваш свободно, тъй като това няма да доведе до претоварване.
Разбира се, само ако се окаже, че обхватите на СЧ и ВЧ говорителите се припокриват.
Всъщност, защо не ни кажеш какви са колоните, та да ти препоръчаме нещо конкретно? Амфитонки ли са, Радиотехники ли са, или нещо BG?И последно, ако ще ползваш това което ти предложиха като 16 омов говорител /всъщност той е 15 ома/, правилният му код е ВВ1015 или ВВ1015-2. Двата се различават само по мощност - единият е 10, другият - 50 вата. ВВ 104-2 е 4 омов и категорично не става за твоята цел.
Без коментар по отношение на качеството му.

ensoniq

#13 Мнение от ensoniq »

Колоните са Радиотехника S-70. Махнал съм всичко, освен филтрите и крайното. ЕМОСИ, релета, светлини - всичко в коша. Смених кабелите, петиците замених с чинчове, големите електролити по захранването също са нови. Свирнаха много по-добре от преди, някак си станаха по-живи. Средите вече са по-детайлни, а баса не се натрапва толкова. Само дето един тон генератор на макс. волуме им бутна пищялките :(

Значи ВВ1015-2 ще ми свърши работа? Никъде не го намирам този говорител...

Аватар
jimy
има известен опит
има известен опит
Мнения: 87
Регистриран на: Пон Сеп 19, 2005 12:00 am
Местоположение: Русе
Обратна връзка:

#15 Мнение от jimy »

lozev е прав.
Не съм ползвал този говорител, но определено не ми вдъхва доверие.
Действително е по-добре да се огледаш за нещо друго.
Нещо с куполна мембрана, стига да можеш да го вградиш на мястото на "одухания" говорител. И няма да ти се размине бутане на филтъра.
Но това е по-добре, отколкото да се мъчиш да напасваш. Освен това ще сложиш и по-качествени кондензатори. Имам предвид КР или МКР.
Успех!!! :D

Публикувай отговор

Обратно към “ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта