Amp StoneCold Проблем

Харесах си един усилвател дали става?
Съобщение
Автор
Аватар
icko
чете и пита
чете и пита
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Фев 25, 2008 1:00 am
Местоположение: Stara Zagora
Обратна връзка:

Amp StoneCold Проблем

#1 Мнение от icko »

Сглобих си усилвател по тази схема обаче като го пусна и протича доста сериозен ток(16А),Бях направил една грешка преди това (бях обърнал Д2 и го включих изгоряха предпазителите)Видях си грешката и смених диода.Възможно ли е проблема да идва от Тл-а защото не съм много сигурен дали е здрав а в момента нямам възможност да си купя все пак е 8 часа.Ето и схемата http://interlavka.narod.ru/pasport/Stonecold.doc Забравих да кажа че работи на +-45.5 В

Аватар
radev
има опит
има опит
Мнения: 196
Регистриран на: Съб Окт 13, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Amp StoneCold Проблем

#2 Мнение от radev »

Най-малкия ти проблем идва от интеграла,самата схема е склонна към самовъзбуждане и без необходимите осцилоскоп и НЧ генератор е много трудно да се вкара в режим.

Аватар
icko
чете и пита
чете и пита
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Фев 25, 2008 1:00 am
Местоположение: Stara Zagora
Обратна връзка:

#3 Мнение от icko »

Ако го сменя ще помогне ли?


С тази:
http://interlavka.narod.ru/nabor/nab200W.htm
Дали ще се държи добре ?

Аватар
radev
има опит
има опит
Мнения: 196
Регистриран на: Съб Окт 13, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#4 Мнение от radev »

icko написа:Ако го сменя ще помогне ли?


С тази:
http://interlavka.narod.ru/nabor/nab200W.htm
Дали ще се държи добре ?
Пробвай,на мен най ми хареса с кр574 отчетливи високи и по добро отношение сигнал/шум.Но си трябва мерене :)

Аватар
icko
чете и пита
чете и пита
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Фев 25, 2008 1:00 am
Местоположение: Stara Zagora
Обратна връзка:

#5 Мнение от icko »

Добре,значи доколкото разбрах откачам крайните и го пускам като трябва да подбера R6 и R7 така че на R8 и R10 да има 0,3 Волта пад при покой нали??

Аватар
radev
има опит
има опит
Мнения: 196
Регистриран на: Съб Окт 13, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#6 Мнение от radev »

icko написа:Добре,значи доколкото разбрах откачам крайните и го пускам като трябва да подбера R6 и R7 така че на R8 и R10 да има 0,3 Волта пад при покой нали??
Явно че си се заел сериозно с проекта, доколкото си спомням за да се получи симетричност на двете рамена трябва да се подбират ценерите при мен бяха на 12.1В. Захранващо напрежение 30В,R7 и R8 бяха по-големи по стойност около 220ом. Диодите които определят работната точка на крайните д1/д2 SF15 Усилвателя се настройва по постоянен ток със накъсо даден вход и без товар в изхода.ИС я постави на цокъл за да можеш да я сменяш в движение и си прецениш коя от гореописаните звучи най-добре. :)Успех.

Аватар
Dimitar Chakarov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 156
Регистриран на: Чет Дек 29, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

амп

#7 Мнение от Dimitar Chakarov »

Схемата е капризна.Пусни я на по-ниско захранване.А ако ползваш
TIP142/ TIP147 не повече от +/-35V.

Аватар
icko
чете и пита
чете и пита
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Фев 25, 2008 1:00 am
Местоположение: Stara Zagora
Обратна връзка:

Re: амп

#8 Мнение от icko »

Dimitar Chakarov написа:Схемата е капризна.Пусни я на по-ниско захранване.А ако ползваш
TIP142/ TIP147 не повече от +/-35V.


Лошото е че не мога да го смъкна по надолу защото трафа ми е такъв :( Тъкмо налепих една нова и още не съм я пускал ще видя ей сега как се държи.Приемам предложения за друга схема с +-45 Волта ,крайните и драиверите да са tip142/7 и bd241/2 че имам много от тях :)

Аватар
npn
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 560
Регистриран на: Вто Сеп 18, 2007 12:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#9 Мнение от npn »

Задължително изхвърли веднага транзисторите от типа TIP.....
След това си купи KSE340 и KSE350 + MJE2955 и MJE3055, направи си сам дарлингтоните като на крайните сложи на база-емитер резистори 20-47 ома.На предкрайните (KSE-та) сложи на база-колектор кондери 100-300pF за да намалиш самовъзбуждането. Успех! :D
Орлите летят сами. Овцете се движат на куп.

Аватар
icko
чете и пита
чете и пита
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Фев 25, 2008 1:00 am
Местоположение: Stara Zagora
Обратна връзка:

#10 Мнение от icko »

Измислих Го Остава същата схема с подменени транзистори както каза npn.Но дали ще се държи добре тогава че вече ми писна да се занимавам.
P.P. А в стара загора MJE3055 от къде??

Аватар
radev
има опит
има опит
Мнения: 196
Регистриран на: Съб Окт 13, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#11 Мнение от radev »

Без проблем вместо да правиш дарлингтони която идея не е лоша, може да ползваш мощни MOSFET крайни транзистори. :)

Аватар
icko
чете и пита
чете и пита
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Фев 25, 2008 1:00 am
Местоположение: Stara Zagora
Обратна връзка:

#12 Мнение от icko »

аз като за начало не мога ли да си напрая едни дарлингтони от kd502/3 да пробвам а пък в понеделник ще ги сменя.Какви стойности на резисторите да им сложа ако въобще може да се направи с тях??? A Driver ?????

Аватар
npn
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 560
Регистриран на: Вто Сеп 18, 2007 12:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#13 Мнение от npn »

Ползват ли се мосфети трябва да се сложат и други елементи и схемата ще стане съвсем различна, а за човек с неголям опит ще е прахосване на средства. По въпроса за KD502, добри са за схеми със склонност към самовъзбуждане, казвам го от опит, много са надеждни, но дали знаеш как се прави в случая съставен транзистор с разнотипни транзистори.Ако знаеш, при изработката на PNP съставен с NPN краен към емитера на PNP-то сложи задължително маломощен изправителен диод, например 1N4001, който предпазва крайния от насищане и повреда.
Още нещо, шунтирай VD5-6 с 100nF, за ускоряване на преходните процеси при превкючването на транзисторите.
Накрая да отбележа, че от изключителна важност е топологията на платката, за да няма самовъзбуждане.Не трябва да има "Антени", масата да се опроводи по всички правила в "звезда".Сложи Бушеро на изхода 100nF+10oма , като неговата маса е към средната точка на трафа, а не на платката. Само възбуждането се редуцира и чрез увеличаване на тока на покой на VT3-4, но това ще промени името на ампа на Hotstone :D Може да пробваш и да сложиш кондери Х100 пико на база колектор на VT3-4.
Орлите летят сами. Овцете се движат на куп.

Аватар
icko
чете и пита
чете и пита
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Фев 25, 2008 1:00 am
Местоположение: Stara Zagora
Обратна връзка:

#14 Мнение от icko »

npn написа:дали знаеш как се прави в случая съставен транзистор с разнотипни транзистори.Ако знаеш, при изработката на PNP съставен с NPN краен към емитера на PNP-то сложи задължително маломощен изправителен диод
Това нещо не ми стана ясно.Някои би ли разяснил????

ps.Ако повдигна C4 на 150p няма ли да е по-стабилна и сваля C9 на 24p

Аватар
radev
има опит
има опит
Мнения: 196
Регистриран на: Съб Окт 13, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#15 Мнение от radev »

Успя ли да запуснеш схемичката с 142/147,пък после като я запуснеш ще мислиш за подобрения.Вкарай я в режим за да си сигурен,че работи.А за да не пукаш транзистори постави по 80до130ом в двете рамена на захранването на + и - към усилвателя :wink:

Публикувай отговор

Обратно към “Усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта