Преди седмица писах, че Райф машината като цяло устройство има няколко приложения.
Не говоря за официалните „плазмени машини“, които работят С ПРОМЕНЛИВ ток. Говоря за ЕДНОПОЛЯРНИ импулси. Може да се върна някога на тая тема, но сега ще пиша за приложението само на обособените части от нея.
Нисковолтовата част може да се използва за радиочестотна електролиза. За нея писах в раздела NEW ORDER, в нишката за Брауновия газ. Модифицирана високоволтова част от машината може да се използва като Гайгер-Мюлеров брояч – работна точка преди запалване на лампата.
Идеята дойде така: Една лятна сутрин цяла околия в радиус от километри се събудила с попарени/изгорени всички култури, въпреки, че всичко вечерта е било ОК. Това може да стане само от въздуха по 2 начина:
- с някаква химия (нямало е дъжд);
- с радиоактивност.
Да се потвърди или отхвърли втория вариант трябва Гайгер - Мюлеров брояч. А май трябва: САЩ вече с ракети отдолу свалят старите си спътници с по 100 килограма плутоний в тях над Тихия океан. ФАКТ

Това количество е много повече от достатъчно за цялото човечество. Имайки предвид, че те обичат да развяват хемороидите си по цял свят….. и на това му идва времето.
Ако почнеш да търсиш Гайгер за покупка, ставаш съмнителен за Матрицата. Почнах да го мисля и стигнах……. до Райф. Разбира се, Райф лампата не е идеалния детектор, но са изработени идентично – балон с благороден газ под ниско налягане и метални вътрешни електроди. Колкото по-големи, толкова по-добре. Когато човек иска да види дали някъде бие ток, не е задължително да вади качествен мултицет, може и с фазомер
Какво пише из Нет-а:
Когато заредена ядрена частица премине през Гайгер - Мюлеровия брояч в него се поражда електричен импулс. В съчетание със специални електронни устройства той е способен да "преброява" преминалите частици.

На електродите на броячната тръба се прилага напрежение 380-400 V, като нишката е съединена с положителния полюс на изправителя чрез съпротивлението R (5-10 Mегаома), към което е включен входът на нискочестотен усилвател (УНЧ). Към изхода на УНЧ е включен високоговорител. Кондензаторът C е с капацитет 100-200 pF.
Когато заредена частица с достатъчна енергия попадне върху брояча и проникне във вътрешността му, тя "разбива" някоя от молекулите на газа и поражда двойка йони. Под действие на електричното поле положителният йон се отправя към катода, а отрицателният - към анода и се ускоряват. Така те получават достатъчна енергия, за да йонизират молекулите на газа и всеки нов йон да може да създаде друга двойка йони. Така възниква един процес на лавинна йонизация, който създава токов импулс. Този импулс може да се регистрира.
Разбира се, докато трае този процес на лавинна йонизация, броячът не може да регистрира нови частици, тъй като вече е "задействан" и новопопаднала частица не може да измени с нищо протичащия вече процес на лавинна йонизация (по същия начин хвърлянето на клечка кибрит в запален куп сено няма да измени нищо в горящия вече огън). Това време, през което Гайгеровият брояч не може да регистрира попадането на нова частица се нарича мъртво време на брояча.
Когато част от Райф машината се модифицира в Гайгер, трябва да се види дали точно това е волтажа или трябва повече, а аз лично тук бих сложил кондензатора към плюса, а двата минуса – на маса. Разликата идва от конструкциите на 2-те лампи. Скоро няма да имам време за такава джаджа, но пък задачата е заредена в „стека”.