Защо кънти ?

Имам говорител, каква кутия да му направя?
Имам кутия какъв говорител да и сложа?
И за неща от рода.
Съобщение
Автор
pioneer4o

Защо кънти ?

#1 Мнение от pioneer4o »

Никаде не намирам статия :( Явно не съм търсил достъчно,но все пак,ако някой има инфо да пише.Първи проект ми е:суб с обем 125 литра;материал МДФ;демпфиране с вата(обикновенна,не стъклена);затворен обем;12" нискочестотен говорител 350В(нереални,ясно е:),4ома;филтър със срез 420 Хертца на 4 ома;двойна предница;лепило оргахим (много ми го препоръчваха) . Проблема -като си сложа ухото и чукна от вътре се чува кънтеж 8O и свири малко :lol: кажете как да го спася :?
Никога не е срамно да питаш,важно е да се учиш от грешките си :wink: Едит: захранвам го засега с моя усилвател само за проба,2 по 30 Вата ,4 ома УНИТРА ,някой знаят какво е :oops:
Поздрави.

bachelor
има опит
има опит
Мнения: 202
Регистриран на: Чет Авг 10, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#2 Мнение от bachelor »

колко е дебел все пак въпросния МДФ?? :)

Rumen Zografov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 736
Регистриран на: Вто Окт 18, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#3 Мнение от Rumen Zografov »

Как свири?Кънти ли самата кутия като свири или само като я чукаш с ръка?
Изображение

GTI_PoWeR

#4 Мнение от GTI_PoWeR »

1. обема ми се струва адски голям! (марка/модел на говоритела?)
2. от колко дебел материал е изработена кутията?
3. не стига че исползваш пасивен филтър за суб което е "недопостимо" ми ти и реже на 430Хц.......защо кънти :arrow: ами то още малко и среди ще ти изкара!

pioneer4o

кънтеж...

#5 Мнение от pioneer4o »

От практикер го взех,там казаха ,че е най-дебелия ,който имат - 18мм е :) Аз първоначално при пробите почти не го чувах ,но като си го сложих в ъгъла на стаята свирна добре ,обаче мисля ,че има проблем.Въпросният говорител го слушах в кутия(отвратителна) с обем 30 литра и свиреше учудващо добре.Самия говорител има някаква граница на срез ,пише, че е 350 Хц,но мисля ,че е нереално,защото чувах и среди(малко ,но достатъчно) .Като сложих филтара всичко заспа :lol: :lol: Доста ниско падна,но нямам уред да измеря точно колко :? :arrow: Кънти ,когато чукна върху суб-а :( Как да го оправя ?Ще си търся по-силен усилвател за него,дано да свирне,ако не поне за шкаф ще става тоя МДФ 8O

Rumen Zografov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 736
Регистриран на: Вто Окт 18, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#6 Мнение от Rumen Zografov »

GTI_ написа: ...не стига че исползваш пасивен филтър за суб което е "недопостимо" ми ти и реже на 430Хц.......защо кънти :arrow: ами то още малко и среди ще ти изкара!
Я па ти!!! :D
Кое те кара да мислиш,че е недопУстимо? :wink:
К'ви среди,то още малко и високи ще изкара :lol: :lol: :lol:
Изображение

pioneer4o

...

#7 Мнение от pioneer4o »

:lol: :lol: :lol: И все пак по темата Румба ,кажи две приказки :) Как мислиш 8O Има ли смисъл изобщо да хвърлям пари за оправяне ,или да мисля друг проект :) (то и аз съм един проектант) :lol:
Поздрави.

Аватар
Ivelin Braikov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 596
Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#8 Мнение от Ivelin Braikov »

Ако разкажеш как точно сметна кутията ще ти отговорят защо кънти.. :D
What would you attempt to do if you know you could not fail?

GTI_PoWeR

#9 Мнение от GTI_PoWeR »

pioneer4o,аз ти казах какви са ти проблемите и ти пак задаваш твоя въпрос.
1. направи си активен филтър който да режи на 50-60Хц да речем
2. направи друга кутия с посочения от производитела на говоритела обем.Внимавай да не се подведеш с дадения обем за бас рефлекс!

pioneer4o

....

#10 Мнение от pioneer4o »

Обема ли е проблема,че кънти като я чукна отгоре 8O
Поздрави.

Аватар
Svetlin Iliev
има опит
има опит
Мнения: 297
Регистриран на: Пон Окт 24, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#11 Мнение от Svetlin Iliev »

Като я чукнеш от горе силно тогава ли кънти или и при слабо почукване.Ами ако ти е само 18мм дебелината на стените , то е нормално да кънти. Вземи ги оребри с помоща на допълнителни летви закрепени към тях и намазани с лепило.Но те трябва да се залепят директно върху талашита(МДФа).Така би трябвало да премахнеш проблема с кънтенето.

pioneer4o

...

#12 Мнение от pioneer4o »

Кънтенето се чува и при слабо и при по-силно почукване.Бях чел някаде във форума ,че "...ако една тонколона кънти ,значи не става за нищо.." - цитат. Благодаря за съвета,ще се постарая в скоро време да намина за летвички в магазина.Един ден като си правех тур в "техно маркетите" ,забелязах ,че дори и "най-силните" модели (по-скоро най-скъпите:) )на ДЖАМО кънтят най-здраво! :idea: :lol: :lol:
Поздрави на всички :wink:

GTI_PoWeR

#13 Мнение от GTI_PoWeR »

Кънтенето не е единствения признак за да се подвеждаш! Според мене приблема ти идва от висок резонанс (звънтене) в някоя честота която говоритела не трябва да е свири но ти така или иначе му е пускаш и той се ОПИТВА да е възпроизведе в тази кутия :arrow: казах ти за незнам кой си път вече, направи си активен филтър!!!
Ето ти една схема на такъв която въпреки,че не е много добра би ти свършила работа: http://www.ljclub.net/shemi/subfilt1.jpg

Rumen Zografov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 736
Регистриран на: Вто Окт 18, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#14 Мнение от Rumen Zografov »

Аз така и не разбрах - само при почукване с ръка ли кънти или се усеща и при свирене??? :roll:
Изображение

GTI_PoWeR

#15 Мнение от GTI_PoWeR »

Според мен се осеща както казах вече висок резонанс или пик в някоя честота ,която се "опитва" да е свири! След което той го възприема като кънтене и чукайки по кутията ,вече допалнително си внушава че е от нея! Не мога да разбера защо вече 2-ри ден разтягаме темата като вече обясних част от причините за това звучене. За начало си направи активен филтър и след това може да напишиш какъв е резултата.
Филтъра няма да ти отнеме повече от 20-тина минути,а ние два дена си чешим езиците......

Публикувай отговор

Обратно към “Тонколони”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта