Въпрос ?
-
Miroslav Danov
- трупа сериозен опит

- Мнения: 451
- Регистриран на: Съб Яну 15, 2005 1:00 am
- Местоположение: София
- Обратна връзка:
Ако ОТ се постави на земята или на мекотия, това ограничава свободното вибриране на корпуса и лимитира/компресира ниските по неприятен начин. Опитите да се демпнат вибрациите на корпуса довежда до по-неприятни модулации в звука, от колкото въобще да не се демпва. Излъчванията от драйвера и от корпуса са с общ източник и са синхронизирани. Демпването нарушава тази синхронизация. По-добре е да търсим висок резонанс на корпуса, и да го оставим да трепти свободно върху шпайкове.
Последно промяна от Miroslav Danov на Сря Юли 11, 2007 11:22 pm, променено общо 2 пъти.
-
Krasi Yonchev
Не мога да се съглася с това твърдение, макар и да е базирано на личния ти опит в бластта. Демпващата материя може да се разглежда само като субективна причина, довеждаща до горепосочения ефект. Обективно обаче, нещата не стоят точно така.D.Kolev написа:озвучителното тяло трябва да се разглежда като излъчвател на звук и не трябва да му се пречи да си върши работата. слагането на демпващ материал под него действа като прахосмукачка на басите. пробвах доста различни такива материали и ефекта е един и същ.
Да предположим, че слушателското ти място е в четвърт вълновата зона на 50Хц (или нулева точка от модален резонанс със въпросната честота) спрямо стената зад теб, което веднага ти създава липса на въпросната нискочестотна от образувалата се акустична интерференция. Да предположим, и че свободно пулсиращото ОТ на пода ти създава друга, този път положителна, интерференция (колоборацията м/у плъзгащата се по пода и директната вълна във фаза) пак за тази честота, която да "скрие" липсващата амплитуда от първия отрицателен акт. Нали се досещаш вeче, какво субективно възприятие, за липса на ниски честоти, би се получило при декоуплинга на озвучителното тяло от твърдата повърност (прекъсвайки по този начин положителната интерференция), и каква ще бъде реалната причина за това?
Поставянето на демпваща материя (която трябва да е с определена плътност и отворена структура) под ОТ не пречи на свободното трептене на корпуса му и според мен не довежда до поменатия от теб ефект. Ако твърдението ти беше вярно, то идеята за спийкър стендовете (които също действат на сходен принцип, заради пясъчната субстанция изпълваща обемите им) е била мъртво родена. От тях би следвало да има повече минуси отколкот плюсове, което обаче не е никак така.mirilaj написа:Опитите да се демпнат вибрациите на корпуса довежда до по-неприятни модулации в звука...
Не, демпването (спийкър стендове / директни абсорбиращи материи с нужната плътност и отворена структура) възпира вибрациите (вълните) да се плъзгат по твърдата повърхност и да достигат слушателя, интерферирани в отрицателни или пложителни актове. А двата гореопоменати подхода за декоуплинг базират на един и същ принцип - фрикция.mirilaj написа:Излъчванията от драйвера и от корпуса са с общ източник и са синхронизирани. Демпването нарушава тази синхронизация.
-
D.Kolev
-
Miroslav Danov
- трупа сериозен опит

- Мнения: 451
- Регистриран на: Съб Яну 15, 2005 1:00 am
- Местоположение: София
- Обратна връзка:
Краси, класическият подход в аудиото е да спасим сигнала (драйвера) от шумовете (корпуса) като потиснем нежеланите вибрации.
В обслужване на тази фикс идея са направени множество разработки. А подходът, който изложих по-горе е точно обратния. Възприех го като топъл хляб от 47лабс
. Те търсят начин да "съжителстват" с вибрациите, които не могат да се убият безнаказано, но могат да се намалят чрез повишаване(шифт) на резонанса на корпуса.
Предпочитам да гледам на стендовете като на нещо солидно и твърдо, като на опорна точка, върху която на шпайкове да сложа ОТ.
В края на краищата, всеки решава за себе си.
В обслужване на тази фикс идея са направени множество разработки. А подходът, който изложих по-горе е точно обратния. Възприех го като топъл хляб от 47лабс
Предпочитам да гледам на стендовете като на нещо солидно и твърдо, като на опорна точка, върху която на шпайкове да сложа ОТ.
В края на краищата, всеки решава за себе си.
-
Boqn Nikolov
- има известен опит

- Мнения: 154
- Регистриран на: Нед Дек 31, 2006 1:00 am
- Местоположение: Русе
- Обратна връзка:
-
Nanko Rusev
- има сериозен опит

- Мнения: 2317
- Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
- Местоположение: Варна
- Обратна връзка:
ЦъкBoqn Nikolov написа:Много неща написахте(който незнаех) и благодаря.
Ако някой има нещо да допълне,няма да откажа
Поздрави!!!!!
-
Krasi Yonchev
...е, примерно, каменно-минерална вата с плътност ~ 80 кг м3 <-> 140 кг м3...D.Kolev написа:...тип демпващ материал подходящ за тая цел...
Ако стендовете бяха само солидна маса то обемите им щяха да се изпълват не с пясъчни субстанции а с паветаmirilaj написа:Предпочитам да гледам на стендовете като на нещо солидно и твърдо, като на опорна точка, върху която на шпайкове да сложа ОТ.
mirilaj написа:В края на краищата, всеки решава за себе си.
-
Miroslav Danov
- трупа сериозен опит

- Мнения: 451
- Регистриран на: Съб Яну 15, 2005 1:00 am
- Местоположение: София
- Обратна връзка:
Кой е на линия
Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост