Въпрос ?

Имам говорител, каква кутия да му направя?
Имам кутия какъв говорител да и сложа?
И за неща от рода.
Съобщение
Автор
Miroslav Danov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 451
Регистриран на: Съб Яну 15, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#1 Мнение от Miroslav Danov »

Ако ОТ се постави на земята или на мекотия, това ограничава свободното вибриране на корпуса и лимитира/компресира ниските по неприятен начин. Опитите да се демпнат вибрациите на корпуса довежда до по-неприятни модулации в звука, от колкото въобще да не се демпва. Излъчванията от драйвера и от корпуса са с общ източник и са синхронизирани. Демпването нарушава тази синхронизация. По-добре е да търсим висок резонанс на корпуса, и да го оставим да трепти свободно върху шпайкове.
Последно промяна от Miroslav Danov на Сря Юли 11, 2007 11:22 pm, променено общо 2 пъти.

Krasi Yonchev

#2 Мнение от Krasi Yonchev »

D.Kolev написа:озвучителното тяло трябва да се разглежда като излъчвател на звук и не трябва да му се пречи да си върши работата. слагането на демпващ материал под него действа като прахосмукачка на басите. пробвах доста различни такива материали и ефекта е един и същ.
Не мога да се съглася с това твърдение, макар и да е базирано на личния ти опит в бластта. Демпващата материя може да се разглежда само като субективна причина, довеждаща до горепосочения ефект. Обективно обаче, нещата не стоят точно така.

Да предположим, че слушателското ти място е в четвърт вълновата зона на 50Хц (или нулева точка от модален резонанс със въпросната честота) спрямо стената зад теб, което веднага ти създава липса на въпросната нискочестотна от образувалата се акустична интерференция. Да предположим, и че свободно пулсиращото ОТ на пода ти създава друга, този път положителна, интерференция (колоборацията м/у плъзгащата се по пода и директната вълна във фаза) пак за тази честота, която да "скрие" липсващата амплитуда от първия отрицателен акт. Нали се досещаш вeче, какво субективно възприятие, за липса на ниски честоти, би се получило при декоуплинга на озвучителното тяло от твърдата повърност (прекъсвайки по този начин положителната интерференция), и каква ще бъде реалната причина за това? :idea:
mirilaj написа:Опитите да се демпнат вибрациите на корпуса довежда до по-неприятни модулации в звука...
Поставянето на демпваща материя (която трябва да е с определена плътност и отворена структура) под ОТ не пречи на свободното трептене на корпуса му и според мен не довежда до поменатия от теб ефект. Ако твърдението ти беше вярно, то идеята за спийкър стендовете (които също действат на сходен принцип, заради пясъчната субстанция изпълваща обемите им) е била мъртво родена. От тях би следвало да има повече минуси отколкот плюсове, което обаче не е никак така.
mirilaj написа:Излъчванията от драйвера и от корпуса са с общ източник и са синхронизирани. Демпването нарушава тази синхронизация.
Не, демпването (спийкър стендове / директни абсорбиращи материи с нужната плътност и отворена структура) възпира вибрациите (вълните) да се плъзгат по твърдата повърхност и да достигат слушателя, интерферирани в отрицателни или пложителни актове. А двата гореопоменати подхода за декоуплинг базират на един и същ принцип - фрикция.

D.Kolev

#3 Мнение от D.Kolev »

Krasi Yonchev написа:....
à ùå ïðåïîðú÷àø ëè òèï äåìïâàù ìàòåðèàë ïîäõîäÿù çà òàÿ öåë. íå ñúì ñå îòêàçàë äà ïðîáâàì :wink:

Miroslav Danov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 451
Регистриран на: Съб Яну 15, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#4 Мнение от Miroslav Danov »

Краси, класическият подход в аудиото е да спасим сигнала (драйвера) от шумовете (корпуса) като потиснем нежеланите вибрации.
В обслужване на тази фикс идея са направени множество разработки. А подходът, който изложих по-горе е точно обратния. Възприех го като топъл хляб от 47лабс :D . Те търсят начин да "съжителстват" с вибрациите, които не могат да се убият безнаказано, но могат да се намалят чрез повишаване(шифт) на резонанса на корпуса.
Предпочитам да гледам на стендовете като на нещо солидно и твърдо, като на опорна точка, върху която на шпайкове да сложа ОТ.
В края на краищата, всеки решава за себе си.

Boqn Nikolov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 154
Регистриран на: Нед Дек 31, 2006 1:00 am
Местоположение: Русе
Обратна връзка:

#5 Мнение от Boqn Nikolov »

Много неща написахте(който незнаех :D) и благодаря.
Ако някой има нещо да допълне,няма да откажа :)
Поздрави!!!!!
Когато има толкова случайности, търси закономерност.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#6 Мнение от Nanko Rusev »

Boqn Nikolov написа:Много неща написахте(който незнаех :D) и благодаря.
Ако някой има нещо да допълне,няма да откажа :)
Поздрави!!!!!
Цък

Krasi Yonchev

#7 Мнение от Krasi Yonchev »

D.Kolev написа:...тип демпващ материал подходящ за тая цел...
...е, примерно, каменно-минерална вата с плътност ~ 80 кг м3 <-> 140 кг м3...
mirilaj написа:Предпочитам да гледам на стендовете като на нещо солидно и твърдо, като на опорна точка, върху която на шпайкове да сложа ОТ.
Ако стендовете бяха само солидна маса то обемите им щяха да се изпълват не с пясъчни субстанции а с павета :smt036
mirilaj написа:В края на краищата, всеки решава за себе си.
:smt004

Аватар
haralanov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 475
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#8 Мнение от haralanov »

Krasi Yonchev написа: Ако стендовете бяха само солидна маса то обемите им щяха да се изпълват не с пясъчни субстанции а с павета :smt036
Доста добре казано :smt038

Miroslav Danov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 451
Регистриран на: Съб Яну 15, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#9 Мнение от Miroslav Danov »

Извън началото на началата ' никой не решава за другите :smt110

http://www.sound-footing.com/products.htm

Публикувай отговор

Обратно към “Тонколони”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта