поредният: Какво да правя с моята стая?

Публикувай отговор
Съобщение
Автор
peter_p
чете и пита
чете и пита
Мнения: 23
Регистриран на: Вто Апр 15, 2008 12:00 am
Обратна връзка:

#31 Мнение от peter_p »

Ако искаш пробвай първо с дунапрен преди да нарежеш ватата за да не се набутваш с пари.Аз се убедих в ефекта от каменната вата когато е поставена на стената срещу колоните.Кофти,че и моята вата все още отлежава дано вече да имам време да я направя на пана и да ги поставя,защото ефект наистина има.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#32 Мнение от Nanko Rusev »

peter_p написа:Ако искаш пробвай първо с дунапрен преди да нарежеш ватата за да не се набутваш с пари.Аз се убедих в ефекта от каменната вата когато е поставена на стената срещу колоните.Кофти,че и моята вата все още отлежава дано вече да имам време да я направя на пана и да ги поставя,защото ефект наистина има.
Не те разбрах? Аз парите вече ги "набутах", 50 квадрата вата ми стоят в стаята. Дунапрен нямам купен и май няма да купувам, докато не направя нещо с ватата...

peter_p
чете и пита
чете и пита
Мнения: 23
Регистриран на: Вто Апр 15, 2008 12:00 am
Обратна връзка:

#33 Мнение от peter_p »

Мой приятел си наприви най-просто казано кутия от шперплат като тази по-горе във форума,наряза ватата на триъгълници и я нареди.Аз му я тапицирах с плат който той сметна че е подходящ.Визоално изглежда добре.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#34 Мнение от Nanko Rusev »

Ами да, трябва да се реши как точно да направя "кутията" (или рамка) и после ще се изработят 25 такива, с дължина 60см.

Благодаря ти за споденелното мнение.

Martin Krumov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 303
Регистриран на: Съб Яну 08, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#35 Мнение от Martin Krumov »

Следейки темата и аз си мислих за някаква такава конструкция, която да бъде запулнена с триъгълните парчета вата. Интересно ми е колко е необходимо да бъдат дебели стените на подобна конструкция?
Може ли да се направи "скеле" от дървени профили (20х20мм, 30х30мм,..или др. за постигане на желаната здравина) в тази форма и да бъде облечено с фазер, който е лек и евтин или друг не чак толкова дебел и тежък материал, като МДФ и ПДЧ?

П.П. И още една моя мисъл... Ако се нареди ватата с малко разстояние между парчетата (1-2 сантиметра), дали ще е добра идея ?
Изображение

peter_p
чете и пита
чете и пита
Мнения: 23
Регистриран на: Вто Апр 15, 2008 12:00 am
Обратна връзка:

#36 Мнение от peter_p »

Смятам че да я направиш от ПДЧ със здравината няма да имаш проблем.Според мен не оставяй разстояние м/у ватата.

poseydon
има опит
има опит
Мнения: 265
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#37 Мнение от poseydon »

Marto (myst3) написа: П.П. И още една моя мисъл... Ако се нареди ватата с малко разстояние между парчетата (1-2 сантиметра), дали ще е добра идея ?
One important way to improve the low frequency performance of any absorbent material - besides making it thicker - is to space it away from the wall or ceiling. For a given material thickness, increasing the depth of the air gap lowers the frequency range it absorbs. For example, 703 that is two inches thick and mounted directly against a wall has an absorption coefficient of 0.17 at 125 Hz. Spacing the same material 16 inches away from the wall increases that to 0.40 - a nearly three-fold improvement. Of course, few people are willing to give up that much space in their rooms! And even very thick (four inch) 705-FRK with a one-foot gap will not absorb the lowest frequencies as well as a purpose-built bass trap which is optimized for that purpose.

http://www.ethanwiner.com/acoustics.html
Едит
От бързане съм се объркал.
Последно промяна от poseydon на Сря Апр 08, 2009 4:26 pm, променено общо 1 път.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#38 Мнение от Nanko Rusev »

Колега, тук говорят за отдалечаване на паната (при това за сериозно отдалечаване -40 сантима), не за траповете. За тях не съм сигурен че е валидно, а даже може би си е правилно да са точно в ъглите - зоните с най-голямо налягане.

Дано гурутата да се включат.

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#39 Мнение от Ivo_Hristev »

Здравейте,
С тази конструкция ( триъгълните плоскости вата ) се конструира на практика бас-трап. Интересното е че по този начин конструкцията е широколентова ( не е резонансна, за конкретна честота ). Широколентова разбира се до толкова до колкото дебелината на материала позволява. В този смисъл колкото повече - толкова повече :-). Колкото по-дебело е третирането, толкова по-ниска ще е честотат до която е ефективно това третиране.
Аз лични бих захванал триъгълниците ( при положение че са достатъчно твърди ) с летви за тавана и стените. После върху летвите можеш да направиш елегантна рамка от плат.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#40 Мнение от Nanko Rusev »

Иво, благодаря! За жалост, мисля че при размер на малката страна 30 сантиметра, ватата ми (50кг/м^3) няма да е достатъчно здрава, за да стои без солидно "скеле". Какво ще кажеш за "рамката" предложена от poseydon?

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#41 Мнение от Ivo_Hristev »

Рамката сама по себе си е добре, стига да е достатъчно добре конструирана за да не дрънчи и вибрира. Единственото което ме притеснява е че не решаваш проблема със закрепването отпред. Можеби плат отпред ? :roll:

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#42 Мнение от Nanko Rusev »

Плат, може би опънат на летвички, като решетка да стане. Евентуално може и да има тънки окрепващи летвички , защото наистина не знам колко "цяла" ще стои ватата, особено като е сложена на тавана.

А за дрънчене, дали има такъв възможност, имайки предвид че са в ъгъла на стаята? Мислех за тънък материал, имам даже за тест, ако не става - 18/20мм шпертплат 100% ще е достатъчен.

Мерси много! Нанко.

Martin Krumov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 303
Регистриран на: Съб Яну 08, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#43 Мнение от Martin Krumov »

Аз, днес взех 1 пакет вата на Knauf 120кг/м3 50/600/1000мм и мисля да опитам да изработя едно пано по този начин, но не с толкова дебел материал за рамката.
http://www.youtube.com/watch?v=-Lc0BjFHoA8
Много държа на външния вид и ще наблегна на него, а чак след това ще изработя повече. Само незнам дали не се изхвърлих като взех прекалено плътна вата и дали това няма да е монус?
За сега се отказвам от варианта, за който говоря в съседната тема и се заемам с отделни пана.

Martin Krumov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 303
Регистриран на: Съб Яну 08, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#44 Мнение от Martin Krumov »

Искам да попитам за съвет. Надявам се никой да няма против, че ползвам тази тема за това. :oops:

Отностно ватата за паната... с какво предлагате да се залепи за рамките? Или ако не с лепило, как ?

Аватар
Marian Lozev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1533
Регистриран на: Нед Яну 23, 2005 1:00 am
Местоположение: София, Парк "Света Тройца"
Обратна връзка:

#45 Мнение от Marian Lozev »

...С проста гаца и такер.
Open: http://uslugi.rent.bg/zabavlenie-zavede ... enec-3662/" onclick="window.open(this.href);return false;
Някои хора си мият чиниите преди формите на живот, развили се върху тях, да открият колелото.
Работно време 07:00/00:00 0885 255 233 Skype: qno_zloo

Публикувай отговор

Обратно към “Акустика”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта