Трафовете ми бръмчат.

Съобщение
Автор
Аватар
Dimitar Chakarov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 156
Регистриран на: Чет Дек 29, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Трафовете ми бръмчат.

#1 Мнение от Dimitar Chakarov »

Имам П-образни трафове,от български лампови усилватели с 4бр.6П3С.Работят мн.добре,но силно бръмчат особено под товар.Затягането на магнитопровода почти не даде резултат.Как да накарам
старите железа да замлъкнат?

Аватар
Dimitar Chakarov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 156
Регистриран на: Чет Дек 29, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#2 Мнение от Dimitar Chakarov »

Имам идея да намажа хубаво с лак трафа и да го изпека на слаб огън
вав фурната на готварската печка.Не ми се разделя с него понеже Синьото ми хапче свири по добре с него отколкото с един Ш-образен,с който съм в момента.

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#3 Мнение от Ivan Rachev »

ampl написа:Синьото ми хапче .


трафовете ти бръмчат защото не си с синио хапче , поправиме ако бъркам ?
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Аватар
Dimitar Chakarov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 156
Регистриран на: Чет Дек 29, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#4 Мнение от Dimitar Chakarov »

По-точно усилв.ми е еднотактник с ел84.Схемата е многократно подобрявана,но нямам претенции,да е по добра от хапчето.Но като се има предвид че съм дал не повече от 20л.за части....

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#5 Мнение от Ivan Rachev »

..измисли си име на амп-а и бъди точен в постовете си .
п.с. най-лесния начин да убиеш звукат в един амп е да използваш части за 20 лв :wink:
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Аватар
Fenkiller
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 683
Регистриран на: Чет Авг 18, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#6 Мнение от Fenkiller »

ampl написа:Имам идея да намажа хубаво с лак трафа и да го изпека на слаб огън
вав фурната на готварската печка.Не ми се разделя с него понеже Синьото ми хапче свири по добре с него отколкото с един Ш-образен,с който съм в момента.


Ако наистина смяташ че трафовете са добри не ги мажи а просто ги потопи в нитроцелулозен лак клас на изолация F и ги изпечи във фурната на около 60 градуса (по добре става в пещ :lol: !).Гледай да попие добре в намотките понеже в повечето случаи бръмчат те а не желязото(може да подгрееш лака за да намалиш вискозитета)!
8)
Kill with power! DIY ! DIY ! DIY !

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

брум

#7 Мнение от Goro »

Ако става въпрос за звукови трансформатори, лакирането ще се отрази неблагоприятно на звука. Лака ще измести въздуха в изолацията, ще увеличи епсилона и съответно ще се увеличи паразитния капацитет, което пък ще понижи горната гранична честота.

Аватар
Fenkiller
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 683
Регистриран на: Чет Авг 18, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: брум

#8 Мнение от Fenkiller »

Goro написа:Ако става въпрос за звукови трансформатори, лакирането ще се отрази неблагоприятно на звука. Лака ще измести въздуха в изолацията, ще увеличи епсилона и съответно ще се увеличи паразитния капацитет, което пък ще понижи горната гранична честота.

Съгласен съм с твърдението като все пак има значение и изолационните качества на лака но ако все пак звука който издава трафа е толкова силен че се чува отчетливо мисля че респективно въздуха между намотките(навивките) е много и лакирането няма да влоши (поне не чак толкова много!) нещата.Все пак избора си е негов просто предлагам решение на поставения проблем.
Нека обаче се има предвид че лакирането както го описах после е доста необратима работа!!!Както се казва"Късно е чадо, мандалото хлопна!" така че умната!
:lol:
Kill with power! DIY ! DIY ! DIY !

Аватар
Dimitar Chakarov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 156
Регистриран на: Чет Дек 29, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#9 Мнение от Dimitar Chakarov »

Става дума за захранващия траф.И аз мисля,че бръмчат намотките,а не ламелите.Благодаря на Фенкилар.

Аватар
taslak
има опит
има опит
Мнения: 105
Регистриран на: Пет Авг 05, 2005 12:00 am
Обратна връзка:

#10 Мнение от taslak »

Препоръчвам ти, след като потопиш трансформатора в лака, да го включиш в мрежата. Вибрациите на намотките ще спомогнат по-лесно и по-добре лакът да проникне навътре в тях.

IvoNovakov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 225
Регистриран на: Пет Юни 10, 2005 12:00 am
Местоположение: Русе
Обратна връзка:

#11 Мнение от IvoNovakov »

Можеш да бъдеш сигурен, че не бръмчат само намотките!Този тип сърцевини изисква лепене с лепило от смола и железни стърготини с последващо здраво притискане.Тази лентичка която стяга родните ни трасформатори не върши почти никаква работа!
Съветът ми е да ги оставиш за опитни постановки и да си навиеш 2 нови :wink:
_____________________
aka Airman

世間は狭い!

Аватар
Fenkiller
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 683
Регистриран на: Чет Авг 18, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#12 Мнение от Fenkiller »

Щом е захранващ ръгай смело в лака и печи!Почти на сто процента гарантирам успех особено ако ламелите са стегнати както трябва.Ако магнитопровода е вит може да го отвориш и да намажеш и там с лака и да го стегнеш след това.За стягане на вити магнитопроводи аз лично не ползвам разни ламаринки че да ги и запоявам а купувам от никелираните скоби за маркучите и хващам две насрещно и стягам с двата болта.Става желязо!
:wink: :wink: :wink:
Kill with power! DIY ! DIY ! DIY !

Аватар
joro66
има опит
има опит
Мнения: 364
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#13 Мнение от joro66 »

И моя е п-образен - от старите цветни руски телевизори (успях да изсмуча от него 450 вт вторична мощнист след премотаването на вторичната) но бръмчи. Както каза airman сърцевините наистина бяха залепени. Проблема е че в бургас не мога да намеря такъв лак на дребно, а и бобиньорите, поне тези които съм питал, не се навиват да ми отсипят.(естественно срещу заплащане) 8O

Аватар
Fenkiller
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 683
Регистриран на: Чет Авг 18, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#14 Мнение от Fenkiller »

Реших че може да е интересно стягането на вити магнитопроводи със скоби за маркучи за това поствам снимка за да се види за какво иде реч.Лично аз съм много доволен от резултата:

Изображение

Взимат се по две скоби с подходяща дължина и широчина. Отварят се и се съединяват насрещно около двете части на магнитопровода което осигурява максимално обтягане от двете страни с винт!
Хубавото е че става за многократно отваряне на магнитопровода преди крайното стягане(например за проверка на изходното напрежение!).Скобите са евтини и спестяват много усилия при стягането и то с много добър резултат(никакъв шум от магнитопровода!).
Kill with power! DIY ! DIY ! DIY !

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#15 Мнение от velinski »

здраво стегнати свински опашки не вършат ли същата работа?

и са немагнитни със сигурност
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Публикувай отговор

Обратно към “50/60Hz”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта