Лампи срещу Транзистори

Тук е мястото за: лампи срещу транзистори,
SE срещу пуш-пул, ЦД срещу винил,
чалга срещу музика, Linux срещу Windows
и каквото още се сетите
Публикувай отговор
Съобщение
Автор
Teodora Todorova

#16 Мнение от Teodora Todorova »

Rutcho, много добре описваш истината.
"Именно затова повечето хора слушат посредствена музика и се научават да нямат претенции. "


Определено има много хора, които не възприемат музиката емоционално и за това нямат никакви претенции към нея: да дрънчи или да бумти нещо там, та да разберат съседите и това е.

:? :( 8O

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#17 Мнение от oceanman »

Вчера Ручо денесе едно от ламповите усилвателчета на Божо у нас...
Крайните лампи бха 6Ф3П...или около 2 вата...

Какво бе очудването ми,че дори и при 1 ват намалявахме за да се чуем...
Колонките бяха добре познатите ТЛ със Скан спийка с чувствителност 85 децибела...
Звукът беше невероятно отворен,ненатоварващ,динамичен и точен...Излишно е да споменавам,че моето транзисторно Онкио изпадна моментално от класацията...Разкошно попадение Божо...

Ламбата си е ламба...дори при 2 вата и 85 дб...

Аватар
Baco
има опит
има опит
Мнения: 68
Регистриран на: Вто Фев 21, 2006 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#18 Мнение от Baco »

Единственият ми досег с ламповия звук е от един грамофон-радио, произведен в СССР. С 8 инчов широколентов драйвер това нещо свиреше по- приятно и топло от всичко, което съм чувал. Предполагам, че даже не е било SE.
Просто ме е страх да чуя системата на Иван примерно, защото ще ми се отще да слушам музика на това, с което разполагам.

Rumen Zografov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 736
Регистриран на: Вто Окт 18, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#19 Мнение от Rumen Zografov »

Baco написа:... защото ще ми се отще да слушам музика на това, с което разполагам.


В това можеш да си 100% сигурен!Не един или двама са го изпитали. :wink:
Изображение

Аватар
VITAN
има опит
има опит
Мнения: 364
Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 12:00 am
Обратна връзка:

#20 Мнение от VITAN »

Електронния поток в лампите се модулира във вакуум. Ако и да се появяват изкривявания, те не са по причина на средата.
Електронния поток в полупроводниците минава през пясък (силиций, силициев окис, легиращи елементи). За да мине през пясъка, електронния поток се деформира и не прилича на първообраза. За другите изкривявания не говорим. Достатъчна е дамо средата за да развали съвършенната форма.

Останалото е: To be, or not to be. :D
WWW.RIFE.HIT.BG IT CAN BE DONE!

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#21 Мнение от oceanman »

Teodor Gugulanoff написа:Ако в България имаше магазин/и, откъдето да можеш да излезеш с всичко необходимо за един лампов усилвател (качествени (!) трансформатори, дросели, кондензатори, резистори, ключове, галети, лампи, проводници, конектори и пр.), то все по-малко щяха да бъдат любителите на DIY, които да не са преминали, поне на виртуално ниво към 'ламповия' отбор.

EDIT [ мой ;) ]: E, да, реалността показва, че начинанието се оценява като безсмислено от тези, които биха могли да го реализират. Но това категорично не означава, че по принцип е такова. Към горния списък могат да се добавят и китове, както и разни други хубави нещица.


И аз съм твърдо "ЗА"поради много причини. :wink:

proforce_rs

#22 Мнение от proforce_rs »

И аз съм ЗА ламповите ампове :) защото съм чувал какъв звук имат :) на село имахме лампов грамофон мисля че беше Unitra и едно лампово радио :) за които смея да твърдя че доста добре се представяха въпреки че повечето хора биха казали,че транзисторните усилватели и прочие са по добри бих поспоръл с тях :)...въпреки че досега от транзисторни истории най-много ми хареса едно car-audio DLS за 7000лв на един приятел :) наистина доста качествен звук :)

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#23 Мнение от Goro »

Според мен е голяма грешка да се прескачат транзисторите и начинаещите да започват с лампи. Простотата на ламповите схеми е подвеждаща. Транзисторите изискват голямо познаване на схемотехниката, която след като се усвои може лесно да се пренесе при лампите. Ако схемотехниката е усвоена, с полупроводници може лесно и евтино да се изгради много приличен усилвател. Много пъти заради неправилно концептуално решение на един полупроводников усилвател се отричат транзисторите.
Голямия потенциал на лампите може да се реализира само от много подготвените. Ламповия усилвател има смисъл само ако е изграден с безкомпромисни елементи. Някои се заблуждават, че с един ръждясал трансформатор, изваден от старо радио или телевизор и случайни елементи ще стане чудото. Чудеса няма. Качествения звук е плод на сериозен подход и много експерименти.
五郎

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#24 Мнение от Ivan Rachev »

Goro написа:Според мен е голяма грешка да се прескачат транзисторите и начинаещите да започват с лампи. Простотата на ламповите схеми е подвеждаща. Транзисторите изискват голямо познаване на схемотехниката, която след като се усвои може лесно да се пренесе при лампите. Ако схемотехниката е усвоена, с полупроводници може лесно и евтино да се изгради много приличен усилвател. Много пъти заради неправилно концептуално решение на един полупроводников усилвател се отричат транзисторите.
Голямия потенциал на лампите може да се реализира само от много подготвените. Ламповия усилвател има смисъл само ако е изграден с безкомпромисни елементи. Някои се заблуждават, че с един ръждясал трансформатор, изваден от старо радио или телевизор и случайни елементи ще стане чудото. Чудеса няма. Качествения звук е плод на сериозен подход и много експерименти.
.....подкрепям с 2 ръце.
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#25 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Goro написа:Някои се заблуждават, че с един ръждясал трансформатор, изваден от старо радио или телевизор и случайни елементи ще стане чудото...


А някои направо правят доста добър бизнес от това.
Просто вече се е наложило клишето, че щом едно изделие е с лампи, то задължително е hi-end.

Nikola Nikolov

#26 Мнение от Nikola Nikolov »

....за да стане нещо блестящо, май се започва с пясъкоструйника.... :D :lol: 8)

Аватар
Stanislav Bratanov
има опит
има опит
Мнения: 338
Регистриран на: Сря Фев 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

#27 Мнение от Stanislav Bratanov »

Nikola Nikolov написа:....за да стане нещо блестящо, май се започва с пясъкоструйника.... :D :lol: 8)
Евала, тоя път уцели десетката!
Паднах от смях! :lol:
"Само в най-простото може да се вмести най-сложното"- Джунджи Кимура

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#28 Мнение от Ivan Rachev »

Nikola Nikolov написа:....за да стане нещо блестящо, май се започва с пясъкоструйника.... :D :lol: 8)
..само ако си вехтошар , във всички останали случаи , блестящите неща са блестящи от самото начало .
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Nikola Nikolov

#29 Мнение от Nikola Nikolov »

Ivan Rachev написа:
Nikola Nikolov написа:....за да стане нещо блестящо, май се започва с пясъкоструйника.... :D :lol: 8)
..само ако си фехтушар , във всички останали случаи , блестящите неща са блестящи от самото начало .
Станислав ме рабра по един начин....ти по друг......

Nikolay_Hristov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 472
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Местоположение: В.Търново / София
Обратна връзка:

#30 Мнение от Nikolay_Hristov »

Nikola Nikolov написа:
Ivan Rachev написа:
Nikola Nikolov написа:....за да стане нещо блестящо, май се започва с пясъкоструйника.... :D :lol: 8)
..само ако си фехтушар , във всички останали случаи , блестящите неща са блестящи от самото начало .
Станислав ме рабра по един начин....ти по друг......
А ти всъщност какво си имал предвид? :D

Публикувай отговор

Обратно към “Flаme wаrs”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта