Minibasshorn базирана на FRS8 ?

Съобщение
Автор
Аватар
DJ Popa
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 407
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Minibasshorn базирана на FRS8 ?

#1 Мнение от DJ Popa »

Здравейте! Ровейки се в Гугъла ми попадна това нещо:

http://www.speaker-online.de/bauen/bhorn.htm

Някой от експертите тук може ли да коментира качествата му-положителни и отрицателни , тъй като смятам да реализирам проекта? Някакви опасения да споделите? Дали си заслужава труда ? Ще се радвам на всички професионално изказани мнения. Благодаря предварително!

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#2 Мнение от Daniel Petrov »

Пиши едно лично на безобразния, той прави хорни с тоя говорител, но по друг проект, по читав...
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#3 Мнение от Stefan Stefanov »

След няколко проекта започвам да споделям мнението на alnico, че не си струва да се правят малки хорни. Разходите за материали и труд за по-малките и по-големи хорни са почти еднакви (имам пред вид дървенията), а звукът на големите е много по-добър.

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#4 Мнение от Dimitar Atanasov »

3aropka написа:След няколко проекта започвам да споделям мнението на alnico, че не си струва да се правят малки хорни. Разходите за материали и труд за по-малките и по-големи хорни са почти еднакви (имам пред вид дървенията), а звукът на големите е много по-добър.


И според мен е така, обаче проблема с обема е също много важен. Аз лично ставам все по голям фен на малките хорни. Сравнени с затворени колони със същия обен звучат по - добре, може баса да не е толкова плътен, ама пак е по - добре...поне по мой вкус

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#5 Мнение от Stefan Stefanov »

Съгласен съм, но само в случай че обемът е определящото ограничение.

Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

#6 Мнение от Teodor Gugulanoff »

На всеки 100 литра от обема на помещението, в което ще бъдат поставени две хорни е препоръчително да отговаря не повече от 1 литър общ обем на двете хорни. Например, стая 5.5 х 3.4 х 2.65 m (ДхШхВ) -> общ обем на двете хорни не по-голям от ~500 литра.

EDIT: Надявам се става ясно, че с горното се дистанцирам от 'общото' мнение за безконтролно увеличаване обема при широколентовите хорни.
Последно промяна от Teodor Gugulanoff на Пет Мар 10, 2006 11:23 am, променено общо 1 път.
Изображение

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Minibasshorn базирана на FRS8 ?

#7 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Hollowman написа:Някой от експертите тук може ли да коментира качествата му-положителни и отрицателни , тъй като смятам да реализирам проекта?


На пръв поглед не ми допадат серпентините в началото и прекаленото разширение на устата. Да не говорим, че тя е разположена отзад и колоната не може да бъде долепяна до стената. Нещо повече - разстоянието до стената ще влияе много на звука в нискочестотната област, може да се окаже, че ще свирят най-добре изнесени един метър напред. В такъв случай не печелим нищо от факта, че са компактни.
Ако държиш на подобен проект, най-добре е хорната да се развие повече във височина...

Присъединявам се към общото мнение за размерите - колкото повече, толкова повече. Най-добре първо си помисли с какъв обем от стаята, в която ще слушаш, си склонен да се разделиш и кой точно габарит ще ти е критичен. Оттам нататък проектът ще се избистри от само себе си...

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#8 Мнение от Daniel Petrov »

Ето ти един по свестен проект, но пак със задно разположена уста.
http://bgaudio.org/images/upload/frs8_horn_plan.jpg
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

poseydon
има опит
има опит
Мнения: 265
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#9 Мнение от poseydon »

Аз имам едно въпросче към хората които са имали достъп до фрс8-м и възможност да си поиграят с него. А именно възможно ли е да се използват два подобни говорителя свързани паралел за да се вдигне чуствителността в ТЛ. Държа да е ТЛ, защото се убедих че тоя говорител сам не може да свирне добре в затворен или басрефлекс обем, убедиха ме много симулации които направих и все пак ако някой има предложение нека се изкаже. Та мисълта ми е според вас възможно ли е да се направи ТЛ с два подобни говорителя, държа обаче това да са ФРС8-М, заради по-високата чуствителност, а размзерите в случая нямат особено значение, като разбира се предполагам, че няма да е особено голяма кутията. Та моля ви ако имате някакви предложение да ги изразите, защото ми е интересно, а ми се ще да се пробвам с подобен ТЛ...
Изображение

Sylis
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 661
Регистриран на: Пон Юни 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Лясковец (София)
Обратна връзка:

#10 Мнение от Sylis »

Ако искаш по висока чувствителност от тия драйвери хубаво се вгледай в снимките който си си прикачил да се връткат под постовете ти.Според мен това е най удачния вариянт,при това ти е нужен само един ;).Има много изписано по въпроса за два говорителя в ТЛ...първо се замисли как ще им определиш офсет-а,а след това до каква степен те ще си пречат и как ще се отрази на звуковата картина като цяло.Мисля че не е добър вариянт,без да имам опит с този говорител.Ако не ти е жал за обема,не се замисляй,а хорна си "скови"

Аватар
DJ Popa
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 407
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#11 Мнение от DJ Popa »

widowmaker написа:Ето ти един по свестен проект, но пак със задно разположена уста.
http://bgaudio.org/images/upload/frs8_horn_plan.jpg


Да кажем , че задно разположената "уста" не е кой знае какъв проблем , впредвид размерите на цялата кутия. Ще може да се изнесат хорничките по-далечко от стените. Имате ли идея до къде слиза баса при тази конструкция , която сте ми предложили? Предполагам ,че ще е нещо неочаквано за толкова незначителен на пръв поглед говорител. Но все пак някакви приблизителни цифрови стойности , ако може да посочите и да споделите лични впечатления , ако имате , от звученето като цяло и в нискочестотната област най-вече...

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#12 Мнение от Daniel Petrov »

Цифрите сами по себе си не казват нищо...
Суперлативите...ами не всеки ще им повярва.
Парите, които ще ти глътне проекта не са много, експериментирай просто...
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

poseydon
има опит
има опит
Мнения: 265
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#13 Мнение от poseydon »

sylis написа:Ако искаш по висока чувствителност от тия драйвери хубаво се вгледай в снимките който си си прикачил да се връткат под постовете ти.Според мен това е най удачния вариянт,при това ти е нужен само един ;).Има много изписано по въпроса за два говорителя в ТЛ...първо се замисли как ще им определиш офсет-а,а след това до каква степен те ще си пречат и как ще се отрази на звуковата картина като цяло.Мисля че не е добър вариянт,без да имам опит с този говорител.Ако не ти е жал за обема,не се замисляй,а хорна си "скови"


Така си е човече, само дето парите все не стигат и нали знаеш че всеки търси да мине с нещо по-евтино, затова повечето хора са готови на всичко и основно на експерименти отколкото да си решат проблема веднъж завинаги, а и както казват повечето хора от форума по-добре да вървиш по вече отъпканата пътека, отколкото да откриваш топлата вода! Поздрави!
Изображение

Аватар
DJ Popa
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 407
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#14 Мнение от DJ Popa »

Значи говорим за този проект:

http://www.speaker-online.de/bauen/bhorn.htm

Грубо пресметнато , дължината на рупора е 1720 милиметра. Това е с приближение , половината от дължината на звуковата вълна при 100 херца. Според четвърт вълновата теория , обаче реално този рупор трябва да слиза до около 50 херца ефективно. FRS 8 има средна чувствителност 82dB , а спрямо нея на -6dB е на 85Hz , ако съдим по заводската му АЧХ. Та стигнахме и до въпроса ми-колко дълъг рупор заслужава този говорител на практика , отчитайки затихването му в нискочестотната област ?

Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

#15 Мнение от Teodor Gugulanoff »

Не повече от 201 см според мене. И Fc не по ниско от 65.8 Hz.
EDIT: 4-омовата версия... принципно предпочитам 4-те ома ... и забрави да му подаваш повече от 8-10 W в рупор.
Изображение

Публикувай отговор

Обратно към “Хорни и ТЛ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 8 госта