Къде греша с low cost BL хорна с FR10 ?

Съобщение
Автор
Anonymous

#2 Мнение от Anonymous »

Първо - сигурен ли си че за високите не е виновен усилвателя? Пусни хорните с друг.

Второ - всички говорители имат известен период за разработка. Разликата между разработен и неразработен говорител варира от лека до драстична - пример веднага мога да ти дам със Fostex FE126E - като го чух неразработен бях тотално отчаян как може такъв говорител да свири толкова зле.

Аватар
haralanov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 475
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#4 Мнение от haralanov »

vmladenov написа:Доколкото до разработването - какво е най дългото време за разработка ?
Има драйвери, на които са им нужни поне 2000 часа работа, за да се разсвирят както трябва. Парадоксът идва от това, че окачването им се разработва за най-много 100-150, но мембраните им се нуждаят от много повече.

Аватар
Stoqn
има опит
има опит
Мнения: 187
Регистриран на: Вто Яну 04, 2005 1:00 am
Местоположение: Благоевград София
Обратна връзка:

#5 Мнение от Stoqn »

Едното което е говорителите трябва да се разработят минимум 20-30 часа.Хорната не може да развие пълния си потенциал ако не е залепена едната страница.Преди да залепиш страницата заобли всички ръбове и там където има ъгли сложи ъглови отражатели.Според мен аеродинамиката при ТЛ и хорните е много важна.Потърси подходящо разположение на хорните в стаята.Ако пак не ти хареса звука поиграй си със запълването на компенсационната камера с торбички с пясък.
Трудните неща правим веднага, а невъзможните малко по-късно.

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#6 Мнение от Dimitar Atanasov »

Моето мнение е че високите ги няма заради говорителя. Хорната оказва влияние само на ниските. Това може би основание да залепиш и втората страна. Като гледам са добре изработени и втората страна трябва да пасне плътно. Стегни я добре със стеги.

Колкото за заоблянто на ръбовете - това е твое решение. Аз за сега не съм убеден че ще окаже някакво влияние. Мога да го докажа чисто теоретино, но все пак звука не е вятър.

Най - вероятно проблема е във високоговорителя. Не съм слушал FR10, но като му гледам АЧХ не бих очаквал нещо читаво над 5-7 kHz без някакви намеси като палци и т.н.

Не си си попълнил местожителството, но ако си от София мога да те поканя да чуеш хорни и TL с FRS8 и BG17

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#7 Мнение от Stefan Stefanov »

Само говорителите (без кутии) имат ли високи?
Поразработи ги малко, макар че нямам големи надежди...
FR10 си звучат замазано.
Пробвай с Fostex FE103E дали високите няма да си дойдат на мястото.
(вземи от някой чифт за проба).

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#8 Мнение от Nanko Rusev »

Напълно подпрекям amitko, на тези колонки не мисля че заобляне на ръбовете или отражетели ще окажат влияние във звука.

Определено подкрепям идеята да вземеш Fostex FE103e - нямам опит с него, но според мен 126е няма нищо общо с 12-сантиметровия Visaton!

Аватар
Stoqn
има опит
има опит
Мнения: 187
Регистриран на: Вто Яну 04, 2005 1:00 am
Местоположение: Благоевград София
Обратна връзка:

#9 Мнение от Stoqn »

Nanko Rusev написа:Напълно подпрекям amitko, на тези колонки не мисля че заобляне на ръбовете или отражетели ще окажат влияние във звука.
За този говорител сигурно няма да окаже влияние, но за по-висок клас съм лично съм убеден че има значение.Аз бих го направил даже и от естетическа гледна точка.От този говорител не очаквай чудеса.От честотната характеристика си личи че не може да се очакват високи от него.Имам един чифт Fostex FE103E ако си от София или Благоевград мога да ти ги дам за проба.Ако искаш да се подобрят високите без смяна на говорителя решението е супертуитър отрязан от първи ред.Това решение не е за предпочитане поради други причини ,но високите ще се подобрят значително.
Трудните неща правим веднага, а невъзможните малко по-късно.

Аватар
ortho
има опит
има опит
Мнения: 255
Регистриран на: Нед Фев 12, 2006 1:00 am
Местоположение: Пазарджик
Обратна връзка:

#10 Мнение от ortho »

Слушал съм вече 3 хорни с този говорител, на мои приятели, и един друг, който я направи, но не съм я чувал. (Обаче даде отзиви!)
Говорителят е виновен за проблемите ти.
Просто не му стигат високите и това е.
Бас има много, даже трябва да се озптва малко, но проблема е във високите и пак казвам не е в конструкцията, а в говорителя.
dr.ivo

Счупеното носи щастие !

Nikolay Kolev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 994
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: ХАРМАНЛИ
Обратна връзка:

#11 Мнение от Nikolay Kolev »

Цяла тема има с десетки страници, не ли я прочетохте преди да правите проекта. Там си пише, че фр13 е с по-добри високи.
Посетете:
www.aquamania.hit.bg - любителски сайт за акваристика
www.hardware.start.bg - всичко за хардуера на куп

Аватар
Ivelin Braikov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 596
Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#12 Мнение от Ivelin Braikov »

Докато не залепиш страницата все едно не си я слушал тая хорна.
What would you attempt to do if you know you could not fail?

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#13 Мнение от Nanko Rusev »

Stoqn Kostadinov написа:Ако искаш да се подобрят високите без смяна на говорителя решението е супертуитър отрязан от първи ред.Това решение не е за предпочитане поради други причини ,но високите ще се подобрят значително.
По-скоро tweeter :D (без супер)

Аватар
Marian Lozev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1533
Регистриран на: Нед Яну 23, 2005 1:00 am
Местоположение: София, Парк "Света Тройца"
Обратна връзка:

#14 Мнение от Marian Lozev »

Ivelin Braikov написа:Докато не залепиш страницата все едно не си я слушал тая хорна.
Също като при мен с 8,50 метра хорни бах стигнал до затваряне на страницата но реших от нетърпение да я хвана само с 100-на винта
,е направих го пуснах и 8O :? :cry: :oops: нищо ама нищо говорителя се разхожда както си иска от там високите се губят абе кенефна работа чак докато не я залепих ...
Главно правило е да бъде добре залепена без да издиша ..
Open: http://uslugi.rent.bg/zabavlenie-zavede ... enec-3662/" onclick="window.open(this.href);return false;
Някои хора си мият чиниите преди формите на живот, развили се върху тях, да открият колелото.
Работно време 07:00/00:00 0885 255 233 Skype: qno_zloo

Аватар
Stoqn
има опит
има опит
Мнения: 187
Регистриран на: Вто Яну 04, 2005 1:00 am
Местоположение: Благоевград София
Обратна връзка:

#15 Мнение от Stoqn »

По-добре си вземи едни Фостекси и не се занимавай с тоя говорител.Със сигурност високите няма да липсват и няма да звучи замачано като Fr10.Ако пък не ти се занимава с групова поръчка сложи два от тези отрязани колкото се може по от високо с един кондензатор.Тъкмо и фазовите центрове можеш да напаснеш. :) Успех.
http://www.caraudio-bg.com/hivi-TN28.htm
Трудните неща правим веднага, а невъзможните малко по-късно.

Публикувай отговор

Обратно към “Хорни и ТЛ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта