Говорители

Съобщение
Автор
Аватар
nikokolev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 58
Регистриран на: Сря Ное 01, 2006 1:00 am
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

Говорители

#1 Мнение от nikokolev »

Здравейте.Попаднаха ми тези дни тези ''странни" говорители на Fostex.Общо взето не можах да намеря много информация в нета за този тип говорители.Интересувам се точно какъв тип са и какъв им е принципа на работа.И евентуално в какво ОТ може да се използват и с какъв филтър.Мисля си че при тази конструкция филтъра им ще е някакъв по различен.И защо не са така разпространени,явно имат някакви недостатъци.Общо взето всякаква информация по темата е добре дошла :)
Прикачени файлове
IMG_2536.JPG
IMG_2537.JPG
IMG_2535.JPG

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

Re: Говорители

#2 Мнение от Simonov »

Приличат на лентови ВЧ говорители. Като гледам са от златния период. Ако работят може да се окаже, че имаш доста сериозни драйвери ;)
Изображение

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Говорители

#3 Мнение от Nanko Rusev »

"MID RANGE" :roll:

Аватар
nikokolev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 58
Регистриран на: Сря Ное 01, 2006 1:00 am
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

Re: Говорители

#4 Мнение от nikokolev »

Да работят .На тях пише че са средночестотни и като им пуснах сигнал наистина свирят като такива.От всичко което разгледах из нета наи ми приличат не тези "Magnetostatics" :roll: http://www.soundimage.dk/Different-col/Magneto.htm" onclick="window.open(this.href);return false;.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Говорители

#5 Мнение от Rumen Suvandjiev »

nikokolev написа:.От всичко което разгледах из нета наи ми приличат не тези "Magnetostatics"...
Да, говорителите са от тип "магнетостатик" - планарна мембрана с нанесена на нея звукова бобина и разпределен магнит. В отличие от класическите лентови говорители, тези нямат съгласуващ трансформатор.
nikokolev написа:И защо не са така разпространени,явно имат някакви недостатъци.
Това, че дадено изделие в аудиото не е разпространено, не означава непременно, че има недостатъци. В случая говорим по-скоро за особености. Най-важната е, че трябва да се комбинира с високочестотен драйвер от същия тип. Опитите ми с различни други конструкции пищялки не доведоха до задоволителен резулт. Infinity, които преди 20-тина години ползваха същите планарни драйвери на Fostex, ги комбинираха с единствено магнитостатични ВЧ драйвери.
Ако имаш желание да си направиш нещо с тях, имаш късмет - снощи в немския ebay.de излезе квартет нискочестотни говорители Fostex RP-200, подходящи за трилентова тонколона с твоите среди.
http://cgi.ebay.de/ACR-FOSTEX-Isostatic ... 35ad912b7a" onclick="window.open(this.href);return false;
Най-подходяща пищялка за проекта е Fostex FT7RP
https://www.madisound.com/store/product ... cts_id=289" onclick="window.open(this.href);return false;
Ето я и втора ръка:
http://cgi.ebay.de/ACR-FOSTEX-FT7RP-HOC ... 3723323779" onclick="window.open(this.href);return false;
или някой от предшествениците и
http://cgi.ebay.de/FOSTEX-Bandchen-Hoch ... 35ad7d890a" onclick="window.open(this.href);return false;
Донякъде може да се замести с два пъти по-евтината Hi-Vi RT1C:
https://www.madisound.com/store/product ... ts_id=1486" onclick="window.open(this.href);return false;
Във всички случаи, за да се получи добер свирещо изделие твоите драйвери трябва да се комбинират с говорители от съответен клас. Ако решиш да правиш нещо с тях, може да разчиташ на моята помощ.

Аватар
Bobev
чете
Мнения: 2
Регистриран на: Нед Сеп 02, 2007 12:00 am
Местоположение: Kotel
Обратна връзка:

Re: Говорители

#6 Мнение от Bobev »

Rumen Suvandjiev написа: Ако имаш желание да си направиш нещо с тях, имаш късмет - снощи в немския ebay.de излезе квартет нискочестотни говорители Fostex RP-200, подходящи за трилентова тонколона с твоите среди.
http://cgi.ebay.de/ACR-FOSTEX-Isostatic ... 35ad912b7a" onclick="window.open(this.href);return false;
sc 200.rar
(52.28 KiB) Свалено 249 пъти
малко данни за споменатите драйвери , честотната характеристика е снета в 35л затворен обем , импедансната е в същия обем и открито пространство , освен това говорителите показват бърза преходна характеристика, почти пълна липса на резонанси и ниски нелинейни изкривявания, с две думи много направени драйвери далеч над средния клас, подходящи са и за двулентов проект, мойте са от ACR Cembalo.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Говорители

#7 Мнение от velinski »

Планарни ортодинамични драйвери са. Според мен могат да се пробват за DIY слушалки :D
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
nikokolev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 58
Регистриран на: Сря Ное 01, 2006 1:00 am
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

Re: Говорители

#8 Мнение от nikokolev »

velinski написа:Планарни ортодинамични драйвери са. Според мен могат да се пробват за DIY слушалки :D
8O 8O 8O Как така за DIY слушалки???

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Говорители

#9 Мнение от velinski »

С подходяща скоба за глава, подходящи чашки, подходящи падове. Едни от най-интересно звучащите слушалки на пазара в момента са именно планарни ортодинамици. Можеш да чуеш дали свирят ОК при ниски нива, опряни в ушите.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Говорители

#10 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Bobev написа:много направени драйвери далеч над средния клас, подходящи са и за двулентов проект.
Пък и много точно дадени параметри от производителя.
Ето АЧХ, дадена във фабричната спецификация:

Изображение

kygar
чете и пита
чете и пита
Мнения: 259
Регистриран на: Чет Ное 22, 2007 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Говорители

#11 Мнение от kygar »

Rumen Suvandjiev ти е дал точната информация и посоката,за да ги използваш правилно,ако си решил да правиш нещо с тях.

Аватар
nikokolev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 58
Регистриран на: Сря Ное 01, 2006 1:00 am
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

Re: Говорители

#12 Мнение от nikokolev »

Благодаря на Румен за изчерпателната информация и линковете.Още не съм решил какво да правя с тях.Дали ще се наема да започна някакъв проект с тях.Във филтрите има ли нещо по специално за този тип говорители или са като при останалите ОТ.

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

Re: Говорители

#13 Мнение от Simonov »

А дали за ВЧ не може да се ползва NDRL?
Изображение

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Говорители

#14 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Simonov написа:А дали за ВЧ не може да се ползва NDRL?
За можене-може, но резултатът е неясен.
Не съм пробвал да съчетая лентов и орто(изо)динамичен говорител.
А и защо да се ползва, при положение, че Hi-Vi RT1C излиза на същата цена.

Аватар
nikokolev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 58
Регистриран на: Сря Ное 01, 2006 1:00 am
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

Re: Говорители

#15 Мнение от nikokolev »

Днес ми остана малко време да си поиграя с тези говорители.Отказах се да правя колони с тях защото чувствителността им е много ниска и нямам с какъв високочестотен да я комбинирам.Като казвам ниска наистина бях много учуден при мощността която им пускам колко слабо свирят.Може би за слушалките които каза Velinski може и да свършат работа но аз реално няма да ги използвам за нищо засега.

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта