Открийте разликите

Имам говорител, каква кутия да му направя?
Имам кутия какъв говорител да и сложа?
И за неща от рода.
Съобщение
Автор
Аватар
Ianaki_ianakiev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 137
Регистриран на: Сря Сеп 26, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Открийте разликите

#1 Мнение от Ianaki_ianakiev »

Здравейте!Първо да се представя.Аз от сравнително скоро чета във форума,но вренето ми стигна да си дам сметка ,че хората тък са моного заещи,големи манияци и малко улди ,но в добрия смисъл.Та завършил съм ПГАВТ А.С.Попов т.е. не съм съвсем начинаещ и се увличм по слушането не толкова на силна колкото на качествена музика(не слушам чалга а разни по-стойносни неща).Купих си един ресийвър на Harman/Kardon(наясно съм че това е компромис с качеството ,но трябва да отбележа ,че не съм силно вманячен и не ми остават много пари за музика).За говорители използвам(срам ме е да кажа) едни стари самсунги от някаква стерео уредба, а за источник Колпютър с един евтин креатив Audigi SE.Всичко това ще се промени скоро (без ресиивъра),но реших да започна с Намирането на колони.
Разгледах много и различни мари и модели,горе доло се ориентирах "за какво иде реч", но възникнаха и някой въпроси.Та основно се питам в какво е разликата м/у един марков и един евтин говорител при положение че нанесените параметри са преблизително равни?Напртимер:
http://www.thunder.bg/product_info.php? ... cts_id=230
http://www.technomarket.bg/product_deta ... d=00001440
Излиза ли напрактика че надписите лъжат в такива големи граници.И какво бих могъл да си купя за около 300лв.Усилвателя е на 8ом.и е 2 по 70вата?

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Открийте разликите

#2 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Ianaki_ianakiev написа: Та основно се питам в какво е разликата м/у един марков и един евтин говорител ...?


Тук имаме една поговорка - каквато цената, такава и свирнята.
За 300 лева едва могат да се купят чифт прилични (не казвам отлични) 8" басови говорители, без да са от сериозна марка.
Въпросните Thunder за същите пари предлагат 8 (ОСЕМ) говорителя + кутии + (евентуално) филтри.
Какво качество се крие зад това, можеш сам да оцениш...

Аватар
Ianaki_ianakiev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 137
Регистриран на: Сря Сеп 26, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#3 Мнение от Ianaki_ianakiev »

И пак не разбирам по-тясна честотна лента ли ,затихвания в областта на някой честоти.Слушал ли си примерно такива тъндаери в какво се изразява разликата ,или не може да се опише ,а трябва да се чуе?

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#4 Мнение от Kiril Kirilov »

Ianaki_ianakiev написа:И пак не разбирам по-тясна честотна лента ли ,затихвания в областта на някой честоти.Слушал ли си примерно такива тъндаери в какво се изразява разликата ,или не може да се опише ,а трябва да се чуе?


И пак не разбираш :-)

Ако отидеш в един фен-клуб на Порше или Ферари или TVR и ги питаш дали са карали Жигулка и да ти обяснят каква е разликата между Жигулата и една супер кола и още повече сравнено с кола, проектирана да доставя удоволствие от карането и возенето, какво очакваш да ти отговорят?! ;-)

Тъндърите Ручо се опита да ти каже с дипломатичен език какви супер-боклуци са, ти забиваш в честотни ленти!?!?

Ако си се навил на тъндърите и ще питаш, докато някой ти каже каквото искаш а чуеш, проължавай и когато някой на твоето ниво драсне тук, че ги има и че са свръх-перфектни - бягай да ги купиш.

Ако искаш да слушаш музика по начин, който може да промени живота ти, обиколи сред членовете на форума и чуй системи изградени най-вече с много любов и енергия и после с немалко средства!

Lx1

#5 Мнение от Lx1 »

За 300-те лева които си отделил нямаш друг избор освен да си сглобиш нещо. Ще похабиш време и труд (няма да ти паднат ръцете) и разликата с Тъндърите и сглобеното от теб ще е убийствена,а и все пак Попов си завършил. И не мисли,че като са им 8 говорителите на тия китайски пръчки ще свирнат по-добре от едни правени двулентови ОТ от теб например. (а те като са 8 дали и свирят всичките или 4 от тях са за парлама-много са такива случаите) Поинтересувай се тук из форумите за оптимално добрите говорители,кутии,филтри -за 300лв,и си запретвай ръкавите.

Аватар
Kosio
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 106
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#6 Мнение от Kosio »

А каква им е приликата???
Съндъци с мембрани, спрямо озвучителни тела???
Едните са правени да свирят и да издават приятни звуци, а другите за такива като теб, които да се чудят дали има голяма разлика за да им вземат парите. :)

П.С. Хихи ама какъв сам гаден :twisted: , но реално това е истината!
Последно промяна от Kosio на Нед Яну 06, 2008 2:44 am, променено общо 1 път.

Аватар
Ianaki_ianakiev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 137
Регистриран на: Сря Сеп 26, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#7 Мнение от Ianaki_ianakiev »

Мисля че по скоро не ме разбрахте.Ясно ми е че тъндерите са БОКЛУК ЗА ТОВА СПОР НЯМА И НЕ ТРЯБВА ДА ИМА(те бяха просто пример).По скоро нещата се въртят около това какво мога да купя(или да се опитам сам да направя) за 300лв.В интерес на истината не съм сигурен ,че ще успея да си направя сам ОТ(не ми се вижда съвсем лесно).Все пак ако това остава единствения вариянт на слушам нещо малко по-добро(за тези пари)...

Аватар
Ianaki_ianakiev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 137
Регистриран на: Сря Сеп 26, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#8 Мнение от Ianaki_ianakiev »

Абе с други думи страх ме да се захвана с нещо което не съм правил преди претиснявам се за резултата и затова търся алтернативи.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#9 Мнение от Nanko Rusev »

За тези пари от магазина не можеш да купиш нищо свирещо май ...

Малко почнах да се повтарям .. но JVC имат едни двулентови с 10см мидбас с дървена мембрана - те са около 350 лева.

Ще свирнат но нищо особено.

За DIY нещата може би ще са по-добре, но пак бюджета е малък. Аз се сещам за много добро решение, но то в тази цена включва само говорителите, а дървения материал също е цена ... (къртовския труд няма да го смятаме ;) все пак е за себе си) ...

Аватар
Nikolay Savov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 711
Регистриран на: Съб Мар 05, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#10 Мнение от Nikolay Savov »

Не се страхувай и не се подценявай.
Не е възможно и не е, нужно да очакваш кой знае какъв успех от първото ти начинание!!! Приеми това и страхът от провала ще бъде трансформиран още в началото!!!
Най елементарния проект е с FRS8 широколентовото говорителче на немската фирма Visaton. Поразгледай проектите, набери кураж и действай. Това го може всяко хлапе ;)
Ще бъде радостно ,когато докажеш ,че цениш себе си , парите ти и направиш стъпки за постигане на истинско удовлетворяване.
Не ти ли сее случвало да пазаруваш купешки техники и да ти е все едно? да неможеш да се насладиш? и накрая да се разколебаеш и дори да ги намразиш!!! Така се получава ,когато човек е изгубил наслада от нещата. Тези които идват ОТВЪН теб! Човек трябва да осъзнае ,че радостта и удовлетворението никой външен фактор неможе да ти донесе. Претвориш ли тези мисли в дела ,ще УСЕТИШ ,за какво говоря аз и колегите от тима. Действай ,време за губене няма ;)

Lx1

#11 Мнение от Lx1 »

За всяко нещо си има първи път,споко. Ето сега ти се оттдава възможност за твоя първи път. Повярвай ми,че като се захванеш ще видиш,че не е чак толковав сложно. Работи по даден проект,следвай инструкциите, чети и то работата няма каде да ходи-ще стане. Уплътни си хубаво колонките да няма от каде да издишат и ще се учудиш от това което си направил накрая. За да те караме всички да опиташ- значи има защо. Ще разбереш. Когато има желание има и начин.

Аватар
Angel Gekov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 366
Регистриран на: Вто Апр 10, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#12 Мнение от Angel Gekov »

Аз ще съм по-радикален в предложението си - стискаш още малко зъби и купуваш най евтините ЕТЕРИ. След това за 30-40 лв. сглобяваш т.н. мини хорни (има тема във форума http://bgaudio.org/modules.php?name=For ... pic&t=9021) - това е крайно елементарен проект, лесен за изпълнение, а в същото време ще ти даде необходимия опит. От там нататък имаш пълна свобода да правиш все по-сложни проекти, като само ще местиш говорителите. Предлагам ти този вариант, защото тръгнеш ли по пътя "направи си сам" неминуемо пак ще стигнеш до ЕТЕРИТЕ, а направените до тогава инвестиции в други говорители ще бъде чиста загуба. По-добре скачай направо в дълбокото.

Аватар
Ianaki_ianakiev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 137
Регистриран на: Сря Сеп 26, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#13 Мнение от Ianaki_ianakiev »

Май става ясно ,че ще трябва да си сглобя нещо.Какво толкова и да не стане нещо като харата ще Ви питам пак и пак ,докато стане.
И сега на дневен ред идва въпросът за избор на проект,който същевременно да не е много сложен и мого скъп,нещо като за начало.Прегледах някой варианти ,но ми изглеждат сложни за начинаещ.Дайте някакво по-конкретно предложение,ако се сещате.

Аватар
Ianaki_ianakiev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 137
Регистриран на: Сря Сеп 26, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#14 Мнение от Ianaki_ianakiev »

Мисълта ми е може би нещо с широкочестотен говорител и не сложна конструкция.Ако можете да мо предложите някой конкретен проект.Усилвателя е 8ом. 2 по 70вата.

Zlatan Kitanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 471
Регистриран на: Сря Ное 17, 2004 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#15 Мнение от Zlatan Kitanov »

Има проекти с говорители на Визатон, Фостекс и Етер.
Ангел Геков те съветва за Етер с идеята да избегнеш това, което повечето от нас са преживели, и което се нарича "плащане на данък глупост", т.е. прескачаш даването на пари за други неща и отиваш на нещо, което, ама наистина, си струва.

Публикувай отговор

Обратно към “Тонколони”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта