помощ по лампов пуш пул с ЕЛ84

Ако знаеш какво искаш!
Съобщение
Автор
tda2040
има опит
има опит
Мнения: 114
Регистриран на: Пет Май 27, 2005 12:00 am
Местоположение: Strajica
Обратна връзка:

помощ по лампов пуш пул с ЕЛ84

#1 Мнение от tda2040 »

Днеска си разчиствах малко барлогата и намерих малко части от които може дасе направи едно лампово усилвтелче ето ги частите :
Изображение
лампи номер A са ЕЛ84 стари а номер b са нови .

Изображение
Номер 1 и2 са дрисели от БГ телевизор,3,6,7 са изходни от руски телевизори, 4,5 са изходни от бг радиоприемници.
Изображение
две рейки за запояване на елементи ще се ползват след почистване
Изображение


Изображение

Избрал съм си следната схема :
Изображение

Изходният траф мисля да се пробвам понеже ампа е нискобюджетен и от подръчни средства незнма кое желязо да ползвам. Дали дроселите от БГ ТВ -то 1и2(набор ламели30мм,дебелина на средното ядро24мм)или от изходните от руските ТВ-та(набор ламели28мм,дебелина на средното ядро19мм).

Също малко немога да разбера ка да секционирам изходния
Като там пише: първичната намотка съдържа 2х(860+1140) от 0.18мм проводник и ворична 176намотки за 15ом 0.82мм проводник и 90нав за 4 ом от 1.2мм проводник. първичната съдържа 2х860 и 2х1140 до кокото разбрах така лие ? ще стане ли по сечение желязото което имам за тоя амп на едно място видях една схемка същатата и там е обеснен трафа добре но е по голям и са други диаметрите на проводника а нямам такова желязо:(. Ето я:
http://anton.core.zp.ua/audio/pic/amp_6p14p.gif

Мога ли да ползвам тея кондери за захранването които имам и кои са по дбри теслите , другите(made in hungary) ,руски(КЭ-2-M) или да ползвам fujicon . Също за С1 да ползвам руски(КЭ-2-M),С2,С3,С4 да са МБТ-1 или МБМ(работили са от телевизорите) ,или да слагам други западни. Ще стане ли някой кенотрон по малък по размерот 5Ц4С за тая схемка .
ако има и други работи казвайте :wink:
ГОСПОД ПРОЩАВА ТОКА НЕ!!!

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: помощ по лампов пуш пул с ЕЛ84

#2 Мнение от Rumen Suvandjiev »

tda2040 написа:Изходният траф мисля да се пробвам понеже ампа е нискобюджетен и от подръчни средства незнма кое желязо да ползвам. Дали дроселите от БГ ТВ -то 1и2...

Да, те са най-подходящи.
tda2040 написа: ще стане ли по сечение желязото което имам за тоя амп на едно място видях една схемка същатата и там е обеснен трафа добре но е по голям и са други диаметрите на проводника а нямам такова желязо.

При положение, че не знаеш с какво желязо разполагаш - не е ясно.
tda2040 написа:Мога ли да ползвам тея кондери за захранването които имам и кои са по дбри теслите , другите(made in hungary) ,руски(КЭ-2-M) или да ползвам fujicon

Стига да са изправни - може. Подкарай схемата и след това пробвай до какво ще доведе замяната. Голямо значение има какви преходни кондензатори ще ползваш! Затова е важно броят им да бъде колкото се може по-малък. Можеш спокойно да минеш без C2 например.
Ето така:
http://www.bgaudio.org/modules.php?name ... icle&sid=4

tda2040
има опит
има опит
Мнения: 114
Регистриран на: Пет Май 27, 2005 12:00 am
Местоположение: Strajica
Обратна връзка:

#3 Мнение от tda2040 »

Отворих го
За кондензаторите разбрах ами като дрънкат някои от тях като солница добре ли са(само 4 броя са така) ама има и здрави.

Незнам по коя схема да навивам трафа. Ще стане ли сърцевината на дросела за тоя амп ( вече съм ги очистил оb3шблта) бба дбккеря `2обера бко е@5чзно, 2бсатд вба ри1 еонатааик$ръкаPљ(жобре01вгсан нфа ка
ве се ндгсави рел$по тХ'ианни`cецо сабжени Rе*за лаеагите иаааза гфй траD5ззлҐзо01с35 тк"е ядаосн налшр(" а наиатигинпата сE5зз е 1911 такж&имам= деа не`sимре оыжн$на75ид на ­циониwза на њмзвкит3з#малкмв миепвятно`oеда 2хHN40+114@¦иже от09вже трзб да л"извпфн(хова \ $Д спъ=Aафа. И њ*аи маk7е"по рбар ке dфсони *Tеюо даиьнат M5!щая с5бб??0 Љдба и ? -хая сеи аа M5ззвам jссо сиcдa но /Зрат чеалон мал+врешк@5х(извоd1!4 вяж!лие : буо го@R.вбзалjнаека?05Ще с
!алаго„чбн за0 йеоща
ehk:
ГОСПОД ПРОЩАВА ТОКА НЕ!!!

tda2040
има опит
има опит
Мнения: 114
Регистриран на: Пет Май 27, 2005 12:00 am
Местоположение: Strajica
Обратна връзка:

#4 Мнение от tda2040 »

Ами то аз си имам едно лампово с ЕЛ84 и 6Н8Сс такива трафчета знаете го, изкам да направя схема на пуш пул с ЕЛ84 ама коя от двете схеми тая от статията в бг аудио или тая от руския сайт? Още не съм си пренавивал захранвашите трансформатори и не уточнено захранването още до като се избистрят нещата коя схема да избера и въпроса с изходният траф.
проблем ми е само скицата на секциониране на намотките на изходният.
и дали ще стане някоя от сърцевините които имам за някоя от двете схеми За сега ви моля само за това за помощ да оправим изходният че да захващам от някаде схемката която ми предлойите от трите които съм посочил
:wink:
ГОСПОД ПРОЩАВА ТОКА НЕ!!!

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#5 Мнение от Rumen Suvandjiev »

tda2040 написа:Отворих го
За кондензаторите разбрах ами като дрънкат някои от тях като солница добре ли са(само 4 броя са така) ама има и здрави.

Дрънкащите - директно на боклука.
Изсъхнал им е електролитът. Останалите трябва да се измерят.
tda2040 написа:Незнам по коя схема да навивам трафа. Ще стане ли сърцевината на дросела за тоя амп ( вече съм ги очистил от телта) мога да измеря размера му ако е нужно.

Задължително е. Измери го и пиши.
tda2040 написа:мога и по тая схема да навивам която си дал но пишат че има малка грешка с извод 3/4 вярно лие както го е казал човека?


Всичко в статията е вярно. Въпросният човек да се понаучи малко, преди да пише. Ей сега ще изтрия коментара му, та да не обърква и други.
Секционирането от руската схема е по-добро, но изисква повече прецизност и умения при навиването. Аз съм дал по-просто, за да бъде по-лесно.

tda2040
има опит
има опит
Мнения: 114
Регистриран на: Пет Май 27, 2005 12:00 am
Местоположение: Strajica
Обратна връзка:

#6 Мнение от tda2040 »

Eто размерите на трафа от дросела на БГ телевизора(1,2номер),ламелите са му едни "зърнести" нещо като подцинкована ламарина ама на мн по дребни зрънца и се чупи от прегъване и половина :

Изображение

Ето и размерите на трфачето изходно от руския телевизор(6,7 номер) неговите ламели се чупят мн по трудно от повече прегъванияи не седят така "зърнести" :

Изображение

който от двата става ако става някой за една от трите схеми ами на руснака е по добре ама там е дал голямо ядро на трафа(aко това 40х35 е размера на средното ядро) и нямам такъв голям траф . ако става някое от двете трафчета, по коя схема да навивам???
ГОСПОД ПРОЩАВА ТОКА НЕ!!!

tda2040
има опит
има опит
Мнения: 114
Регистриран на: Пет Май 27, 2005 12:00 am
Местоположение: Strajica
Обратна връзка:

#7 Мнение от tda2040 »

Ще ми кажете ли дали ще станат тея сър цевини за някоя от 3 те схеми и за коя схема и кои траф ако нестават да търся други??? Че да мога да сабирам частите вече :wink:
ГОСПОД ПРОЩАВА ТОКА НЕ!!!

Nikola Nikolov

#8 Мнение от Nikola Nikolov »

Ако искаш да имаш добър звук прави еднотакт както Велински
те посъветва

pepe

#9 Мнение от pepe »

Найстина е по-добре да направиш еднотактен усилвател. Не че съм против пуш пула, просто трудно ще го реализираш с тези части. Двутактния усилвател може да покаже свойте възможности, само ако има пълна симетрия на двете рамена. Може да ползваш "желязото от дросела на БГ телевизора(1,2номер)". Ще трябва да се пренавие и секционира, но не се престаравай много. :wink: Относно използването на въздушна мендина, съм малко раздвоен. Отначало правих всички еднотактни изходящи с въздушна, както пише по книгите, но сега не съм убеден в нуждата от поставянето й. Понякога повече пречи, отколкото помага. Ако желязото ти не се насища при мощността, която искаш да изкараш от усилвателя няма смисъл да слагаш въздушна междина, усилвателя ще свири по-добре без нея(това е мое лично мнение, не ангажирам никой с него).

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#10 Мнение от velinski »

pepe написа:Ако желязото ти не се насища при мощността, която искаш да изкараш от усилвателя няма смисъл да слагаш въздушна междина, усилвателя ще свири по-добре без нея(това е мое лично мнение, не ангажирам никой с него).


Потвърждавам

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#11 Мнение от Ivan Rachev »

:)
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

tda2040
има опит
има опит
Мнения: 114
Регистриран на: Пет Май 27, 2005 12:00 am
Местоположение: Strajica
Обратна връзка:

#12 Мнение от tda2040 »

Milen_Haskovo аз ще навивам по тая схема изходният трансформатор :
http://www.bgaudio.org/modules.php?name ... icle&sid=4
на ламелите от дроселите.Имам и такива само ламели и макара така ,че си ги пазя тия двата :) . Намерих си тел вече утре се захващам.
а такива цокли на боклука, имам си керамични хубаи:) А единия ПЛ образен траф ще го правя захранващ а другия да си седи за нещо друго.
ГОСПОД ПРОЩАВА ТОКА НЕ!!!

Аватар
Stanislav Bratanov
има опит
има опит
Мнения: 338
Регистриран на: Сря Фев 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

#13 Мнение от Stanislav Bratanov »

....
Последно промяна от Stanislav Bratanov на Чет Ное 15, 2007 6:03 pm, променено общо 1 път.

stanislav

#14 Мнение от stanislav »

Stanislav Bratanov написа:Пуш-пула при лампите е безмислено начинание.Ползва се когато се гони мощност но не и верен звук.
За противотакта има едно много точно определение-когато протича единия полупериод през единия усилвателен елемент другия е запушен.Когато дойде другия полупериод предния се запушва и се отпушва втория, но при това превключване част от звука се губи.

Все пак може да се направи добре свирещ пуш-пул но не и с'' части от бърлогата''.
\

ти сигурно си направил всичките пуш пули на света ...даже си ги и чул...лелее лелее лелее
мноо ме дразни като се изпляква некой така на плажа......

Nikola Nikolov

#15 Мнение от Nikola Nikolov »

Най-добрият ми ПП е с 6Н6П, сьс самофазоинвертор, не звучи метално като другите ПП !!

Публикувай отговор

Обратно към “Лампови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта