Kappa Perfect 12.1 @ домашен SUB

Публикувай отговор
Съобщение
Автор
Martin Krumov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 303
Регистриран на: Съб Яну 08, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Kappa Perfect 12.1 @ домашен SUB

#1 Мнение от Martin Krumov »

Привет на всички съфорумци.

Това е първата ми тема. Макар и да не е много сериозна, за мен е важна :D

Продават ми този http://911.bg/a2/offers.asp?p=951141&id=2062 говорител за 250 лв. Чисто нов докаран от щатите. Иска ми се да си спретна един Sub за вкъщи - не очаквам кой знае какво качество (все пак е караудио.... :D ) Просто понякога ми се слуша с повечко ниски, или пък за да разширя малко честотната лента надолу...причини много. Мислите ли, че може да се получи нещо сполучливо имаиики предвид параметрите му? С Bass Box Pro смятам затворен обем от около 50 литра, но незнам някои от графиките дали са добре. Съобразил съм се с Xmax при 350W да не е повече от 14мм и до тук. Довечера, като се прибера от работа ще прикача проекта от програмата, и които иска може да го разгледа и да ме посаветва ако някъде бъркам нещо, което е почти сигурно.

Svetoslav Kalqshev
има опит
има опит
Мнения: 246
Регистриран на: Пон Дек 13, 2004 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

#2 Мнение от Svetoslav Kalqshev »

Да беше се разровил малко в сайта, преди първата ти тема :wink:

Sylis
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 661
Регистриран на: Пон Юни 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Лясковец (София)
Обратна връзка:

#3 Мнение от Sylis »

Много интересни неща излизат на симулаците с този говорител.Много обещаващ е,но не и както ти си го замислил в затворен обем.По скоро ФИ + EQ high-pass filter.Поиграй си добре с програмките преди да се захванеш да правиш каквато и да било кутия за него.На тази цена говорителя не е за изпускане!

п.с.Аз ти предлагам да погледнеш какво излиза на winISD при обем 65 литра и ФИ настроен на 23 хц,като същевременно добавиш и един ФИ + EQ high-pass filter на същата честота или малко по ниско.Не е за вярване какво се получава,при това баса се запазва сравнително пъргав при 30 хц закъсненията са 14 ms,при 40 хц са 7 ms,което си е добре,като се има впредвид че това е говорител car audio!!!Проблем ще имаш с РПГ-то което се получава като ФИ,но решение може да се окаже един ФИ тип Пясъчен часовник (консултирай се с gps за това)

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#4 Мнение от Ivo_Hristev »

мдааам
слушал съм суб с този говорител.... Звучеше много добре! Само му премери параметрите преди да започнеш със сметките.

Martin Krumov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 303
Регистриран на: Съб Яну 08, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#5 Мнение от Martin Krumov »

ФИ = Фазоинвертор нали :roll:
РПГ = ???

sylis, ще опитам някои от нещата, за които си ме посъветвал и аз съм те разбрал :)
Колкото до измерването.... говорителя в момента е в мен ама по-натам незнам... (трябва да се разровя наистина по-сериозно из сайта и да видя как става) Мисля, че знам резонансната честота как да измеря, но другите параметри не. Все пак ще прикача проекта за bass box pro, където съм въвел параметрите на говорителя дадени от Infinity.
http://atrus.data.bg/kappa_close.bb6 След кутията ще се налож да се захвана с активния филтър и усилватела... :?

Аватар
Bobby
има известен опит
има известен опит
Мнения: 102
Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#6 Мнение от Bobby »

Demon написа:мдааам
слушал съм суб с този говорител.... Звучеше много добре! Само му премери параметрите преди да започнеш със сметките.
Аз също.Беше с КУАД стъпало и звучеше много прилично.

Stanislav Dimitrov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 133
Регистриран на: Съб Ное 20, 2004 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#7 Мнение от Stanislav Dimitrov »

myst3
Виж това:
http://bgaudio.org/images/upload/kappa_ ... i_pass.rar
Това, за което говори Sylis ;)
А за РПГ има в предвид, че тръбата става дълга но мисля приемлива ...
Но дори без EQ HI-Pass като цяло става много добре 22Хз на -6дб с 14мсек. групови на 30Хз

Martin Krumov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 303
Регистриран на: Съб Яну 08, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#8 Мнение от Martin Krumov »

Trespasser, благодаря за предложението. Имам го предвид.

Имам и някаква :idea: : ако е басрефлексна конструкцията да е нещо такова: http://atrus.data.bg/schema_sub.gif Труден е за изработка такъв фазоинвертор, но защо да не си изгубя малко повече време.. Тук е момента да попитам дали е проблем, че ще е на задната страна ? То не пречи да се направи и на предната де. http://atrus.data.bg/kappa_vent.WID Така как е?

P.S. Знам, че на сайта има много информация, но на мен ми е по-лесно (кофти дума :roll: ) да вдяна, когато става дума за конкретен случай.

Sylis
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 661
Регистриран на: Пон Юни 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Лясковец (София)
Обратна връзка:

#9 Мнение от Sylis »

Работил си с Бета версията на програмата,в която няма повечето функции.Изтегли си по новата версия от тук,ако държиш да видиш какво става като се прибави и EQ high-pass filter,но както каза Trespasser,можеш да минеш и без него.Пак резултата ще е много задоволителен.
http://www.linearteam.dk/default.aspx?d ... =winisdpro

Martin Krumov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 303
Регистриран на: Съб Яну 08, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#11 Мнение от Martin Krumov »

Драгиев къде мога да го намеря :) Предполагам се подвизава във форума?

sylis, свалих си последната версия на програмата. Благодаря ти.

И нещо друго да попитам, че с тези "msec" съм много зле. В какви граници е добре да се движат? При затворен обем и при басрефлекс? Също така и изменението на фавата.. има ли някакви особености?

Да споделя също така, че имам две колони с по 2 8"TVM (от тези най-разпространените - не им помня модела, 226...нещо си ако не се лъжа) във всяка (затворен обем малко над 50 литра). Предполагам, че с тах закрепвам до към 40-на херца и смятам SUB-а да работи в доста тясна честотна лента. Нямам нужния опит за да преценя дали решението ми е правилно. Казано с няколко думи: целта ми е да чувам да речем 25-30 Хц така, както чувам и 100 Хц. :D Не гоня някакви високи нива нито съм от тези, които получават оргазъм когато баса разтриса всичко наоколо.

Martin Krumov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 303
Регистриран на: Съб Яну 08, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#13 Мнение от Martin Krumov »

Вече е решено. 65 литра обем (всъщност е малко повече, но все пак смятам да вграждам усилвателя вътре), матерял: ПДЧ с двойна дебелина (36мм) + оребряване, басрефлекс настроен на 23Hz. Все още се чудя дали да е с една тръба или с две. За сега везната се накланя към два броя. Страх ме е ако е само една да не би да се получи завихряне, защото тези с които разполагам са с диаметър 60мм. Е разширени са в единия краи точно при изхода но...

Сега ми трябват схеми на по-мощен усилвател, фазов коректор (по възможност с плавно регулиране) , EQ и LowPass (също с възможност за регулация в някакви граници). Общо взето да има възможности за настройка. Разтърсих се из чичко Гугъл и попаднах на този сайт: http://sound.westhost.com/p-list.htm

Sylis
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 661
Регистриран на: Пон Юни 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Лясковец (София)
Обратна връзка:

#14 Мнение от Sylis »

Добре си решил,но явно някой принципи не са ти се изяснили относно EQ high-pass filter-a. ;) Правиш първо кутията,пресмяташ внимателно тръбите(по добре да е една с диаметър 106 мм,има ги в практикер 7 лв метъра).След това пристъпваш към измерване на реалната настройка на ФИ,чак след това започваш да мислиш за EQ high-pass filter-a,който нагласяш малко по на ниско от настройката която си получил за ФИ.Затова я мериш колко е реално,иначе няма да постигнеш ефекта на филтъра пълноценно.Няма да се размине работата и без Low pass.Ако държиш толкова усилвателя да ти е в кутията трябва да отделиш обем и за него.Отсега ти казвам,откажи се от тези тръби които имаш с диаметър 6 см.Стях,дори и да са две се получават някакви космически високи скорости на въздуха в тях. :evil:

П.С.Относно изработката и настройката на EQ high-pass filter-a,помоли Rutcho да ти го пресметне и направи.Успех с проекта.Очаквам да се похвалиш скоро време,доколкото за усилвателя,пиши ми на лично,може да уредя нещо! ;)

Martin Krumov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 303
Регистриран на: Съб Яну 08, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#15 Мнение от Martin Krumov »

Ако ФИ-то на тръбата е 106мм няма как да се побере в кутията. Става много дълга. :roll:

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта