Пореден проект TL с BG20 или хорна:)

Съобщение
Автор
Miroslav Danov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 451
Регистриран на: Съб Яну 15, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Пореден проект TL с BG20 или хорна:)

#1 Мнение от Miroslav Danov »

Понеже разполагам вече с 2 броя БГ20, реших да почна да премислям. Като гледам gps какви ги върши, се вдъхнових и искам да ви питам какво мислите за долната геометрия при положение, че ще стоят близо до стена. Също ме интересува дали офсет модела на М. Кинг е подходящ за моделиране на това.
Изображение
Последно промяна от Miroslav Danov на Пет Дек 16, 2005 2:56 pm, променено общо 1 път.

gps

#2 Мнение от gps »

Ако искаш преден порт по-добре ползвай скицата която качих в първия пост по темата за разположението на порта.При твоя вариант не е спазена геометрията на ТЛ-офсета на драйвера е голям (35-45 см) като гледам при теб стесняването на линията започва под драйвера значи от началото до там линията ти ще е права ТЛ (без стеснение) после ще премине в стесняваща се ТЛ-не знам какво ще се получи.Другия вариант е -драйвера в началото на линията ама и това май.......

Аватар
taslak
има опит
има опит
Мнения: 105
Регистриран на: Пет Авг 05, 2005 12:00 am
Обратна връзка:

#3 Мнение от taslak »

mirilaj
Също ме интересува дали офсет модела на М. Кинг е подходящ за моделиране на това.


Разбира се, че действа моделът на М.Кинг! Едно от най-големите му предимства, според мене, е че проектантът си избира отместването на драйвера и може да провери какво се получава като краен резултат. Няма проблеми с идейната конструкция. Действай! Само дето не ми харесва решението ти да сложиш колоните до стената, но това е друга тема...

gps

Re: Пореден проект TL с BG20

#4 Мнение от gps »

mirilaj написа:Понеже разполагам вече с 2 броя БГ20, реших да почна да премислям. Като гледам gps какви ги върши ...


Да ти кажа честно-забавлявам се добре :D :D :D

Miroslav Danov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 451
Регистриран на: Съб Яну 15, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#5 Мнение от Miroslav Danov »

Е, като казвам до стената имам предвид поне 25 cm. Ще си поиграя с тези модели. Между другото, вижте от къде го откраднах:

http://www.lautsprechershop.de/hifi/images/topas.jpg
http://www.visaton.com/english/bildgross/700_bzeichnung1.html

А за гпс не се съмнявам за миг, че се забавлява. :)

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#6 Мнение от oceanman »

Ако всичко си моделирал правилно, давай.

gps

#7 Мнение от gps »

И аз съм любопитен какво ще се получи,макар да ме притеснява разположението на драйвера в началото на линията както е дадено в немския линк(на скицата в първия пост изглеждаше че драйвера е с доста голям офсет).Ще иска игра с ватата а аз вече се убедих че БГ20 е чувствителен към повечкото вата.

Miroslav Danov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 451
Регистриран на: Съб Яну 15, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#8 Мнение от Miroslav Danov »

А, тепърва ще се мъча да моделирам. Работата е там, че до сега не съм моделирал много :lol: . Ще прегледам по-внимателно какво изчислявахте до този момент с този драйвер. А практическата работа-като остане време. Смятам първо да направя една пробна кутия и после истинските, след като пробвам различни варианти-с офсет и без офсет с измерване на импеданса.

Аватар
taslak
има опит
има опит
Мнения: 105
Регистриран на: Пет Авг 05, 2005 12:00 am
Обратна връзка:

#9 Мнение от taslak »

Близкото разположение до стената може да направи невъзможно получаването на 3D сцена. Общо взето, за различните колони, се препоръчва разстоянито до заданата стена да бъде от порядъка на 60-80-100 см. Освен това моя скромен опит с TL ми показва, че при близко разстояние (20-50см) се получава по-неравномерна характеристика в областа на ниските. Така, че моя съвет е free space!

Miroslav Danov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 451
Регистриран на: Съб Яну 15, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#10 Мнение от Miroslav Danov »

Правих разни симулации за горната геометрия и ето :
L =155cm
offset=25,4cm(оптимум м/у геометрията, импеданса и хармониците)
So=2,6*Sd
SL=0,3*Sd
плътност на ватата - 0,65 lb/ft^3
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Какви забележки имате?

Аватар
taslak
има опит
има опит
Мнения: 105
Регистриран на: Пет Авг 05, 2005 12:00 am
Обратна връзка:

#11 Мнение от taslak »

На хартия всичко изглежда ОК. Мисля, че и на практика ще заработи. Получават се приемливи размери.

gps

#12 Мнение от gps »

Интересно съотношение So/Sl и линията е къса ,скоро правих една пробна кутия за 6 инча драйвер с подобно съотношение и понеже не можах с ватата да укротя лекото бумтене на горния бас се наложи да преместя драйвера надолу с 8 см при което нещата си дойдоха на мястото,но понеже пробната кутия е от голо ПДЧ лесно се трансформира и сега вече мога да направя нормални кутии.Другото което ми направи впечатление е че поради малкия порт при голяма амплитуда на драйвера имаме леко завихряне (струйни шумове) като при фазоинвертор -поне аз си мисля че е заради малката площ на порта досега всичко което съм правил е с Sl=от 0,7 до1 Sd и затова ако греша -поправете ме.Това е което мога да споделя като личен опит но всъщност Оушън им е майстора на късите линии .

Miroslav Danov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 451
Регистриран на: Съб Яну 15, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#13 Мнение от Miroslav Danov »

През цялото време го сравнявах с проекта на Оушънмен 71", като се има предвид, че той (проектът) е за старите BG20, и че измерих T/S.
Да, и мен ме притеснява малкото Sl. Правих опити с 0.5*Sd, но SPL се вдига с 2dB около 100-те Hz. Мисля, че дължината е напълно достатъчна при това Sl/So. Притеснява ме само да не се загуби ударността на ниските от по-големия обем зад говорителя, респективно по-отдалечената задна стена-26cm. Но пък говорителят е с голям Vs и си изисква повече обем като цяло. Така се избягва и оцветяването на средите.

Sergo

#14 Мнение от Sergo »

Все си мисля, че от порта трябва да излиза нещо, а твойта симулация дава много нисък СПЛ от порта което си е еквивалентно на безкрайна преграда даже и за резонансната честота на линията, което обесмисля според мен конструкцията. Но аз все пак нямам практически опит с ТЛ.

Miroslav Danov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 451
Регистриран на: Съб Яну 15, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#15 Мнение от Miroslav Danov »

Мисля си все пак да го направя 0,4, пък с ватата да се настройва.
Сумарният СПЛ е по-важен в случая. Търся по-скоро затворено звучене от колкото басрефлексно - импулсната характеристика е по-добра. Да не забравяме и стайния лифтинг - отворът е на 38см от пода, а не отгоре :wink:

Публикувай отговор

Обратно към “Хорни и ТЛ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта