Въведение към Tubes DIY

Ако знаеш какво искаш!
Съобщение
Автор
Аватар
plamenhar
чете и пита
чете и пита
Мнения: 139
Регистриран на: Пет Мар 14, 2008 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Въведение към Tubes DIY

#1 Мнение от plamenhar »

Здравейте

Разглеждайки този форум и по скоро този раздел останах страхотно впечатлен от това ,което видях.Повечето неща са просто произведение на изкуството.Това трябва да се види ,а и да се чуе от повече хора и то на живо.Подхвърлям идея -аз съм музикант в
Софийска филхармония-там има постоянно изложби .Може да се покажат и чуят там .
Та след като видях тези(просто ми е неудобно да ги нарека само)усилватели,реших ,че е време и аз да си направя.
Правил съм, преработвал и свирил на лампови,но такъв не съм конструирал.
Тъй като въпросите ми са много,бих помолил някой напреднал да сподели основните неща за конструирането на такива домашни усилватели.
Ако съм пропуснал някъде във форума подобна информация или съм сбъркал раздела моля предварително да бъда извинен ,а темата да бъде изтрита.
С най добри пожелания
пламенхар

Tube
има известен опит
има известен опит
Мнения: 127
Регистриран на: Пет Апр 21, 2006 12:00 am
Местоположение: софия
Обратна връзка:

Re: Въведение към Tubes DIY

#2 Мнение от Tube »

TUBE

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Въведение към Tubes DIY

#3 Мнение от Rumen Suvandjiev »

plamenhar написа:Тъй като въпросите ми са много,бих помолил някой напреднал да сподели основните неща за конструирането на такива домашни усилватели.
За участниците в този сайт по принцип се предполага, че имат определени познания в някоя област на аудиото. С други думи, не бива да очакваш общообразователни статии или дискусии. Така или иначе в Интернет изобилстват сайтове на такава тематика, мисля, че КОКО на няколко места беше дал много полезни линкове.

Аватар
plamenhar
чете и пита
чете и пита
Мнения: 139
Регистриран на: Пет Мар 14, 2008 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Въведение към Tubes DIY

#4 Мнение от plamenhar »

Здравейте
Както вече писах във въведението към темата имам някакви познания
за ламповите усилватели.Не става въпрос толкова за схемите .Като разглеждах снимките на усилвателите ми направи впечатление,че повечето имат само по един потенциометър,че не виждам такива за корекции,превключватели за различни входни устройства.Дали да са заедно захранване и стъпало или отделно.Даже някои имат и светлинни ефекти.Изобщо тази тема я пуснах с цел да разбера има ли някакви стандарти и характеристики при изработката на такива усилватели.И ако е така може някой с няколко изречения да ги сподели.Няма нужда от лекции.
Успешна седмица

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#5 Мнение от Ivan Rachev »

.. крайните стъпала могат и без галети изобщо ( незнам къде си видял потенциометри) . Добре свирещият усилвател няма нужда от корекции , от такива се нуждаят грешно построени системи .
Дали да са заедно или разделени , зависи от подхода на конструктора .Стандартите са едни и същи за всички видове усилватели , но уви до днешна дата не ми се е случвало да харесам усилвател по данни , което ме води на тъжното заключение , че все още човечеството не знае как да измери правилно една качествена система и да я опише с цифри....след като има усилватели с еднакви приблизително харектеристики а единия струва 200$ а другия 200 000$.
Ако кажеш какво търсиш като звук и колкло пари си готов да инвестираш в проекта , ще ти помогнем лесно...
Последно промяна от Ivan Rachev на Пон Мар 17, 2008 11:08 pm, променено общо 1 път.
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Аватар
lusi
има известен опит
има известен опит
Мнения: 169
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 12:00 am
Местоположение: Panagiuriste
Обратна връзка:

#6 Мнение от lusi »

Иване, по принцип си прав за корекцийте, но пък не винаги
тонрежисьорите са си свършили добре работата.Според мен не е лошо
да има по пътя на сигнала комутируеми корекций и когато се наложи да се използват.

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#7 Мнение от Ivan Rachev »

lusi написа:Иване, по принцип си прав за корекцийте, но пък не винаги
тонрежисьорите са си свършили добре работата.Според мен не е лошо
да има по пътя на сигнала комутируеми корекций и когато се наложи да се използват.
...това което тонрежисьорите не са направили добре при звукоснемането и мастеринга , никога не може да се оправи после с корекций :)
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Въведение към Tubes DIY

#8 Мнение от Rumen Suvandjiev »

plamenhar написа: Изобщо тази тема я пуснах с цел да разбера има ли някакви стандарти и характеристики при изработката на такива усилватели.И ако е така може някой с няколко изречения да ги сподели.Няма нужда от лекции.
Задай конкретен въпрос, за да получиш конкретен отговор.
От написаното по-горе от теб стигам до извода, че по принцип не е зле да попрочетеш повечко по темата. Както казах, Интернет изобилства от информация.

Nikola Nikolov

#9 Мнение от Nikola Nikolov »

lusi написа:Иване, по принцип си прав за корекцийте, но пък не винаги
тонрежисьорите са си свършили добре работата.Според мен не е лошо
да има по пътя на сигнала комутируеми корекций и когато се наложи да се използват.
Колкото повече елементи по пътя на сигнала, толкова качеството се влошава!! ХайЕндността е обр. проп. на броя на елементите!

Аватар
lusi
има известен опит
има известен опит
Мнения: 169
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 12:00 am
Местоположение: Panagiuriste
Обратна връзка:

#10 Мнение от lusi »

Да.Съгласен съм, но все пак чувствителността на уши на всеки от нас е различна.Най-малкото поради този факт трябва да им се "помага". :lol:

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#11 Мнение от Dimitar Atanasov »

Да но ако отидеш на концерт, там ушите са си твои и никой не може да им помогне.

Освен това ако човек има проблеми с ушите, той е привикнал на този проблем и има очаквания за това как звучат отделните тонове и мозъкът коригира останалото за да се получи пълното възприятие. Така че корекциите по пътя пак водят до изменение.

Така да се каже, ако чувам от 1к до 10к аз пак трябава да имам най-реалистичното звучене в този диапазон, и каквито и тонкоректори да слагам те няма да подобрят нещата.

Аватар
lusi
има известен опит
има известен опит
Мнения: 169
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 12:00 am
Местоположение: Panagiuriste
Обратна връзка:

#12 Мнение от lusi »

Добре, но нали и на здравите уши прага на чуваемост се променя
в зависимост от честотата.

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#13 Мнение от Dimitar Atanasov »

Да и човека е свикнал с това. Всяка промяна ще му се струва изкуствена. Е естествено ако слуша по един и същи начин музиката постепено ще свикне и с това, тогава като отиде на симфоничен концерт ще му се струва изкуствено.

Освен това слушаики изкривено звука, ухото може да "закърнее" за някой честоти.

Помислете какво е като влезете в дискотека. Първоначално звука е много силен, а след половин час започва да се чува по-притъпено. Просто мозъка коригира възприятието. Ако например човек слуша с подчертано подсилени високи, след време мозъка намалява тяхното ниво, защото звучат неестествено. Теоретично това би могло да доведе до чисто механични (биологични) промени в ухото, особено при по-високи нива. Също намаляването на нивото на определени честоти може да доведе до аналогичен ефект.

Човек не бива да забравя, че основния орган на слушане е мозъка, а не ухото. Ухото е сетивото, но човек слуша чрез мозъка. Тои в голяма степен компенсира недостатъците на сетивата (за добро или за лошо). Най-типичния пример за това е ако човек си сложи очила, които обръщат образа с главата надолу и ги носи непрекъснато след около седмица ще започне да вижда "нормално". Като ги махне пак ще вижда обърнато за около седмица, после пак ще се оправи. Подобна е и ситуацията с чуването: Не е важно какво точно чуваме, а какво е нашето очакване за това.

D.Kolev

#14 Мнение от D.Kolev »

àêî èìàø ïðîáëåì ñ óøèòå, îòèâàø íà óøè íîñ ãúðëî, à íå ñè ñëàãàø êîðåêöèè íà àìï-à. òÿõ êîëêîòî è äà ãè âúðòèø, çàïèñúò íÿìà äà ñòàíå ïî-õóáàâ.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#15 Мнение от Rumen Suvandjiev »

D.Kolev написа:ако имаш проблем с ушите, отиваш на уши нос гърло, а не си слагаш корекции на амп-а...
Много добре казано.
Всякакви "подобрители" и "разкрасители" само оплескват звука. Най-интересното е, че именно тези, които плюят колко много кривели лампите, са големи любители именно на такива устройства, чиято роля всъщност е да вкарват изкривявания.

Публикувай отговор

Обратно към “Лампови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта