За известните в миналото "ПОЛСКИ" тонколони

Имам говорител, каква кутия да му направя?
Имам кутия какъв говорител да и сложа?
И за неща от рода.
Съобщение
Автор
Аватар
danipro
чете и пита
чете и пита
Мнения: 44
Регистриран на: Нед Ное 18, 2007 1:00 am
Обратна връзка:

За известните в миналото "ПОЛСКИ" тонколони

#1 Мнение от danipro »

Здравейте,на всички,които ще прочетат моя въпрос!
Та на темата ! Имам ги от около 20-25 год., но се случи на един купон да изгорят високочестотния високоговорител на едната !(за мои ужас)Това им беше първото излизане от нас ! Ходих след това да го поправят !От там започна и чудото-вече НЕ бяха МОЙТЕ колони !Пренавитата пищялка свири по-лошо и е с по-малка чувствителност...
След още няколко годинки започна и разпадане на гофрите (с което май се славели този модел полски колони) Смениха ми на двата "баса",този път май НЕ открих разлика,въпреки че ги смениха малко "мърляво".Сега забелязвам че и средите се разпадат!
Моля за мнения-къде да ги дам и да ги направят както трябва?!
Наистина много ДЪРЖА на тях ! За модел и параметри вече отдавна съм забравил,но нискочестотния е с диаметър 30 см и имаше два модела , тези са от големите! Отличават се с метални пръстени (лъскави) около високоговорителите.Размерите са 710/400/285.
Задавам си въпроса тук,защото виждам че е пълно с фенове на високата вярност и качествения звук!Имах желание да пробвам лампов усилвател,но реших първо да си "постегна" колоните!
Предваритено благодаря на всички,които ще дадат идеи!Само идеи от сорта - "изхвърли ги" няма да приема!

Аватар
Angel Gekov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 366
Регистриран на: Вто Апр 10, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#2 Мнение от Angel Gekov »

Да, наистина тези колони свиреха страхотно. Още си спомням как в пълен захлас ги слушахме, загледани, като хипнотизирани, в ролковия ти AKAI. Откровено ти завиждах. :D Тези колони заслужават да се погрижиш за тях, та дори и само заради сантименталната им стойност. Защо не пуснеш и малко снимки - ще е добре да се видят "ветераните" в сегашното им състояние и как ще изглеждат след планираното "стягане".

Горното беше лирическо отклонение от типа "а бяхме млади...", та сега на въпроса: - най-добре се обади на Аспарух или направо сваляй говорителите и му ги занеси, за да ги види. Вярвам, че след това пак ще имаме повод да си припомним младините. :D

Аватар
danipro
чете и пита
чете и пита
Мнения: 44
Регистриран на: Нед Ное 18, 2007 1:00 am
Обратна връзка:

#3 Мнение от danipro »

Това е идея за снимките!Мерси , Ангеле!Вярно че ти знаеш как свиреха!Сега може и да не са толкова зле а тия емпетройки да са ми развалили слуха!Ама ще си го оправя и него!
А как се качват снимки тук си нямам идея?!

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Ремонт

#4 Мнение от Kiril Kirilov »


Аватар
Alecsandar
Търговец
Търговец
Мнения: 93
Регистриран на: Вто Май 17, 2005 12:00 am
Местоположение: Русе
Обратна връзка:

Александър Цонев

#5 Мнение от Alecsandar »

Само не можах да разбера кои са тези известни колони Унитра ли става дума

Аватар
danipro
чете и пита
чете и пита
Мнения: 44
Регистриран на: Нед Ное 18, 2007 1:00 am
Обратна връзка:

#6 Мнение от danipro »

Унитра са говорителите ,не помна как се казваха!
Ще им кача снимки да ги видите,веднага щом ги "ресайзна"!

Аватар
Alexander Gekov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 333
Регистриран на: Пон Окт 30, 2006 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#7 Мнение от Alexander Gekov »

Не се ли казваха "Alton"?

Аватар
danipro
чете и пита
чете и пита
Мнения: 44
Регистриран на: Нед Ное 18, 2007 1:00 am
Обратна връзка:

#8 Мнение от danipro »

Ето това са те!Изображение
Изображение

Аватар
swat
чете
Мнения: 1
Регистриран на: Пет Яну 11, 2008 1:00 am
Обратна връзка:

#9 Мнение от swat »

Изглеждат мощнички колоните. :)

Аватар
danipro
чете и пита
чете и пита
Мнения: 44
Регистриран на: Нед Ное 18, 2007 1:00 am
Обратна връзка:

#10 Мнение от danipro »

Не помня колко,но не мощността им е силата! А и никога не ме е интересувало!Просто много добре свират,и то не само по моя оценка!

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#11 Мнение от Ivo_Hristev »

Това ми прилича на тела с марката "Tonsil". Пробвай да потърсиш говорители от тази марка.

Аватар
danipro
чете и пита
чете и пита
Мнения: 44
Регистриран на: Нед Ное 18, 2007 1:00 am
Обратна връзка:

#12 Мнение от danipro »

Има развитие по реставрацията на колоните!
Да високоговорителите са - TONSIL UNITRA ,a колоните бяха ALTON !
Ще кача снимки ,за да ви покажа как ги оребрих и тапицирах с вата и има голям ефект!! :smt026
Изображение
Изображение

Изображение
Изображение
Баса се стегна и няма вибрации,като удрям с юмрук по задната им стена,все едно че са от камък!!!Доволен съм!!

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#13 Мнение от Rumen Suvandjiev »

danipro написа:Баса се стегна и няма вибрации,като удрям с юмрук по задната им стена,все едно че са от камък!!!Доволен съм!!
По-показателно е да поставиш ръка на въпросната стена, докато колоните свирят. Ако не усещаш вибрации, значи наистина си свършил добра работа.

Аватар
danipro
чете и пита
чете и пита
Мнения: 44
Регистриран на: Нед Ное 18, 2007 1:00 am
Обратна връзка:

#14 Мнение от danipro »

Не мога да пресъздам точно усещането,но има едва забележими вибрации (много по-малки от преди оребряването) естествено на задната стена която е с по голяма площ,а на страниците и толкова не мога да усета!
За жалост при смяната на гофрата на единия низкочестотен (според Аспарух)са го напълнили с някви метални стружки или друго ,но сега стърже и го занесах на Аспарух!Тогава го носих на пазара "Кирков",но не познавах друг да извърши тази дейност!
П.П Много ми се изка да пипна после и филтрите?!Те са от първи ред и можеби има какво да се пипне!Все пак колоните с нови гофри на средно и низко-честотните говорители са доста по-различни от оригинала?! :roll: А дори на мерене индуктивностите на двете не са еднакви?Сигурно не е настройка ,а чисто безхаберно навиване на тези индуктивности?!

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#15 Мнение от Ivo_Hristev »

Разликата може и да се дължи на производствен толеранс.....
Във всички случаи промяната по филтъра изисква изследователски подход.

Публикувай отговор

Обратно към “Тонколони”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта