Моля за информация и схема от готово изделие, стъпала с 6П3С

Ако знаеш какво искаш!
Съобщение
Автор
Аватар
radkosechko
чете и пита
чете и пита
Мнения: 41
Регистриран на: Чет Апр 12, 2007 12:00 am
Местоположение: София/Несебър/Казанлък
Обратна връзка:

Моля за информация и схема от готово изделие, стъпала с 6П3С

#1 Мнение от radkosechko »

Здравейте!

Открих този сайт, и форумите към него съвсем случайно, и страшно се зарадвах че в България има толкова много аудио-ентусиасти, а специално в раздел Лампови Усилватели бях удивен от активността, не съм предполагал че това направление се развива така добре. Затова искам да искажа поздравленията си към всички модератори, и към администраторите на сайта, има страшно много полезни неща.

На въпроса сега:

Смея да кажа че откъм ламповите стъпала, и изобщо устройства, нямам почти никакъв опит, затова моля за извинение ако в опитите си да опиша нещо сбъркам. :oops:

От известно време съм решил да си оборудвам уредбата с лампово стъпало, като за целта намерих две, наготово. Намерих ги от радиоуредба, тези, предполагам добре познати на много от вас, които се намираха в учителски стаи, комсомолски централи, за градско озвучаване, и т.н.
Доколкото успях да разгледам и да разгадая схемата, стъпалата са изпълнени като пуш-пул, с крайните лампи в паралел. Използвани са 4 лампи 6П3С. Опитах се да запусна едното стъпало, обаче, трите крайни лампи се палят нормално, отопление на решетката естествено има, ноо четвъртата лампа се затопля и почервенявам много повече от останалите три. Това по видими признаци.

Изключих стъпалото, и го оставих така, очевидно ми трябва схема.
Мисля че тези радиоуредби са производство на Ворошилов навремето, но не съм никак сигурен. Нямам идея какъв е системния номер, или модела на това чудо. Знам че стъпалата са по 100ина вата. Има предусилвателно и коректорно стъпало, което мисля изобщо да не използвам.

Другото ми притеснение - някой дали знае дали могат да се използват в този си, готов вид, за захранване на нормални озучителни тела (по едно на канал), или са пригодни за озвучаване само на тела в серия. Понеже, трафовете са ми напълно неизвестни. Успях да намеря само изхода към говорители, и мрежовото захранване до момента.

Молбата ми към всички тук е ако някой има схема на тази радиоуредба, или знае откъде мога да намеря копие, за да мога да се ориентирам, и евентуално да ги запусна тези стъпала.

Другото, ако някой разполага с лампи 6П3С ще съм благодарен да драсне лична, или мейл, мисля че ще ми трябват две или четири бройки, съмнявам се че едната ми лампа е дефектна, а искам да си взема няколко резервни лампи, всичко се случва все пак
:)
Благодаря предварително на всички за вниманието!
Радко

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#2 Мнение от velinski »

Могат да се вържат колони без проблем, по спомен изходите бяха за 16 и/или 8 ома. Не очаквай да усетиш магията на ламповия звук. Резултатът ще е по-скоро гаден. Схемата е двутактна с паралелни пентоди - такива промишлени уредби се слагаха по заводите навремето. Не си струва да се подобрява защото като цяло е гонена мощност, а не качество. Трафовете и дроселите са сравнително добре направени, но пасивните части са отврат. Добре е някой който разбира да погледне къде е проблема, но като начало трябва да се сменят всички електролити и вероятно лампи. Като цяло е губене на време и средства :)
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

pepe

#3 Мнение от pepe »

Мисля, че се досещам какви са тези стъпала. Те са част от цяла система - има радио, грамофон за озвучаване на училища, заводи и др. учреждения. Това е само крайното стъпало. Има и отделен предусилвател на друго шаси. Стъпалото има мощност около 80 вата в този си вид.Захранването е изпълнено с 4бр. 5Ц4С има и два дросела, както и два сухи електролита. Мрежовия трансформатор е огромен(тежи около 10кг.) Според мен в този си вид е неизползваем за твоята цел- да си направиш хубаво свирещ усилвател за домашна употреба. Иначе е перфектен за радиоточка . :lol: Velinski е прав за трансформатора - няма да ти хареса резултата. Първичната му е добре навита и секционирана, но вторичната не е изчислена да захранва колони. Има изходи за линия (по памет )- 120волта и 60волта. Има и един изход за 4(8)ома, обаче той е за контролен говорител и е навит с много тънак проводник и не е подходящ за колони. Иначе изходящия трансформатор може да стане доста добър ако се пренавие вторичната. Ако държиш да си направиш усилвател от тях - мога да ти дам няколко съвета. Мрежовия трансформатор е много мощен и може да го ползваш за захранването на двете стъпала(предполагам, че искаш да си направиш стерео усилвател). Крайното стъпало може да промени малко като стане push pull с две лампи вързани като триоди(можве да ползваш и EL34 - за по-голяма мощност) За тази цел ще ти трябва ново шаси и ще си отвориш много работа. И най-важното - трябва да пренавиеш вторичната навивка на изходящия трансформатор(иначе няма смисъл да започваш подобен проект изобщо) :wink:

Аватар
radkosechko
чете и пита
чете и пита
Мнения: 41
Регистриран на: Чет Апр 12, 2007 12:00 am
Местоположение: София/Несебър/Казанлък
Обратна връзка:

#4 Мнение от radkosechko »

Много благодаря за отзивите, момчета!

Абсолютно прави сте, това е точно същата радиоуредба, за която говорите.

Стъпалата са две отделни, тоест, има два мрежови трафа, по един на стъпало, и съответно, два изходни трафа.

Мисля че не е проблем да пренавия изходните трансформатори, а електролитите да подменя, предполагам са сухи отдавна, това нещо го намерих, и не е вървяло не знам от кога, но поне 15ина години.

Отворен съм към абсолютно всякакви предложения за схемни решения, но ще ми е по-удобно да използвам наличните лампи, като купя още от тях при необходимост.

Остатъка от елементната база наистина не е на ниво. Опцията да използвам трансформаторите и лампите ми допада, а останалото ще купя, според схемата, която бих могъл да използвам, като предварително благодаря за всяка информация по въпроса. Затова исках да видя оригиналната заводска схема, да придобия представа какви напрежения дава захранващия траф.

Още веднъж благодаря предварително!

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#5 Мнение от Simonov »

Ако нямаш възможност да го замериш, погледни на него какво пише. Ако е руски траф, дай ми модела и ще ти кажа какви са му напреженията ;)

Поздрави :)
Изображение

Аватар
radkosechko
чете и пита
чете и пита
Мнения: 41
Регистриран на: Чет Апр 12, 2007 12:00 am
Местоположение: София/Несебър/Казанлък
Обратна връзка:

#6 Мнение от radkosechko »

Здрасти!

Няма означения на трафовете, много ми навява да са руски, големи са, и с вита сърцевина, ще го огледам, и ако намеря означения ще пиша.

pepe

#7 Мнение от pepe »

Схема, трудно ще се намери, но може да разбереш какви напрежения дава - взимаш един уред и мериш. Ако не се лъжа напреженията са две навивки по 6,3волта, две 5 волта за изправителките и две напрежения по 350волта(за двупъттен изправител). Но най-добре е ти сам да ги измериш с волтметър. :wink:

Аватар
radkosechko
чете и пита
чете и пита
Мнения: 41
Регистриран на: Чет Апр 12, 2007 12:00 am
Местоположение: София/Несебър/Казанлък
Обратна връзка:

#8 Мнение от radkosechko »

Ще ги меря, няма начин. Хванал съм само отоплението откъде излиза, мрежовото къде се подава, и други при включено захранване не съм мерил.
Но ще ги премеря всичките, и ще ги сваля по намотки коя какво дава.

Та да видим с какво разполагам всъщност.

А за линията 120 V, точно, сетих се че на изходния траф това пише.

Публикувай отговор

Обратно към “Лампови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост