Лампов усилвател с 6П3С (тема инспирирана от Кики и Рутчо)

Ако знаеш какво искаш!
Съобщение
Автор
Bojo
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 992
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 12:00 am
Местоположение: София / Прага
Обратна връзка:

Лампов усилвател с 6П3С (тема инспирирана от Кики и Рутчо)

#1 Мнение от Bojo »

Факт е, че в България Руските (Съветски) лампи са много по разпространени и че се намират на ниски цени. ГУ 50 е от този вид -много разпространена и евтина лампа, но "много" неподходяща за направа на усилвател. Друга разпространена и сравнително евтина лампа, но правена специално за звук (има спорове доколко е добра) е 6П3С. Има десетки схеми из нета на подобни усилватели, включително европейски, американски и български :D .
Та предложението ми е - да се насочим към бюджетен усилвател с 6П3С. Аз лично започвам да работя в тази посока.
Чакам мнения.

ПП Рутчо е правил стъпала с тази лампа и се надявам че ще помогне.

gogo
отстранен
Мнения: 391
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2004 12:00 am
Местоположение: София

#2 Мнение от gogo »


полугрец

re: 6П3С

#3 Мнение от полугрец »

predi vreme pravih experimenti s edno shasi s komplekt 6п3с i EL34, moshtnostta koqto izkarah ot pyrvite e s okolo 33% po-malka pri ednakvi parametri , drugoto e che pyrvite se nalaga da rabotqt po-blizo do rejim A i ottam KPD-to pada, tretoto e che e malko riskovano pri Ua po-golqmo ot 450V ...inache det' se vika stavat :)

Satan

#4 Мнение от Satan »

Виж това : http://www.bgaudio.org/modules.php?name=News&file=article&sid=37&mode=&order=0&thold=0
Направих този усилвател само че за крайна лампа сложих 6П3С. Мисля че изисква минимален бюджет.

полугрец

re

#5 Мнение от полугрец »

tova koeto vijdam e OK, no spored men e "grehota" da ne se "istiskva" maximuma ot lampite (i ot trafa) v taq vryzka dosega sym bil pylen privyrjenik na dvutaktnite stypala v pentodno vkljuchvane (imam golemi rezervi kym ultralineinite shemi)

Bojo
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 992
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 12:00 am
Местоположение: София / Прага
Обратна връзка:

#6 Мнение от Bojo »

Satan написа:Виж това : http://www.bgaudio.org/modules.php?name=News&file=article&sid=37&mode=&order=0&thold=0
Направих този усилвател само че за крайна лампа сложих 6П3С. Мисля че изисква минимален бюджет.


А така! Я сега кажи какво се получи? Какъв е трафа? Нещо за звука? Мощност?

Bojo
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 992
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 12:00 am
Местоположение: София / Прага
Обратна връзка:

#7 Мнение от Bojo »

Кенотрон, аз пък съм привърженик на SE стъпълата, било то лампови или транзисторни. Започвам лампов PP, защото е по непретенциозен към изпълнението и компонентите, защото ми е първи изцяло лампов с изходен траф, и заради по-голямата мощност, защото в момента слушам на нискочувствителни колони. Но за в бъдеще започвам ТЛ проект със Ексели на Сеас и по теория ще имам около 88 - 89 db/1m. Тогава смятам да клатя с SE лампов, без ОВ. Заглеждам се по 300В. Рутчо пусна мухата и за едни руски монстери - ГК70 - убийствени.

Bojo
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 992
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 12:00 am
Местоположение: София / Прага
Обратна връзка:

#9 Мнение от Bojo »

Жокер, намерих я лампата - имам и други справочници :D - нета и мисля че е доста добра. Ти откъде се сдоби с нея и разпространена ли е? Щото на мен ми харесва, ама като се направи нещо лампово е хубаво да има и резервни - знаеш живота им е ограничен. И колко струва?
Гого, благодаря ти, знам я статията и сайта - и следя с особен интерес обсъжданията

полугрец

replay

#11 Мнение от полугрец »

Bojo написа:Кенотрон, аз пък съм привърженик на SE стъпълата, било то лампови или транзисторни. Започвам лампов PP, защото е по непретенциозен към изпълнението и компонентите, защото ми е първи изцяло лампов с изходен траф, и заради по-голямата мощност, защото в момента слушам на нискочувствителни колони. Но за в бъдеще започвам ТЛ проект със Ексели на Сеас и по теория ще имам около 88 - 89 db/1m. Тогава смятам да клатя с SE лампов, без ОВ. Заглеждам се по 300В. Рутчо пусна мухата и за едни руски монстери - ГК70 - убийствени.


sveji sa ti ideite, samo me ubedi che si struva da izkarash izhodna moshtnost ravna na taq deto vkarvash samo v otoplenieto!!!- tova go kazvam vyv vryzka sys SE na GK70(generatorna lampa),no pri vsichki polojeniq ako se zahvanesh da go sglobish shte prosviri :)

Аватар
kiki2002
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 176
Регистриран на: Вто Окт 12, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: replay

#12 Мнение от kiki2002 »

Вижте и друга лампа тогава ГК71 има я по 10 лева парчето,ако на някой му се занимава със високи напрежения

Bojo
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 992
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 12:00 am
Местоположение: София / Прага
Обратна връзка:

#13 Мнение от Bojo »

Кики, знам я и имам 10на парчета от нея. С голяма борба може да се направи нещо и с нея, но анодното трябва да е от порядъка на 700 - 900V. Проблем е и цокъла (както и на ГК70). Могат да се намерят и на по ниска цена, но ГК 70 е триод и по принцип е по добра. Има описани решения с нея - напр. във вестник АРА.
SE ламповия вариант, който ми харесва и който най-вероятно ще правя е "Бюджетният Лофтин - Уайт"

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#14 Мнение от Rumen Suvandjiev »

6П3С е една от лампите, с които има най-много схеми.
Лично аз , разбира се, предпочетох освен да повторя някои от тях, сам да си разработя схемички.
Имам няколко любими варианта:
1. PP ECC83 (предусилвател / инвертор) ECC82(драйвер) и 2X 6П3C
2. PP 6H9C (Предусилвател & инвертор) 6Н8С (драйвер) и 2X 6П3С
3. SE 6Н8С и 2X 6P3C в паралел
Навремето я предпочитах за да изпълня стъпала с дефицитната тогава EL34, но много скоро осъзнах, че освен по-голяма мощност EL34 не ми дава нищо повече.
Разбира се, има много тънкости в подбора на лампите по производител, години и партиди.
Схемите 1 и 2 са с ултралинеен караен трансформатор, какъвто мога да навия в момента (Благодаря на Божо за информацията къде да си купя навивачка).
За всички, които се интересуват, в момента имам вкъщи работещ чифт моноблокове по схема 1. Който се интересува, може да ми се обади и да ги чуе.
Моето лично мнение е, че ако не използваме високоефективни широколентови говорители, ултралинейното стъпало може да задоволи и най-критичноия слух. То е непридирчиво към изходния товар и демонстрира добрия си звук със всякакъв вид колони. Изходните 20W са достатъчни, за да свирят добре колони над 88 db/W/m. А за маниашко слушане съм направил възможност стъпалата да се превключват в триоден режим (14W), при това без да се променя входната чувствителност, така, че може да се направи лесно сравнение на звука...
Ще се радвам да бъда полезен за всички, които решат да правят нещо в тази насока!

Satan

#15 Мнение от Satan »

Една добавка 6П3С е руския аналог на 6L6, така че схемите за 6L6 стават и за 6П3С. Божо интересувам се от трафове за Лофтин-Уайта, понеже мойте не са кой знае какво. Как мислиш да се справиш с проблема за твойте стъпала ?

Публикувай отговор

Обратно към “Лампови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта