Микрофонене от 6С5(С)

Ако знаеш какво искаш!
Съобщение
Автор
Аватар
morgenstern90
чете
Мнения: 11
Регистриран на: Вто Окт 06, 2009 3:27 pm

Микрофонене от 6С5(С)

#1 Мнение от morgenstern90 »

Здравейте, вчера в мазето намерих 10тина лампи 6С5(с) от 1948 година останали ми от дядо ми. Мернах ги набързо с лампомера и подбрах 2 еднакви. Реших да им чуя звука и ги сложих като предусилвателни в усилвателя ми с 6П14П на мястото на 6Н2П, като пипнах режима им. За съжаление и двете лампи обаче доста силно микрофонят и брумят. Шасито е от 2мм дебел алуминий, направил съм звездна маса и т.н. Но брумът си го има а при почукване по балоните на лампите микрофонят много. Пробвах всички лампи, които имах но при всички резултата е еднакъв. Само за проба увих балона на едната с алуминиево фолио, което заземих. Брума намаля доста и почти изчезна. Това при ОТ с 92дб чувствителност. Но сами разбирате че така не може да стоят. Чудя се от какво ли може да е това микрофонене - неправилно подбран режим или друго.....? а може би просто самите лампи са си такива, все пак са на 60 години. Моля за съвет и весела Коледа на всички! :)

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Микрофонене от 6С5(С)

#2 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Звездната маса не винаги е най-добрата топология от гледна точка на брум и качество въобще.
Как се отнася отоплението на входната лампа към маса?

Аватар
morgenstern90
чете
Мнения: 11
Регистриран на: Вто Окт 06, 2009 3:27 pm

Re: Микрофонене от 6С5(С)

#3 Мнение от morgenstern90 »

Двата пина на отоплението се свързват към звездната маса през 2 резистора 91ома.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Микрофонене от 6С5(С)

#4 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Това е добре, но брумът ме учудва.
Екранирането при тази лампа наистина е ефективен метод, имайки предвид голямата площ на анода и близостта му до балона, но аз не съм забелязал увеличен брум при замяната на 6С5С с близката по параметри 6С2С във входната част на усилвател.
Да не би пък да е високочестотно възбуждане, което да води и до брум?

Аватар
Стефан
чете и пита
чете и пита
Мнения: 71
Регистриран на: Пон Май 18, 2009 6:00 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Микрофонене от 6С5(С)

#5 Мнение от Стефан »

Виж колко ток минава през лампата. Да не се получава така че ВЧ самовъзбудането да кара лампата да работи в режим с повече ток, което от своя страна да причинява брум, поради слабо филтрирано захранване/за конкретния ток - по-голям от номиналния/. Не съм особено вещ в ламповата апаратура, така че може да греша!
Някой правят, а другите, който не могат, дават съвети, как да стане!

Аватар
morgenstern90
чете
Мнения: 11
Регистриран на: Вто Окт 06, 2009 3:27 pm

Re: Микрофонене от 6С5(С)

#6 Мнение от morgenstern90 »

Предусилвателното стъпало не беше с 6С2С, а с 6Н2П, като се използва по един триод на канал. Вместо това поставих 6С5С като вдигнах анодния ток и пипнах преднапрежението. Милиамперметъра ми ми не работи в момента и не мога да измеря колко точно е анодния ток сега, но трябва да е към 8ма,което според справочника е оптималното. Пробвах почти всичко, за което се сетих, но брума не изчезва, най-много да намалее, но се усеща доста отчетливо дори на 2 метра от ОТ.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Микрофонене от 6С5(С)

#7 Мнение от velinski »

Как "пипна" преднапрежението? Сложил си друга стойност/тип резистор? Да си сложил случайно жичен катоден или аноден резистор?

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Микрофонене от 6С5(С)

#8 Мнение от Rumen Suvandjiev »

6С5С всъщност представлява тетрод, вътрешно свързан като триод. Съвсем логично, въпреки сходните параметри, тя да се държи различно от стандартните триоди.
За съжаление, за да установим със сигурност ВЧ възбуждането, ни трябва осцилоскоп. Другият вариант е просто проби и грешки. Протизвозвънчев резистор, запоен директно на решетката например. Опитай същo вместо двата резистора към маса да замасиш само единия край на отоплението с кондензатор 0.22 - 1uF...

Аватар
morgenstern90
чете
Мнения: 11
Регистриран на: Вто Окт 06, 2009 3:27 pm

Re: Микрофонене от 6С5(С)

#9 Мнение от morgenstern90 »

velinski написа:Как "пипна" преднапрежението? Сложил си друга стойност/тип резистор? Да си сложил случайно жичен катоден или аноден резистор?
Да, вместо 470к решетъчен въглеродослоен резистор сложих 220к от същия тип. В усилвателя няма нито един жичен резистор, защото мисля че действат като антени :roll:
Rumen Suvandjiev написа:6С5С всъщност представлява тетрод, вътрешно свързан като триод. Съвсем логично, въпреки сходните параметри, тя да се държи различно от стандартните триоди.
За съжаление, за да установим със сигурност ВЧ възбуждането, ни трябва осцилоскоп. Другият вариант е просто проби и грешки. Протизвозвънчев резистор, запоен директно на решетката например. Опитай същo вместо двата резистора към маса да замасиш само единия край на отоплението с кондензатор 0.22 - 1uF...
Това че е тетрод не го знаех... В справочника е изобразен като триод, може би заради свързването. В такъв случай, значи ли че се представя по-зле в звуково отношение от триод?
С осцилоскоп в момента не разполагам, но в близките дни ще намеря. Току-що пробвах с кондензатор на отоплението и положението малко се подобри. Но все пак брум има. За противозвънчев резистор каква стойност да избера? Предполагам ще е в омове? Благодаря на всички, надявам се да се разреши проблема :)
Последно промяна от morgenstern90 на Съб Дек 26, 2009 2:02 am, променено общо 1 път.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Микрофонене от 6С5(С)

#10 Мнение от velinski »

morgenstern90 написа:Да, вместо 470к решетъчен въглеродослоен резистор сложих 220к от същия тип.
Не мисля, че си пипнал преднапрежението изобщо

Аватар
morgenstern90
чете
Мнения: 11
Регистриран на: Вто Окт 06, 2009 3:27 pm

Re: Микрофонене от 6С5(С)

#11 Мнение от morgenstern90 »

А как може да го настроя? Извинявам се за аматьорските въпроси, но още се уча....

Публикувай отговор

Обратно към “Лампови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта