Страница 1 от 2

"Хибриден" слушалков OTL (опити за минималистичен усилвател)

Публикувано на: Сря Юли 22, 2009 9:39 am
от Dimitar Atanasov
Много се чудех дали е за тук или за 1000mW но май е за тук...

Напоследък, разсъждавайки за слушалков OTL усилвател с 6Н23П-ЕВ сигнах до следното:
schematic.png
schematic.png (4.06 KiB) Преглеждано 11157 пъти
Исках да използвам само една лампа.Според волт-амперната характеристика ми се струва, че ще е най-линеен при хотизонтална товарна права. Което означава постоянен ток.
Лампата аботи добре с около 100-120V на анода. така че може да се използва относително ниско захранване, което пък води до възможността да се използват транзизтори за генератора на ток.

Минусите които ми хрумват тървоначално са:
1. Евентуалния шум от генератора на ток
2. Евентуална нестабилност и слонност за самовъбуждане заради трептящия кръг който представлява генератора на ток.

Никой от тях не се наблюдава.


На звук:
Въпреки, че в момента е с доста непретенциозни компоненти, особено изхония кондензатор, звука е доста "премерен".
Доста приятно звучене и ненатрапчиво. Мощността не е кой знае колко голяма, но напълно достатъчна според мойте изисквания.

Ако има някакви други забележки бих се радвал да ги споделите

Re: "Хибриден" слушалков OTL

Публикувано на: Сря Юли 22, 2009 10:01 am
от velinski
Забелязвам само висок изходен импеданс. Иначе схемата ще свири добре с генератора на ток

Re: "Хибриден" слушалков OTL

Публикувано на: Сря Юли 22, 2009 11:07 am
от Стефан
Колко е изходното съпротивление?

Re: "Хибриден" слушалков OTL

Публикувано на: Сря Юли 22, 2009 4:28 pm
от Anonymous
Стефан написа:Колко е изходното съпротивление?
Около 3кОм
Стефан написа:Че къв слушалков е тва с 3кОма изходно? ДФ трябва да е над 1/според мен/.
За 32-омови слушалки ДФ=0,01, макс. изх. мощност - 1мВт. За 600-омови - 20мВт при ДФ=0,2.
Като гледам това:
...най-линеен при хоризонтална товарна права...
...шум от генератора на ток
...трептящия кръг който представлява генератора на ток...,
ми се отщява да коментирам повече.

Re: "Хибриден" слушалков OTL

Публикувано на: Сря Юли 22, 2009 7:08 pm
от Стефан
Че къв слушалков е тва с 3кОма изходно? ДФ трябва да е над 1/според мен/.

Re: "Хибриден" слушалков OTL

Публикувано на: Чет Юли 23, 2009 8:39 am
от Dimitar Atanasov
Изходното съпротивление несъмнено ще бъде голямо и съответно нисък ДФ.
В момента нямам възможност да го измеря, но по сметки е около 2к.

Re: "Хибриден" слушалков OTL

Публикувано на: Чет Юли 23, 2009 8:58 am
от velinski
Схемата с много уговорки (къси и добре екранирани интерконекти и входен импеданс на следващото стъпало 50+ килоома) би станала за линеен предусилвател. За слушалков хич не я виждам. Помисли за вариант SRPP, повторител или други идеи за да свалиш изходния импеданс, ако твърдо ще ползваш кондензатор. С изходен трансформатор ще си оправиш дъмпинга и изходния импеданс и пак можеш да останеш на вариант 1 лампа и 2 канала в един балон (не е върховна идея, но става конкретно за ЕСС88-фамилията, защото имат екран между триодите).

Re: "Хибриден" слушалков OTL

Публикувано на: Чет Юли 23, 2009 9:11 am
от Rumen Suvandjiev
При толкова нисък дъмпинг фактор изходното напрежение до голяма степен ще следва импедансната характеристика на товара, довеждайки до нелинейна АЧХ.
velinski написа: С изходен трансформатор ще си оправиш дъмпинга и изходния импеданс и пак можеш да останеш на вариант 1 лампа и 2 канала в един балон (не е върховна идея, но става).
Изпревари ме!
Едно изхдно трансформаторче от порядъка на 8kOhm импеданс на първичната ще реши проблема перфектно.
Пиша трансформаторче, защото поради липса на правотокова съставка, габаритите му ще бъдат малки.
За товар 64Ohm например преводното отношение ще бъде 11:1 и при изход от лампата примерно 30V RMS ще получим на изхода 100mW.
В този случай C4 се сменя с 10uF качествен неполярен и се получава един отличен слушалков усилвател.

Re: "Хибриден" слушалков OTL

Публикувано на: Чет Юли 23, 2009 9:22 am
от Dimitar Atanasov
Бих искал да е с по един триод на канал, и да е SE и да е с тази лампа (харесва ми на звук)
Ако е с трансформатор се решават много от нещата. Ама какъв би бил подходящ (то Rumen Suvandjiev го каза) и от къде да го намеря? Защото приличен кондензатор се намира по лесно от приличен трансформатор (според мен де)
zambo написа:...
Така е.

Re: "Хибриден" слушалков OTL

Публикувано на: Чет Юли 23, 2009 9:40 am
от velinski
За много качествени и не много скъпи трансформаторчета паролата е "Стойчо", предполагам Румен или някой друг имат негов контакт :)

За цените на кондензатор vs. трансформатор си прав, но не и при тази схема

Най-минималистичният OTL вариант, който мога да измисля за слушалки е с минимум 2 лампи/2 двойни триода - само с една ЕСС88 можеш да направиш катоден повторител с усилване под 1-ца, но с подходящ изходен импеданс за високоомни слушалки...

Re: "Хибриден" слушалков OTL

Публикувано на: Чет Юли 23, 2009 10:11 am
от Dimitar Atanasov
Това явно ще е следващия вариант
Общ катод + катоден повторител, ама токава отивам на 2 лампи, Не че е проблем ама... а ако се добави още една лампа за да се снижи още изходния импеданс (например White повторител) става направо на Morgan Jones. И то май в крайна сметка пак ще е това.

Re: "Хибриден" слушалков OTL

Публикувано на: Чет Юли 23, 2009 10:20 am
от velinski
Да се направи ОТЛ стъпало с минимум лампи, нисък изходен импеданс и достатъчно усилване по напрежение е сложна задача :D

Много са ми забавни хората, които си мислят, че е детска играчка да се "скове" слушалков усилвател с 2 лампи :D

Повторителят на Уайт изисква 100% мачнати триоди в рамената, което е допълнителна играчка - мисли за обикновен повторител т.е. 2 триода/1 лампа на канал

Re: "Хибриден" слушалков OTL

Публикувано на: Чет Юли 23, 2009 11:26 am
от Rumen Suvandjiev
Dimitar Atanasov написа:Ако е с трансформатор се решават много от нещата. Ама какъв би бил подходящ (то Rumen Suvandjiev го каза) и от къде да го намеря? Защото приличен кондензатор се намира по лесно от приличен трансформатор (според мен де)
Такъв трансформатор не е толкова труден за изработка, защото при липса на постоянен подмагнитващ ток имаме затворен магнитопровод, следователно малък брой навивки за постигане на нужната индукция на първиичната (в случая 32H). В такъв случай паразитния капацитат и индуктивността на разсейване ще бъдат достатъчно ниски и с използването на Ш образен магнитопровод.
Мисля, че няма да е проблем за Ивелин (DJ Popa) и Бисер да ти изработят такива трафчета, доколкото зная, те разполагат и с подходящи железа.

Re: "Хибриден" слушалков OTL (опити за минималистичен усилвател)

Публикувано на: Чет Юли 23, 2009 12:07 pm
от velinski
Ако искаш да запазиш хибридната идея, можеш да сложиш триода общ катод като усилвател на напрежение и някой мощен MOSFET (25+ ма) на изхода като повторител - така би се получило компактно хибридно свирещо решение с над 50% лампов характер :)

На общия анод и на повторителя можеш да сложиш генератори на ток за товари

Ако търсиш истински (физически) компактен 100% лампов размер - можеш да помислиш за малка платка с триодите 6Н16Б. Аз съм почнал подобно "джобно" проектче преди 2 години с 4 лампи, но все не ми остава време да го довърша. Иначе е точно усилвател на напрежение SRPP общ катод > кондензатор > 2 триода в паралел като катоден повторител > кондензатор. Схемата ще се захранва с 3х 9V акумулатори с умножител на напрежение за анодните.

Re: "Хибриден" слушалков OTL (опити за минималистичен усилвател)

Публикувано на: Пет Юли 24, 2009 9:59 am
от DJ Popa
Здравейте, колеги!
В момента тествам ето това:

Изображение

Схемата просто си плаче за лампово предусилване, заради 135pF-овия входен капацитет на MOSFET-a , който обуславя "изцъклен" звук при работа с високоомен източник. Ако се ползва нискоомен предусилвател с достатъчен ток, нещата придобиват съвсем друг вид. Моят съвет е да се замени трудния за откриване IRF610 с малко по-добрия на параметри /по-нискоомен/ IRF510. Както се вижда, схемката е с източник на ток в сорса на MOSFET-а и притежава доволно нисък изходен импеданс. Мисля че едно SRPP с 6Н23П за предусилвател на този повторител би свършило отлична работа. Понеже съм експериментирал страшно много с режимите на 6Н23П и сродните й ЕСС88, РСС88 и т.н.т. , твърдо препоръчвам аноден ток на лампата 12-14мА. Това според мен е най-благозвучния режим на тази лампа. Повече информация за експериментите ми с този повторител има ТУК.

ПП Руският ни колега Сергей Сергеев има разработени схеми с изполване на трансформатори ТВЗ-1-9 , работещи без постояннотокова съставка. Интересното при него е , че ползва SRPP свърване , където намаляват драстично изискванията за анодния товар и индуктивността на трансформатора. Аз самия съм пробвал схемата му с 6Н6П в миналото и мога да кажа , че резултатите са интересни. Повече информация има ТУК.