Въведение към Tubes DIY

Ако знаеш какво искаш!
Съобщение
Автор
Аватар
lusi
има известен опит
има известен опит
Мнения: 169
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 12:00 am
Местоположение: Panagiuriste
Обратна връзка:

#31 Мнение от lusi »

plamenhar, погледни в този сайт http://musicangel.ru/mess034.htm .Има информация по някои от въпросите ти.

Аватар
plamenhar
чете и пита
чете и пита
Мнения: 139
Регистриран на: Пет Мар 14, 2008 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Въведение към....

#32 Мнение от plamenhar »

Ето подобна информация се надявах да прочета.Сигурно темата е бездънна и много интересна,като гледам посещенията.
Но да сме живи издрави да споделяме.
Макар и по рядко ,ми се е случвало да съм и от страната на публиката,и да правя сравнение със записи ,затова си позволих да изкажа мнение. Благодаря за поканата да чуя и видя Вашите творения.Ще се възползвам при удобен случай.
Пламен

Аватар
Alexander Gekov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 333
Регистриран на: Пон Окт 30, 2006 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#33 Мнение от Alexander Gekov »

Мисля, че мнението на Веселин Крачунов (малко по-назад) е необходимо да бъде изведено, във вид на статия или маркирано като "важно".

Аватар
plamenhar
чете и пита
чете и пита
Мнения: 139
Регистриран на: Пет Мар 14, 2008 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Вуведение към...

#34 Мнение от plamenhar »

Здравейте.
Първо да благодаря на г.Крачунов и "lusi",за отзивчивоста им.
Намерих една схема в :
http://musicangel.ru/mess034.htm -трилампов усилвател наГубин,с която мисля,че мога да се справя.Имам някои части(лампите,
захр. франформатор.Нямам изходни и искам да попитам -има ли такива готови,които мога да използвам-например от бълг.лампови апарати.Сигурно ще е голям компромис ,но така или иначе това ще е
мой пръв опит в този жанр.Тъй като ще ползвам лампа в захранването може ли тя да е EZ80,81 ?
И този дросел ,какви данни би могъл да има.Може би също някой готов от лампов приемник.
И още нещо,което в случая е излишно,но все пак да го зная-кои вериги се окабеляват със сребро и какво трябва да е сечението му.
Благодаря предварително и моля за снизходиталност.
пламенхар

[/url]

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Вуведение към...

#35 Мнение от Rumen Suvandjiev »

plamenhar написа: Нямам изходни и искам да попитам -има ли такива готови,които мога да използвам-например от бълг.лампови апарати.Сигурно ще е голям компромис ,но така или иначе това ще е мой пръв опит в този жанр.
Ако сложиш трафове от лампов радиоапарат ще получиш звук като от лампов радиоапарат. В аудиото магии няма.

Аватар
plamenhar
чете и пита
чете и пита
Мнения: 139
Регистриран на: Пет Мар 14, 2008 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Въведение към...

#36 Мнение от plamenhar »

Явно няма да мина по лесния начин.
Сечението трябва да е : ШЛ 22х32.
Може ли да ме насочите от какво и къде мога да потърся. Аз се сещам
за магазините на Екзарх Йосиф и до Булбанк.
Благодаря!

Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#37 Мнение от Veselin Krachunov »

@plamenhar

Първо поздравления за ентусиазма!

Изходните трафове са един от най-деликатните моменти при констуирането на лампов усилвател - виждате че и в стаията към схемата, която сте избрали да реализирате, има точни указания за типа на проводника, ламарината, брой намотки и тяхното секциониране и разположение. Неспазването на дори един от тези параметри (а има още поне десетина, които изобщо не са споменати) може напълно да компроментира работата Ви.

В тази статия можете да намерите основните принципи за изработване на изходен трансформатор:
http://www.bgaudio.org/modules.php?name ... =0&thold=0

Тук можете да видите дискусия на членовете на форума относно търсенето на качествена ламарина за ламелите:
http://www.bgaudio.org/modules.php?name ... B%FF%E7%EE

Има и много други теми по въпроса, като тук, тук и т.н.

Ако решите посредством тези линкове да се запознаете достатъчно с материята и, от друга страна, не искате да работите на сляпо, защо не последвате съвета на Евелина и не си вземете първоначално един готов кит (набор от всички необходими компоненти) и не сглобите него? Там всичко е изчислено, подбрано, направено както трябва, до момент дори "посока на монтажен проводник", проверено многократно на практика (има цяла тема посветена на изработилите такива усилватели тук). Предлагат се и много възможности за по-нататъшно надграждане на усилвателя (като въпросните плазми, по-специални кондензатори, кенотрони и т.н.).
При това хората, които ги предлагат, отговарят на въпроси (включително глупави), оказват съдействие, дават оценка на крайното изпълнение и пр.
Освен това, готовият усилвател можете да го използвате като референтен по пътя на това "какво мога да направя с подръчни средства". Можете да го използвате и като експериментална база - сменяйки някои от компонентите и да експериментирате как това се отразява на звука.

Вижте за подобен кит примерно тук.

Аватар
plamenhar
чете и пита
чете и пита
Мнения: 139
Регистриран на: Пет Мар 14, 2008 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Въведение към...

#38 Мнение от plamenhar »

Благодаря за обилното количество линкове.
Повечето съм ги преглеждал.За съжаление образованието ми е друго
и много неща не ги разбирам.Но едно ми направи впечатление-липсата на достатъчни гаранциии за подходящото качество на желязото за изходящи трансформатори.А доколкото разбирам те са най важното условие.
Последния линк не съдържа информация за "китове"-може би е било изтрито по погрешка.
Самото купуване на такъв кит не е проблем,но ще ми остане усеща-
нето ,че всичко съм получил наготово.
Ще помисля.

Аватар
lusi
има известен опит
има известен опит
Мнения: 169
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 12:00 am
Местоположение: Panagiuriste
Обратна връзка:

#39 Мнение от lusi »

Относно желязото.Все още се намират сърцевини от руски мрежови трафове от серията ОСМ.По-рано са били монтирани в руските промешлени машини.Сега повечето са предадени на вторични суровини.Там може да потърсиш.От стари лампови телевизори сащо може да разпиташ приятели.В парвите ми трафове използвах съцевини от линейни трафове.Това са трафовете, които се използват по трасетата на кабелните радиа.Според мен добре се "държат" и
без обратра връзка.Намери някакви железа, които все пак отговарят поне по сечение и се консултирай с форума.Все ще се измисли нещо.

Аватар
plamenhar
чете и пита
чете и пита
Мнения: 139
Регистриран на: Пет Мар 14, 2008 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Въведение към...

#40 Мнение от plamenhar »

Благодаря!
Ще търся и след това ще се консултирам.

Аватар
plamenhar
чете и пита
чете и пита
Мнения: 139
Регистриран на: Пет Мар 14, 2008 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Въведение към...

#41 Мнение от plamenhar »

Най после първият ми усилвател е готов.
Схемата не е нищо особено,но като за начало толкова.
Достатъчно трудности ми създаде,особено с добавката на индикатори.
Учуден съм от липсата на шум и брум,за разлика от китарните усилватели,които сглобявах преди 30 години.

http://images26.snimka.bg/006202707.jpg

http://images26.snimka.bg/006202715.jpg

http://media.snimka.bg/0596/007447104.jpg

http://media.snimka.bg/0596/007447130.jpg

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#42 Мнение от Stefan Stefanov »

Лампи с платка? :smt018

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#43 Мнение от Ivo_Hristev »

Симпатично изглежда. Поздравления за сефтето!

Georgi_Ivanov

#44 Мнение от Georgi_Ivanov »

Поздрави и от мен за външния вид :smt023

Публикувай отговор

Обратно към “Лампови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта