6С33С-В "Woodworms"

Ако знаеш какво искаш!
Публикувай отговор
Съобщение
Автор
Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Пуш-пул с ГУ-50

#16 Мнение от Ivan Rachev »

...няма сериозни хайфисти на които им харесва.
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Аватар
Marian Lozev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1533
Регистриран на: Нед Яну 23, 2005 1:00 am
Местоположение: София, Парк "Света Тройца"
Обратна връзка:

Re: Пуш-пул с ГУ-50

#17 Мнение от Marian Lozev »

VALMIG21 ...за тонкоректор и дума да не става , аз се чудя как да избегна 5/6 скойки по-малко и да премахна терминалите :idea: ти за тонкоректори ме питаш 8O , не ме разбира погрешно.
Да ти призная нещо , от както минах на фулрейндж установих, че никога няма да се върна на 3/4/5 лентови колони.
Поздрави,
Мариан

п.с. Овации за ферари :st
Open: http://uslugi.rent.bg/zabavlenie-zavede ... enec-3662/" onclick="window.open(this.href);return false;
Някои хора си мият чиниите преди формите на живот, развили се върху тях, да открият колелото.
Работно време 07:00/00:00 0885 255 233 Skype: qno_zloo

Аватар
VALMIG21
има известен опит
има известен опит
Мнения: 357
Регистриран на: Пон Май 18, 2009 1:41 pm
Местоположение: ГР.ПЛОВДИВ
Обратна връзка:

Re: Пуш-пул с ГУ-50

#18 Мнение от VALMIG21 »

Дълга тема.Човешкото ухо при ниска нива е слабо чувствително към ниските и високите честоти.За избягване на този недостатък в потенциометъра за усилване се въвежда компенсация отслабваща при ниските нива средните честоти.На слух обаче и добре разчетената тонкомпенсация изисква еднакво ниво на всички източници за да работи коректно.При разминаване тонкоректора компенсира.При много уредби имаше въведен физио филтър.Слушал съм си усилвателя нощно време много тихо и тонкоректора ми помагаше.Когато слушам силно го изключвам.Нищо чудно вече да не ставам за хайфист.За 20 години покрай самолетите може да съм се повредил.
инж.Валери Павлов
гр.Пловдив

0898735435

Аватар
VALMIG21
има известен опит
има известен опит
Мнения: 357
Регистриран на: Пон Май 18, 2009 1:41 pm
Местоположение: ГР.ПЛОВДИВ
Обратна връзка:

Re: Пуш-пул с ГУ-50

#19 Мнение от VALMIG21 »

Не съм казал приятелю,че е задължителен.Следвай си концепцията и много успехи ти желая!!!
инж.Валери Павлов
гр.Пловдив

0898735435

Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Пуш-пул с ГУ-50

#20 Мнение от Veselin Krachunov »

@ VALMIG21 & Marian Lozev

Смятам, че и двамата имате право... донякъде...
Проблемът може да се реши чрез удоволетворяващ и двамата начин - използва се най-обикновени галетни атенюатори, НО... поставени на самите колони/хорни санитиметри преди говорителите/филтърите. Пробвайте - резултатът е удивителен! Това, за което говори VALMIG21 е получава от самосебе си - без никакви тон-корекции! Дори при най-ниски нива ниските, високите и тоналният баланс се запазват, плюс още куп други бонуси!
Защо се получава така? Ако атенюираме сигнала преди усилвателя, слизаме по-ниско (по-близо) до съотношението S/N (сигнал/шум), като високите и ниските, по някакъв начин страдат най-много от това. Ако обаче оставим сигнала с пълна сила и динамика да се усили от усилвателя, да мине усилен по колоння кабел и да се атенюира от мощен и качествен резистор непосредствено преди спойката на говорителя/филтъра - резултатите са потресаващо по-добри. Запазват се микродетайлите, сцената (пространствената картина), субективното усещане за отчетливи, чисти и ясни високи и ниски, дори при много ниски (т.е. високи :) ) нива на атенюация.
Единственото неудобство е, че когато искаш да намалиш/увеличиш volume-то трябва да ходиш и до двете колони, освен това да имаш ясна индикация, че си поставил галетите (или потенциометрите) на една и съща позиция (иначе стереото заминава на кино...). Може да се измислят може би и някакви моторизирани варианти с ИЧ-дистанционно, примерно като зададеш ниво 5, два стъпкови двигателя да завъртят двете volume-та на позиция 5, като при климатиците, и т.н. ...

Дето се вика - и хайфистите сити, и VALMIG21 - цял! :D

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Пуш-пул с ГУ-50

#21 Мнение от Nanko Rusev »

Veselin Krachunov написа:....
Проблемът може да се реши чрез удоволетворяващ и двамата начин - използва се най-обикновени галетни атенюатори, НО... поставени на самите колони/хорни санитиметри преди говорителите/филтърите....
А защо не след усилвателя, но преди кабела на колоните :|

Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Пуш-пул с ГУ-50

#22 Мнение от Veselin Krachunov »

@ Nanko Rusev

Защото е по-малко ефективно. Така се спестяват и част от недостатъците и S/N на самия кабел - паразитни капацитети, индуктивности, влияние на EMI, RFI и т.н. Но и така, както предлагаш ти, е по-добре, отколкото преди усилвателя.
То дори, ако колоната е многолентова, най-добре е този номер да се направи дори след филтъра - за всеки говорител поотделно, но volume-тата стават много, а напасването и управлението им - почти невъзможно...

Аватар
VALMIG21
има известен опит
има известен опит
Мнения: 357
Регистриран на: Пон Май 18, 2009 1:41 pm
Местоположение: ГР.ПЛОВДИВ
Обратна връзка:

Re: Пуш-пул с ГУ-50

#23 Мнение от VALMIG21 »

Веско,така както съветваш си абсолютно прав за динамиката и детайлите.Това обаче няма да компенсира недостатъка на човешкото ухо понеже майката природа го е създала такова.Поздравления за идеята с дистанционно с мотор,мислил съм го и аз много отдавна,дано някой ден ми остане време да го реализирам.Куп идеи ми се събраха...
инж.Валери Павлов
гр.Пловдив

0898735435

Аватар
Стефан
чете и пита
чете и пита
Мнения: 71
Регистриран на: Пон Май 18, 2009 6:00 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Пуш-пул с ГУ-50

#24 Мнение от Стефан »

Трябва да се научим да възприемаме нещата както са си, а не да ги кривим/или да ги кривим възможно най-малко/ през нашата "призма"!
Някой правят, а другите, който не могат, дават съвети, как да стане!

Аватар
haralanov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 475
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Пуш-пул с ГУ-50

#25 Мнение от haralanov »

Veselin Krachunov написа:използва се най-обикновени галетни атенюатори, НО... поставени на самите колони/хорни санитиметри преди говорителите/филтърите. Пробвайте - резултатът е удивителен! ... да се атенюира от мощен и качествен резистор непосредствено преди спойката на говорителя/филтъра - резултатите са потресаващо по-добри.
Субективното усещане за "по-добър" звук идва от факта, че амплитудата на сигнала "се увлича" по импедансната характеристика в областта на ниските честоти. За нещастие баса изпъква само в определени честотни групи (в зависимост от това дали конструкцията е затворен обем, рупор, басрефлекс и т.н.), като по този начин вече придобива собствен характер, степента на който се определя и от изходния импеданс на усилвателя, захранващ говорителя.
Както вече каза Иван - проблема с неестествения звук на една система при ниски нива е породен от фактори, касаещи акустичната част на системата (тоест говорителите), а не самото ниско ниво на слушане...

Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Пуш-пул с ГУ-50

#26 Мнение от Veselin Krachunov »

@ VALMIG21

Просто пробвай - ще останеш приятно изненадан.

Човек с инженерен начин на мислене съм - въпреки че теоретичните обяснения и разсъждения са ми много интересни и любопитни, както и самия процес на търсенето им, за мен е много по-важно дали едно нещо работи или не, т.е. крайния резултат.
Не казвам, че не си прав - напротив, така е както го казваш, но може би нещо в електрическите взаимодействия (да не говорим за етерни и по-фини) което не ни е съвсем ясно, компенсира (без да сме го предполагали..., но и без фазови врътки и изкривявания :) ) отбелязания от теб недостатък на човешкия слух. Нямам представа - за мен е важно, че върши работа. А един ден, някой, въоръжен с достатъчно любопитство и хъс за работа (може това дори да съм аз самия), може да го подложи на сериозно научно изследване и да го обясни теоретично...

@ haralanov

И с трафо-волуме пак става по-добре ако се атенюира непосредствено преди говорителя.
Доколкото до проблемите с акустиката при ниските нива - там вече те са много по-трудно разрешими...

Аватар
haralanov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 475
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Пуш-пул с ГУ-50

#27 Мнение от haralanov »

Veselin Krachunov написа:И с трафо-волуме пак става по-добре ако се атенюира непосредствено преди говорителя.
А най добре става, когато усилвателят е свързан директно към говорителя, без нищо по пътя на сигнала. Проблемът със звученето на ниски нива винаги идва от "запушените" говорители. Всеки резистор придава излишна грапавина на звука, подчертавайки прекалено контура на индивидуалните звуци, като магнитудата на този ефект също зависи и от стойността на използваното съпротивление. Метода с резистора съм го тествал на над 25-30 вида говорителя и при всички опити наблюдавах описания от теб ефект. За това в предния ми пост използвах терминът "субективно" - защото звукът винаги става "по-интересен", но вече има собствен привкус, като при няколкодневно слушане по този начин се установява точно в какво се състои интересността и "подобрението". При внимателно заслушване се усеща как говорителят развива характер около импедансните си пикове - характер който присъства във всички изпълнения, което в крайна сметка ни отдалечава от истинността на възпроизвеждането, въпреки че в повечето случаи звукът наистина става "по-добър" :)
А относно тихото слушане - инструментите винаги трябва да звучат грешно докато не им възпроиздедем звука до нормалните нива, както по принцип си звучат.

Nikolay Kolev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 994
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: ХАРМАНЛИ
Обратна връзка:

Re: Пуш-пул с ГУ-50

#28 Мнение от Nikolay Kolev »

Честито за проекта и успех с изпълнението му :)
Посетете:
www.aquamania.hit.bg - любителски сайт за акваристика
www.hardware.start.bg - всичко за хардуера на куп

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Пуш-пул с ГУ-50

#29 Мнение от Rumen Suvandjiev »

VALMIG21 написа: Човешкото ухо при ниска нива е слабо чувствително към ниските и високите честоти.
За сметка на това човешкият мозък почти изцяло може да компенсира това.
Разбира се, има хора, които нямат нищо между ушите.
Има и такива, които нямат вкус, пък дори и да са голямо име в някой форум.
Ти се замисли за следното - когато си на симфоничен концерт звуковите нива на предните и на задните редове имат разлика. Защо тогава не съм чул нито веднъж някой от задните редове да поиска лоуднес, тъй като му липсвал бас или високи?

Аватар
VALMIG21
има известен опит
има известен опит
Мнения: 357
Регистриран на: Пон Май 18, 2009 1:41 pm
Местоположение: ГР.ПЛОВДИВ
Обратна връзка:

Re: Пуш-пул с ГУ-50

#30 Мнение от VALMIG21 »

Залата,а и звуковото ниво на един концерт си казват думата.При концертите има едни тонрежисьори с едни еквалайзери и генератори които се зорят доста преди да започне концерта.И все пак няма да отречеш,че билетите отпред са най скъпи.В случая обаче ставаше въпрос за домашни системи и как най добре те да звучат.Моето мнение е,че съвършени няма.Лампов усилвател-най добрия, но един прост пример-изходен трансформатор с индуктивност на първичната 40H,индуктивно съпротивление при 20Hz-5k,при 20kHz-5Mом,разликата огромна,как да работи еднакво в целия звуков диапазон?Би могъл да се раздели на два диапазона,по мощен за ниски и втори усилвател за високи,правил ли го е някой?Май ще звучи по добре? И в крайна сметка аз лично съм противник на догмите и бих ексериментирал всичко.
инж.Валери Павлов
гр.Пловдив

0898735435

Публикувай отговор

Обратно към “Лампови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта