Mesh Plate

Ако знаеш какво искаш!
Съобщение
Автор
Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Mesh Plate

#1 Мнение от velinski »

Тези дни извъртях малко сравнителни тестове "кенотрон с мрежести аноди vs. плътни аноди" и за пореден път се убедих какво подобрение се постига с мрежести аноди. Дълго време се чудех как да определя mesh-звука и накрая измислих - елегантен и енергичен. Няма я една характерна 'нервност' която се чува ясно при солидните аноди. Микро-пиковите динамици са по-отчетливи и по-ударни, при кенотроните с плътни аноди пиковете "клякат" и омекват. Логическото ми обяснение е, че мрежестите аноди са създадени с цел по-добро охлаждане/разсейване на топлината на анодите и същевременно предлагат почти с 1/3 по-голяма емисионна площ. Чудно, но факт. Клас А си е клас А, но и микро-пиковете са си пикове в клас А "стабилна" токова консумация :) За съжаление все още нямам краен mesh plate триод за да мога да финализирам наблюденията ми, но работя по въпроса :)

Скромната ми колекцийка от кенотрони с мрежести аноди Telefunken AZ11, Valvo AZ11, Loewe AZ11, Loewe AZ12:

Изображение

Още един дебел сладур Klangfilm KL75301 (RGN2004) до Loewe AZ11:

Изображение

Някой да има слушателски опит с крайни mesh plate триоди - TJ, Sophia Electric, AVVT/Vaic, Emission Labs? Интересуват ме и разликите от тези с плетена мрежа и просто перфорираните, като за вторите си мисля, че не би трябвало да са толкова добри.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Mesh Plate

#2 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Преди всичко трябва да уточним понятието mesh plate, тъй като няколко различни типове аноди носят това наименование.
Ето класическия mesh plate анод съставен само от метрална мрежичка:

Изображение

По технологични причини Emision Labs го модифицират, като поставят мрежичката в рамка:

Изображение

И накрая TJ, Shinguang и Sophia използват просто перфорирана ламарина:

Изображение

За да бъдат обективни, наблюденията трябва да се базират на лампа от един и същ производител, който изработва и двата вида аноди.
Моите наблюдения са на база 300B на TJ Full Music.
Eто лампата със солиден анод (S) и с перфориран mesh (М):
Изображение Изображение
И двата чифта са ранно издание на TJ ръчна изработка с байонетен цокъл.
Тестът е направен на двустъпален усилвател с входна лампа Tung-Sol 6SJ7GT.
300B са щатен режим по каталог и аноден товар 3400Ohm.
Разликата:
1. Бас фундамент - басът на (S) е по-плътен и дълбок, докато този на (М) е по-лек и някак елегантен
2. Вокали - подчертано присъствие при (S) и неуралност при (М)
3. Дисканти - количествено не се усеща разлика, но при (М) са по-бързи
4. Микродетайл - определен превес на (М)
5. Общ баланс - тук мненията на слушателите се разпределят почти по равно. Очевидно - въпрос на вкус.
Тестът би бил пълен, ако участваше и графитната версия на тази лампа:

Изображение

Някой ден ще ми попадне и тя.

Съвсем по друг начин стои разликата между 2А3 Electro Harmonix или китайско производство ( и двете моноплейт) и уникалната лампа AVVT 2А3/m, чифт от които имам удоволствието да притежавам:

Изображение

Тъй като решетчицата е сравнително рядка, Alesia Vaic е направил анода наистона с голяма площ, за да може да разсейва нужната мощност. Следващата картинка дава по-добра представа за размерите:

Изображение

Разликата е еднозначна и се усеща насвакъде - съвършен детайл (много рядко ползвам тази дума), безупречна динамика, лекота и изящество. Лампа, която наистина заслужава да бъде част от сериозен усилвател с малко компромиси - висок грейд компоненти, трансформатори навити със сребро и такова окабеляване. Един ден, когато порастна....

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Mesh Plate

#3 Мнение от velinski »

Благодаря за включването, Ручо :)
Жалко, че китайците нямат от двата типа - с плетена мрежа и перфорирана ламарина за да разберем какви са разликите на звук. Подозирам, че плетената мрежа ще е чуваемо по-добра.
Заложил съм кюспе на 1-2 места за чифт mesh plate триоди на AVVT... да си имам докато порасна - и аз като теб :)
Нещо като all mesh plate direct heating двустъпална схема с аморфни междукаскадници и изходници ми се върти из главата...

Аватар
Simon
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 228
Регистриран на: Сря Яну 05, 2005 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Mesh Plate

#4 Мнение от Simon »

Има и наистина "безрамкови" Mesh Plate :D
AZ1tlf-mesh-1600.jpg

Публикувай отговор

Обратно към “Лампови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта