въпрос за изх. траф SE

Ако знаеш какво искаш!
Съобщение
Автор
Аватар
cvetan
чете
Мнения: 14
Регистриран на: Вто Авг 21, 2007 12:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

въпрос за изх. траф SE

#1 Мнение от cvetan »

Имам въпрос, но се страхувам да не влезе в раздела “БИСЕРИ”
Какво ще се получи, ако в SE усилвател се премахне немагнитната междина (която е “необходимо зло”), а с допълнителна намотка се пусне обратен ток (съответно подбран със същата мощност и обратна посока на тока на лампата) за неутлализиране на постояннотоковото намагнитване на магнитопровода. Допълнителната намотка не е ннеобходимо да се навива секционирано и с много навивки (за да не заема много място). Тя може да се захранва с по-ниско напрежение и съответен ток. Важното е да създава противоположно магнитно поле със същата мощност на анодната намотка.

Аватар
lusi
има известен опит
има известен опит
Мнения: 169
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 12:00 am
Местоположение: Panagiuriste
Обратна връзка:

#2 Мнение от lusi »

Магнитните потоци взаимно ще се неутрализират и началното подмагнитване ще изчезне.Това обаче няма да доведе до подобряване на звука.Трафът ще заработи в нулевата област от кривата си на намагнитване и част от детаилността ще изчезне.
Също ще се скъси и линейният участък.

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#3 Мнение от Goro »

cvetan, всеки който навлиза в тази материя си е задавал този въпрос. Така че не е за рубриката "бисери".
Смисълът на междината при постояннотоково подмагнитване е да намали работната µ, до стойност при която индукцията ще се движи в линейна област. За всеки проект това работно µ е индивидуално и зависи от размерите на магнитопровода, подмагнитването, амплитудата на сигнала и най-ниската работна честота. Размерът на междината зависи и от µ на материала без междина. Добрите магнитопроводи имат µ - няколко хиляди, а много добрите µ > 15000. Има магнитопроводи с ниско µ, които не изискват междина, но това е нискокачествена ламарина с неподходящ химичен състав и не обработена термично.
На практика, работното µ се получава около 500 - 1000.
При двутактните схеми, където постоянната съставна се компенсира, не се налага използването на междина. Същият ефект може да се получи и чрез въвеждане на постоянен ток в допълнителна намотка с обратна посока и равна напрегнатост - ампер.навивки.
Тогава, при слаби сигнали, ще се работи около нулата на индукцията, където µ се изменя чувствително, не зависимо от въздушната междина. Точно около нулата на индукцията, в желязото се получават специфични загуби, които се отразяват не благоприятно на звука. Това обаче може да се забележи само при усилвателите от най- висок клас.
За да се реализира идеята ти е необходим генератор на ток, с много високо вътрешно съпротивление, при това запазващо се в целия работен честотен обхват и не внасящ изкривявания. Реализирането на такъв генератор е по-трудна задача отколкото да се използва по-голям магнитопровод с въздушна междина.
五郎

Аватар
Simon
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 228
Регистриран на: Сря Яну 05, 2005 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#4 Мнение от Simon »

При идеални условия на компенсация (трудно постижими на практика), ще получиш звучене като от пуш-пул усилвател, или може би малко по-добро (в посока сингъл енд звучене). По добре времето и усилията които ще отделиш за "компенсатора" вложи в, примерно, хармонизирането на звученето на ИСТИНСКИ SE траф (във всеки смисъл на думата) с останалата част на схемата. Или си направи пуш-пул (при положение че имаш готов траф). В крайна сметка МНОГО голяма част от фабричните лампови у-ли са пуш-пул, между които и референтни...
Има и друг начин - пуш-пул схема, като на едното рамо не се подава сигнал (служи само за компенсиране на правия ток), но това е друга дълга тема, която СЪЩО не е толкова добра, колкото оригинална SE схема.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#5 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Да, при конструирането на PP трансформатор има също толкова много хитрини, колкото при SE. Тъй като нямаме междина, която да линеализира индукцията, изискванията към стоманата са съвсем различни. Това не се отчита достатъчно дори и при претенциозни "маркови" конструкции, а изкривяванията се "отстраняват" по най-разрушителния за музиката начин - дълбока обратна връзка.
Така, че приеми съветите да обърнеш внимание върху констуиране/поръчка/покупка на чифт качествени изходни трансформатори и няма да съжаляваш.

Аватар
cvetan
чете
Мнения: 14
Регистриран на: Вто Авг 21, 2007 12:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Здравейте колеги,

#6 Мнение от cvetan »

Колеги, не ви се представих: Аз съм на 56г (но изглеждам на 55). Работил съм промишлена електроника в “Марица изток” – почти през целият ми тр. стаж. Навремето 65-80 г. Се занимавах много с ремонти на лампови радиоапарати и телевизори, но тогава навлизаха транзисторите и преминахме на тях. В итерес на истината не съм констроирал никаква апаратура (с изключение на 3-4 Маршала – 100W, схемата им беше публикувана в сп “Радио телевизея и електроника” – около 68-70г – не си спомням вече. Аз си навивах изх. и мр. т-ри, по данни от списанието – хората, които ги ползваха бяха много доволнир но тогава може би изискванията към качеството бяха много по-ниски). Сега изпитвам носталгия по лампите и търся да се запозная с млади колеги – лампаджии. (На колегите от моята възраст, като им заговоря за лампи – всички ми се смеят). Дойде ми тази идея за изходящия т-р и просто търся Вашите мнения, тъй като не съм добре запознат с теорията, а и няма време за кога да я уча. Навивал съм много трансформатори през живота си – така, че навиването не е проблем за мен – стига да има подходящо желязо и някой да ми го изчисли. Но като гледам Вашите отзиви – май че не си струва да опитвам.
Благодарности за препоръките, и ако все пак има някаква надежда да се получи нещо ново – ще Ви бъда благодарен, ако някой ми даде някакви данни за намотки и сечение на изх т-р да експериментираме.
КОГАТО ЕДИН ОПИТ ИЗЛЕЗЕ СПОЛУЧЛИВ – НЕ ГО ПОВТАРЯЙ – от законите на Мърфи.

Nikola Nikolov

#7 Мнение от Nikola Nikolov »

Аз се познавам с Цецо, много възпитан и ерудиран човек. Миналата
седмица чух при него изкл. добър проект с 6С33С, а завчера невероятно
свирене на 2 ГУ 50 в паралел! 8O
За трафовете съм абс. сигурен, че ще се оправи, сам си навива и
аз при него навивам свои! :)

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Здравейте колеги,

#8 Мнение от Goro »

cvetan написа:(На колегите от моята възраст, като им заговоря за лампи – всички ми се смеят). Дойде ми тази идея за изходящия т-р и просто търся Вашите мнения, тъй като не съм добре запознат с теорията, а и няма време за кога да я уча.

Cvetan, и аз съм 50-ти набор, но изглеждам 11 месеца и 10 дни по-млад, понеже съм роден през декември.
И аз съм се занимавал предимно с транзистори (професионално повече от 30г плюс още 15 години като любител).
Консервативното мислене е манталитет, а не присъщо на възраста. По-младите не могат да са консервативни, понеже нямат предварителна нагласа.
Винаги човек има време да се научи нещо ново, стига да иска.
Правих едно калкулаторче за SE на VB, за изчисление на индукцията, за едно момче от сайтовете. Мога да ти изпратя калкулаторчето като прикачен файл, но на личния имейл адрес. Ако желаеш ми го прати с л.с.
五郎

Публикувай отговор

Обратно към “Лампови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта