Лампови усилватели-F.A.Q. за начинаещи

Ако знаеш какво искаш!
Съобщение
Автор
Аватар
Stanislav Bratanov
има опит
има опит
Мнения: 338
Регистриран на: Сря Фев 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Лампови усилватели-F.A.Q. за начинаещи

#1 Мнение от Stanislav Bratanov »

Реших да напиша тази тема с цел да помогна на начинаещите ''ламповици''

Така-първо обяснение за принципа на работа и видовете радиолампи:

Радиолампите работят на принципа на протичане на ток през вакуум.
От физиката е ясно, че когато даден метал се нагрее, тогава простите частици които го изграждат започват да се движат хаотично все по-бързо и по-бързо. В един момент молекулите са така ''разтърсени'', че електроните от външните орбити на атомите, които се привличат по-слабо от ядрото биват изхвърлени навън и напускат веществото.
При радиолампите това ''вещество'' най-често е волфрамова жичка която се загрява до висока темпаратура под действието на електрически ток. Тук е важно да кажем, че в лампите е вакуум, т.е. въздухът е изтеглен (с изключение на някои специфични лампи, които са пълни с газ-Аргон например) с цел електроните да преминават свободно. Тази част от лампата се нарича катод и може да бъде с директно или косвено отопление, като и двата видя имат свои предмства и недостатъци-катодът с директно отопление представлява споменатата вече волфрамова жичка, окачена на пружинки която в процес на работа се зарява до около 800-1500 градуса Целзий.
Лампите с косвено отопление представляват волфрамова жичка, пъхната в мателна тръбичка , която при протичне на ток се загрява до около 1500-2000 градуса Целзий. При нея, за разлика от катода с директно загряване електронната емисия идва именно от нагрятата до висока температура тръбичка, при лампите с директно отопление тя идва от самата жичка, която вече ще наричаме катод.
Сега идва въпросът как ще протече тока...тук идва на помощ другата неизменна чст от лампата наречена анод-тя предтавлява най-често метален цилиндър, в който е вкаран катода на равни разстояния от анода, без да има връзка между тях. Когато подгреем катода той започва да излъчва електрони и в момента когато приложим напражение между анода и катода (положителния полюс на анода, а отрицателния на катода) протича ток... а защо? Както знаем от физиката, електронът е отрицателно заредена честица, а полета с различен заряд се привличат, а тези с еднакъв заряд се отблъскват. Именно положително зареденият анод привлича електроните и през лампата протича ток. Този ток е толкова по-голям, колкото са по-големи размерите на анода и катода, и колкото емисията на катода е по-голяма. И ето, че получихме най-простата двуелектродна лампа-диода :D
След като учените измислили диода започнали да се чудят дали не могат да влияят на тази емисия и по този начин измислили решетката-тя прествалява тънък ,плътно навит проводник върху скелет от матални пръчки. Той се поставя между анода и катода, но няма електрическа връзка между тях. Принципът на нейното деиствие е следния-когато катода е загрят, той излъчва електрони, които на свой ред ''тръгват'' към положително заредения анод, но срещат решетката, която е отрицателно заредена и ги спира. Естествено, има електрони които си проправят път и пак сигат до анода, което е недостатък на реалните лампи. Тук обаче излиза един проблем-когато решетката е отрицателно заредена около нея е образува електронен обалак, който до известна степен я зарежда положително. Това може да се елеминира като решетката се постави на голямо разстояние от катода. Така вече получихме триода

Сега съм малко зает...довечера продължение :wink:
П.П. може да има правописни грешки, ако има извинявам се по-късно ще ги оправя.

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#2 Мнение от Goro »

Волфрама има сравнително слаба електронна емисия.
Преди да продължиш, прочети още и тогава пиши.

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#3 Мнение от Stefan Stefanov »

Похвално е желанието ти, но още много четене ти трябва преди да продължиш да пишеш.
И не пускай толкова необработени материали. Никой не те гони! Изпипай си нещата първо.

stefanyovev
има известен опит
има известен опит
Мнения: 102
Регистриран на: Сря Апр 25, 2007 12:00 am
Местоположение: BG
Обратна връзка:

#4 Мнение от stefanyovev »

Stanislave,
ади ве човек напиши продължението .. обясни принципите а не конкретни данни за да са доволни такива като мен които не разбират и да не ти са карат тея дето разбират :]

Аватар
Stanislav Bratanov
има опит
има опит
Мнения: 338
Регистриран на: Сря Фев 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

#5 Мнение от Stanislav Bratanov »

След като учените въвели решетката и създали триода, за времето си той напълно удовлетворявал изискванията им.Електроните в лампата прелитат с толкова голяма скорост, че лампата практически мигновенно реагира на всички изменения на напрежението на нейната решетка.След известно време във връзка с използването на много високи честоти (в радиолокационната апаратура, например) скоростите на прелитане на електроните в лампата се оказали недостатъчни, което заставило да се конструират нови видове електронни уреди.
Не само това обстоятелство довело до необходимостта да се измени конструкцията в лампите.В триелектродната лампа(триода) има редица недостатъци, които може да се преодолеят единствено чрез въвеждане на нови електроди, главно решетки.
Отначало изглеждало, че чрез триелектродните лампи може да се постигне всякакво усилване.Ако усилването давано от лампата е недостатъчно, то можело да се употребят 2, 3, 4 или повече лампи и в края на краищата да се получи необходимото усилване.Изглеждало също възможно да се увеличи училването на една лампа, чрез усъвършенстване на нейната конструкция, например при увеличаване гъстотата на решетката коефициентът на усилване нараства.
Скоро обаче натрупаният опит от конструирането и експлоатацията на триелектродните лампи показа, че възможностите на тази лампа са ограничени.По редица причини се предизвиква граница за повишаването на коефициента на усилване на лампата.Например устройство с извънредно гъста решетка е недопустимо, тъй като това ще доведе до малък аноден ток и нейзбежно води до изключително вредния и безполезен решетъчен ток.Възможността за използване на много последователно свързани лампи се ограничава с опасността да се появат собствени трептения, вследствие на междуелектродните капацитети на лампите.Тук трябва да отбележим, че междуелектродните капацитети помагат за възникване на паразитни обратни връзки.При слабо усилване тяхното действие е незабележимо, но при голямо усилване паразитните обратни връзки водят до възникване на собствени трептения, поради това междуелектродните капацитети правят невъзможно постигането на големи усилвания.За получаване на усилватели с голям коефициент на усилване са необходими лампи, в които този междуелектроден капацитет трябва да бъде отстранен или поне значително намален.
Учените започнали да експериментират с допълнителни електроди поставени в лампата.Най-добър резултат дал един експеримент в който в пространството между анода и решетката на триода се поставя допълнителна решетка.Нейната роля е, че екранира решетката от анода и намалява междуелектродния капацитет стотици и дори хиляди пъти.
Тази решетка поела названието екранираща или екранна решетка. Така конструираната лампа носи името четириелектродна лампа или тетрод.
След като учените започнали да изследват новата лампа те открили един голям недостатък, заедно с изключителните предимства-склонноста на лампата към т.нар. динатронен ефект
А какво представлява той?
Както вече знаем електроните се движат с много голяма скорост в пространството между анода и катода.В резултат на електронната бомбандировка на повърхността на анода от него се избиват електрони, които носят името вторични, за разлика от първичните електрони, които съставляват основния аноден ток на лампата.
Електронът, който е носител на отрицателен електрически заряд се намира в пространството между анода и екранната решетка и ще изпитва привличане към този от двата електрода, чиито напрежение е по-високо.Поради това, ако напрежението на екранната решетка се окаже по-високо от анодното, то през нея ще протече ток които е със противоположна посока на основния аноден ток, вследствие на което обшият аноден ток ще намалее.Именно това явление се нарича динатронен ефект.
За да се използват напълно свойствата на тетрода, трябва да се отстрани възможността за възникване на динатронен ефект.За тази цел в лампата се въвде още една-трета решетка, която се поставя между анода и екранната решетка и се свързва с катода-вътрешно или са изкарва извод на балона за външно свързване.Тази решетка предпазва избитите от анода вторични електрони от привличащото действие на екранната решетка, поради което тази решетка се нарича защитна или противодинатронна решетка.
По този начин учените изобретили пентода

Следва продължение...
Последно промяна от Stanislav Bratanov на Сря Сеп 05, 2007 2:37 pm, променено общо 2 пъти.

Nikola Nikolov

#6 Мнение от Nikola Nikolov »

Похвално!

Аватар
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1223
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#7 Мнение от Borislav Stankov »

След като довършиш темата и бъде редактирана, и ако има неточности отсранени, ще я форматирам и ще я пусна в секцията със статиите.

Похвален е труда ти БРАВО!
Естествената тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.
Изображение
CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net" onclick="window.open(this.href);return false; - What the Slack!?!

Аватар
Stanislav Bratanov
има опит
има опит
Мнения: 338
Регистриран на: Сря Фев 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

#8 Мнение от Stanislav Bratanov »

Borislav Stankov написа:След като довършиш темата и бъде редактирана, и ако има неточности отсранени, ще я форматирам и ще я пусна в секцията със статиите.

Похвален е труда ти БРАВО!
Благодаря.
Няма да се спирам на многоелектродни лампи като хептоди и хексоди, поради причината, че практически нямат място в аудиото.
Сега продължението:

Класове усилване
За начинаещите в изучаването на аудио и радиотехниката, както показва опитът, понякога е трудно да си изработят ясна представа за класовете усилване.
Какво значи клас АВ и покаво се различава той от клас В? Съществуват ли класове ВС, А и С?
Как да изберем работната точка на усилвателя?
Как да сведем до минимум изкривяванията?
Как да се преборим с изключително вредния решетъчен ток?
Защо клас А свири най-добре?
На тези въпроси ще отговорим довечера или утре :wink:
Поздрави.

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#9 Мнение от Stefan Stefanov »

Похвален е трудът ти, но след като влагаш толкова старание поне се потруди да няма изрази от типа "отрицателен електрически пълнеж"!
Това е несериозно!

Аватар
Stanislav Bratanov
има опит
има опит
Мнения: 338
Регистриран на: Сря Фев 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

#10 Мнение от Stanislav Bratanov »

Stefan Stefanov написа:Похвален е трудът ти, но след като влагаш толкова старание поне се потруди да няма изрази от типа "отрицателен електрически пълнеж"!
Това е несериозно!

:D Прав си.
По-правилно е: електроните са носители на отрицателен електрически заряд.
Ще го коригирам...

Аватар
Evelina Milusheva
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 374
Регистриран на: Вто Апр 04, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#11 Мнение от Evelina Milusheva »

ЕДИТ-нах ти първия пост :) Влезнах в ролята на спел-чек :)

Аз съм само консуматор и ми е доста интересно, но е вярно че има технически неточности :) Старанието ти е похвално! :idea:
lyrical hardcore

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#12 Мнение от Goro »

Старанието ти е похвално, но стила ти е на лаик. Пострарай се първо ти да си изясниш проблематиката и после да пишеш, но по-академично и същевременно популярно.
Новата тематика по която смяташ да пишеш има толкова много подводни камъни, че се съмнявам от прочетеното до сега, че ще се справиш успешно. Не си мисли че морето е до колене.
Съжалявам че трябва да ти направя тази забележка, но сайта ни може да изпадне в комична ситуация и да се компроментира.
五郎

Публикувай отговор

Обратно към “Лампови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта