Повишаване на динамиката на матрични и записани дискове

Всякакви новости подобряващи! звученето на аудиосистеми и музикални инструменти
Публикувай отговор
Съобщение
Автор
Аватар
Alexander Gekov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 333
Регистриран на: Пон Окт 30, 2006 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Повишаване на динамиката на матрични и записани дискове

#76 Мнение от Alexander Gekov »

Velinski и p100ynov, персонални квалификации не правя ни най-малко, съжалявам ако съм засегнал някого.

По отношение въпросите:
1. Сляп тест не съм правил. Слушам непробит диск, който познавам до болка, пробивам и пак слушам. Отхвърлям тотално идеята за някакъв пласибо ефект. Ефектът бих оприличил, като една преграда по-малко, наместване.
2. Технически съм абсолютно неподготвен и единственото на което се доверявам са възприятията ми. Не бих се почувствал никак, имайки предвид, че унищожаването на диска ми дава качествена промяна в положителна насока.

Сега и аз имам въпрос: Чета твоите теми и мнения и винаги са ми били много интересни. Знам, че си човек, който рови сериозно в материята и произведенията ти са интересни за всички. Чисто любопитство, но каква е причината да не си пробвал до този момент тази технология? Ще се радвам да продължим разговора след тестове от твоя страна, дори и с презаписани дискове.

Поздрави.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Повишаване на динамиката на матрични и записани дискове

#77 Мнение от velinski »

Може би имам малко по-висока техническа култура... не знам.
Малко съм далече от езотеризма, но не го отричам до доказване на противното.
А че съществува пласибо ефект, мога да докажа на всеки. Ще чуе това, което аз му кажа да чуе :D
Ако има съответната нагласа, разбира се. Често си правя нерегламентирани опити с близки приятели (за да не ми се сърдят много после) :D
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
Ivelin Braikov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 596
Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Повишаване на динамиката на матрични и записани дискове

#78 Мнение от Ivelin Braikov »

varieca написа:След като чух за какво става въпрос, моят съвет е - не го правете! Ще си похабите безвъзвратно дисковете.
Кажи какво чу?
What would you attempt to do if you know you could not fail?

Аватар
Alexander Gekov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 333
Регистриран на: Пон Окт 30, 2006 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Повишаване на динамиката на матрични и записани дискове

#79 Мнение от Alexander Gekov »

velinski написа:Може би имам малко по-висока техническа култура... не знам.
В случай, че това е единствения отговор на въпроса ми, аз смятам да се въздържам от по-нататъшни коментари по темата и да продължа да си пробивам кротко. :)

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Повишаване на динамиката на матрични и записани дискове

#80 Мнение от Kiril Kirilov »

@Simonov - изпробвай твоя начин и сподели какво си чул и измерил.
@Велински - горещо ти препоръчвам да изпробаш изобретението и да чуеш резултата. Относно предположението ти на какво се дължи разликата - грешиш. Симонов е на по-прав път, предполагайки, че ще открие разлика в консумацията на драйверите, така, че очакваме да споделите разултата.
@Тезисизтрититемнения - работете по същество и споделете резултати, без да се правите на интересни, защото иначе няма смисъл да пишете. Ако не чувате, никой няма да ви се присмива.

Понеже това не е форум за напразно теоретизиращи математици, предлагам следното:
Всеки, който не смее да извърши сам експеримента (защото няма 2х50 стотинки за записваеми дискове), но се интересува от разликата в звученето и посоката на тази разлика, може да разчита на напълно безплатен тест.
Заповядайте в Етераудио за да се уверите по всякакъв възможен начин: Сляп, глух, технически и всякакви артистични форми на тест. Ще го направим с огромно удоволствие!

@Велински - последният ти отговор не ти прави чест. Освен това ние сме технически хулигани, така, че техническа култура звучи старомодно, освен че издава надменност...

Аватар
varieca
има известен опит
има известен опит
Мнения: 131
Регистриран на: Вто Апр 19, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Повишаване на динамиката на матрични и записани дискове

#81 Мнение от varieca »

Tака... започвам с едно голямо извинение. Но каква е хронологията.
В един друг форум започна дискусия за дупките. http://www.bgaudioclub.org/showthread.p ... 0%B8%D0%B5
Там се включих след като чух рипнати оригинал и после същия, но с дупка: http://audioboo.fm/ViktorSimov
Това което чух, съм го написал там, но ще го оповторя и тук:

"Разлика има, но е съвсем малка. При това не в полза на дупката.
Bez-dupka е с по-истински "Ч" и "Ш" и с повече плът в средите.
S-Dupka по-скоро прилича на качествен запис от CD, но запис.
Явно корекцията за грешки не успява да насмогне на повечето такива след интервенцията.
Впрочем ако системата, на която се слуша, има преобладаващ презънс (някои го наричат "изцъкленост") S-Dupka може да пасне."

Преди малко обаче взех, че намерих два еднакви матрични диска от списанието "Jazz" и съответно на единия направих дупка.
Слушах няколко минути.

И сега ще ви помоля да заместите в по-горния цитат местата на "Bez-dupka" с "S-Dupka"

Звукът след интервенцията е с много по-голяма плътност и релефност, "Ч" и "Ш" - са наистина по-истински. Мога да го оприлича като едни записи от края на 50-те, които винаги са ми харесвали.
Не знам дали се получава някакъв "roll-off" при високите, но и чинелите "слизат" надолу (или пък идва от по-голямата плътност)
Разликата хич не е малка и се хваща веднага. Колкото до риповете, възможно е и да е случайна грешка на автора Виктор Симов . Моята пък е че се доверих и не си направих опита сам, преди да изказвам мнение.
Дори и разликата да идва от корекцията за грешки, тя е приятна и ефектна.
Още един път моля да бъда извинен.

----
Сега видях, че пак се отклонявам от темата и почвам с нападките, затова ми поправиха и последното изречение...

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Повишаване на динамиката на матрични и записани дискове

#82 Мнение от velinski »

Kiril Kirilov написа:@Велински - горещо ти препоръчвам да изпробаш изобретението и да чуеш резултата. Относно предположението ти на какво се дължи разликата - грешиш. Симонов е на по-прав път, предполагайки, че ще открие разлика в консумацията на драйверите, така, че очакваме да споделите разултата.
Мисля, че говорим за едно и също със Симонов
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

Re: Повишаване на динамиката на матрични и записани дискове

#83 Мнение от Simonov »

Основният момент е да се установи, води ли интервенцията до промяна в режима на сервото на плейъра. Ако да, подобрява ли работата или не? Ако работата на сервото е влошена, какво ни кара да определим интеревенцията като подобрение, предвид факта, че доста голям процент от информацията, не е това което е записано на диска, а е набавено чрез интерполиране? Като за начало показвам референтно качествен запис върху CD:

Изображение

Пластината е JVC Premium/TY. Писачката е Plextor PX-712UF/1394. Подобно ниво на грешките не може да се намери на която и да било матрична пластина. Там са много повече. Ниво под 220 C1 грешки в секунда се счита за добър запис.
Изображение

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Повишаване на динамиката на грамофонни плочи

#84 Мнение от Stefan Stefanov »

Пробвах с EAC да сваля два еднакви диска, пробит и непробит. Двата диска ги изпекох с K3B от wav файлове като направих 2 еднакви копия.
Контролните суми съвпаднаха напълно, дори и на 17-та скорост на четене. Не забелязах никакви CRC грешки при продупчения (а и при другия) диск.

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Повишаване на динамиката на грамофонни плочи

#85 Мнение от Kiril Kirilov »

Krassy написа:"
....защото аз вътрешно отражение във винила за да видя, трябва да имам рентгенов поглед...
Работиш с грешното предположение, че във винила се разпространява светлина :lol:
Но става въпрос за вътрешните отражения, генерирани от трептенето на грамофонната игла по браздите, които са механични трептения.

По-добре е да спреш да разсъждаваш и да опиташ да изпълниш инструкциите, ако наистина искаш да научиш какво се случва... :st

Аватар
varieca
има известен опит
има известен опит
Мнения: 131
Регистриран на: Вто Апр 19, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Повишаване на динамиката на грамофонни плочи

#86 Мнение от varieca »

Stefan Stefanov написа:Пробвах с EAC да сваля два еднакви диска, пробит и непробит. Двата диска ги изпекох с K3B от wav файлове като направих 2 еднакви копия.
Контролните суми съвпаднаха напълно, дори и на 17-та скорост на четене. Не забелязах никакви CRC грешки при продупчения (а и при другия) диск.
Аз сравних на моите 2 еднакви матрични диска (единият с дупка), чрез EAC "Compare WAVs" - няколко рипвани (пак с ЕАС) тестващи парчета и те бяха абсолютно еднакви.
После го направих и с една друга специализирана програма за сравнение, пак същата еднаквост.
Което вече ме хвърля в недоумение - побитова еднаквост при рипването, а има разлика в звука при четене от CD-player. Явно ЕАС се справя по-добре с грешките.
/Това май е за другата тема (със CD-та)./

Аватар
Krassy
чете и пита
чете и пита
Мнения: 86
Регистриран на: Сря Сеп 26, 2007 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Повишаване на динамиката на грамофонни плочи

#87 Мнение от Krassy »

Варийски, според мен не е нужно да се сравняват вече рипнатите файлове, а да се следи за колко време и при какви скорости се сваля информацията от пробитият и здравият диск.
Защото си мисля, че има разлика между прослушване в реално време и рипване на ПС.
При второто съм склонен да вярвам, че софтуера чете по няколко пъти едно и също място, докато излезе сигурна чексума за грешките... докато при първото няма време за умуване, плейва се с някакво осредняване за да не се прекъсва музиката...

Което ме навежда на мисълта, че колекцията ми от рипвана музика е по-вярна откъм истинност, отколкото ако слушам оригинален диск на определен плеар с риск от грешки в реално време...

Или някъде бъркам?
Колкото повече, толкова повече ...

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Повишаване на динамиката на матрични и записани дискове

#88 Мнение от Kiril Kirilov »

Simonov написа:Кое се чува и кое не чува, аз не искам да коментирам, но мога да направя обективни тестове с пробит и непробит дискове. Днес ще потърся по магазините свредло 6.5мм. Разполагам с доста тарикатрска записвачка за low-level скан на пластините. Тестът ще покаже обективната разлика.

Също така искам да кажа на хората с машини със скъпи и ненамираеми оптики от рода на CDM-1 MK-I, MK-II и KSS-190A, много сериозно да се замислят, дали искат да вкарват дисбаланс в пластината.

Дали има разлика или не, също може да се измери лесно. Консумацията на драйверите в сервото е ясен показател за това.
Симонов, чакаме резултатите от обективния тест...

Аз съм с KSS-190A ...

П.П. И виж внимателно инструкциите за свредлото - Центрово свредло, на което уширената част е 6.5 мм, не обикновено свредло, защото ще разкопаеш диска и най-вероятно ще го счупиш...

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Повишаване на динамиката на матрични и записани дискове

#89 Мнение от EmilRachev »

Simonov написа:Пластината е JVC Premium/TY. Писачката е Plextor PX-712UF/1394. Подобно ниво на грешките не може да се намери на която и да било матрична пластина. Там са много повече. Ниво под 220 C1 грешки в секунда се счита за добър запис.
Ха сега му прасни една дупка според инструкциите на същия този диск и пусни пак теста, да видим ще отчете ли повече C1 грешки. :wink:
Simonov написа:Ниво под 220 C1 грешки в секунда се счита за добър запис.
Тези 220 C1 грешки за кое се отнасят, за Average или за пиковете Maximum?
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

Re: Повишаване на динамиката на матрични и записани дискове

#90 Мнение от Simonov »

Това е avarge за цялата повърхност на диска. Нещо ударих на камък с центровото свредло 6.5мм. Фрезери имам всякакви. Ще питм в един цех да ми ослужат.
Изображение

Публикувай отговор

Обратно към “Аудио изобретения”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта