Interes za Digital Audio

Съобщение
Автор
audioman

Interes za Digital Audio

#1 Мнение от audioman »

Nqkoj interesuwa li se tuk ot Digital Audio temi????
Kato:
1. Mod i Upgrade na CD , DVD i wsqkakwi drugi pleyri...
2. Konstruirane na wytre6ni i wyn6ni DAC
3. Digital Volume Control
4. Surround Sound Decoding
5. Digital Amplifiers /ot tqh az ne se interesuwam :? /
i razni drugi

Zmej

Re: Interes za Digital Audio

#2 Мнение от Zmej »

audioman написа:Nqkoj interesuwa li se tuk ot Digital Audio temi????

Смятам поне за един знаеш... :wink: :wink: :wink:

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

24/192

#3 Мнение от Kiril Kirilov »

Ще бъде чудесно ако координирате един проект от самото начало...
Аз съм привърженик на добър външен ЦАП и се оглеждам за свестен проект 24/192 ... бих се радвал ако започне тук такова нещо...

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#4 Мнение от Stefan Stefanov »

Аз също съм заинтересуван.
Даже имам 2 бр AD1955 (24 бита / 192 kHz).

audioman

DAC

#5 Мнение от audioman »

Свесни проекти много, а и могат да се направят още най-вече :D
Браво!
Значи евентуално ако Змея окаже съдействие за контролера може да стане много свясно и функционално нещо. За 24/192 амбициите - ще трябва да се направи нещо съвместимо, защото аз държа на 48к работа за 192к ЦАПовете - на тази честота са с по-добри параметри, мисля и звук.
Някакви предложения за ценовия клас на проекта?? Все пак само един чип устройство не прави, а трябват и други екстри, като приемник, часовник, захранване, дисплей, кутия... Така като гледам - около 150-200 кинта само за части отиват /смятал съм го много пъти/
А и ще трябва да се помисли за привържениците на дискретната схемотехника и за анти-привържениците на ОУ :wink:
А някой не иска ли вътрешен конвертор?? По-евтино е, но остава само за една машина!! :?
Поздрави

audioman

Формати

#6 Мнение от audioman »

Поддръжката на SACD i DVD-Audio засега не е много лесна, понеже тези не могат да минат по SPDIF. Това може да се направи за ДВД плеър обаче.... Но тия дискове са малко и мисля не са ни основна цел. За привърженици на САЦД мога да спомена един много подходящ за тунинг плеър на Филипс - 963СА, които е с гореспоменатия AD1955 и отвратително импулсно захранване :wink:
Е, има ли претенции за ДВД-А или САЦД???
Поздрави

Zmej

Re: DAC

#7 Мнение от Zmej »

audioman написа:Значи евентуално ако Змея окаже съдействие за контролера...

Смятай че 'змея' вече го е оказал... :lol:

А нещо по моя 'замразен' от камара време "въпрос"?
Щото това става за почти всичко...
Ама ще трябва много акъл (определено не само на един човек) и много време, за да се направи както трябва... :?

audioman

Твоя проект /Змей/

#8 Мнение от audioman »

Именно, ще трябват доста усилия, за да се подкара, и ще стане доста Advanced :wink: :? проект . Но мисля да предвидим една Digital Loop за свързване на външно DSP. Та като стана въпрос може и нещо като EB /eval. board/ да се сглоби за процесора, там и без това ще трябва бая бачкане и една платка повече няма да натовари много цялата мизерия...

Zmej

#9 Мнение от Zmej »

Ми аз навремето така го мислех, поне само за процесорната платка, само дето съм му орязал половината периферия (вкл. RAM-та външна)... Ама това трябва да се обсъди на живо, така не става... :wink:

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Предложение

#10 Мнение от Kiril Kirilov »

Хайде да го замислим на някакъв модулен принцип?
Да има основен конвертор, с възможност за "send" и "return" към и от DSP-то? (Някаква аналогия с директния режим на крайното стъпало или пък аналогията със смесителен пулт, с възможности за изпращане на сигнал към външен ефект-процесор и обратно в него...)
Така и ценовите класове могат да се разделят добре по модулите :-)
Аз лично съм за външно устройство, което да се свързва с квото ти е кеф... и така може ад се използва ефтин ЦД-плеър или в по-далечен етап да започнем проект по един сериозен плеър от нулата... има и в България фирми доставящи ЦД-транспорт-оптика ...

Zmej

Re: Предложение

#11 Мнение от Zmej »

kirilov написа:Хайде да го замислим на някакъв модулен принцип?


Ами то така си е замислено по природа...
- Едно платче с DSP и EPROM
- Една платка с аналогово/цифрово преобразуване, аналогово филтриране, генератори, цифров приемник, SRC и к'вото още душа иска
- Две платки с контролери (едната за управление на DSP, индикация, входове, volume, и т.н.), и другата за зареждане на програмата на DSP-то отвън през RS232 (това само при писането на софт-а)
- Платка с клавиатура, ротационен датчик, и т.н.
- 'Входна платка' с чинчове, релета за превключване на входовете и малко логика
- Захранване

Идеята е всеки т.нар. 'модул' да си е самостоятелен и да може да се сменя. Всичко е готово на ниво 'оригинал на печатна платка', даже няколко платки са направени, налепени, даже и работещи (вкл. и по-голямата част от софт-а на основния контролер). Ама за DSP-то и ред не съм написал... :oops: :roll: Като за начало трябва да се кракне една програмка, щото месец работа не ме устройва... :wink:
Пък и 'аналогово/цифровата' платка 100% ще се преправя, затова май ще трябва да се видим, та да разменим малко акъл... :wink: :lol: :wink: Току-виж ни скимнало да преправим и още нещо... Ама по-добре докато е време... :wink: Ей сега примерно се сещам, че няма bypass на устройството... И други работи ще излязат... :roll:

audioman

Конструкции.....

#12 Мнение от audioman »

Обичам модулните принципи, те са много "флексибилни" :wink: и готини за ръчкане, но и доста усложняват конструкцията! Освен това при универсалните решения не може да се постигне чистотата и подредеността на специализираните решения. //Например ЦАП-а, Часовника и Захранващите им схеми е добра да са максимално близо една до други, също и аналога след ЦАП-а//
При модулния принцип виждам две решения :
1. Основна платка, на която се редят модули, примерно като в Комп.; но това е и по-скъпо - трябва още една , по-голяма платка и т.н.
2. Базова конструкция, която да позволява разширение на разни места - външен Аналог, Часовник, ASRC и т.н. Това е средата между чисто специализираното крайно решение и напълно модулната система.
Тук новите схеми се връзват по-скоро чрез кабели/жици.

Ние сме експериментатори /поне аз съм :wink: / и искаме да пробваме различни решения, а и да имаме възможност за ъпгрейд вбъдеще, така че мисля, че не-модулни конструкции и неразширяеми такива не са обект на нашия интерес :)
Как мислите, аз по принцип съм за по-разширен вариант 2, отколкото 1. ???
Ще обсъдим със Змея на живо някои аспекти на техническите решения... :) :D

audioman

kirilov

#13 Мнение от audioman »

Кирилов, да си чул да продават тук CDPRO2 na Phillips, като стана дума?? То сигурно и аз мога да намеря, ама цената.... По Европа май е към EUR 500!

Zmej

Почна се!!!

#14 Мнение от Zmej »

И така, днес се видяхме c audioman и горе-долу стигнахме до следното:
- като за начало се отказваме от DSP-то, но с опция за по-нататъшното му вързване.
- устройството ще е изградено на модулен принцип.

Засега модулите (всеки обособен в отделна платка) са:
- входен модул - съдържа мултиплексор, приемник (избран е CS8415), SRC (AD1896), входовете са 2 коаксиални и един оптичен.
- модул 'преобразуване' - съдържа ЦАП (AD1852), аналогова част, тактов генератор. При по-нататъшно развитие на системата този модул трябва да може да се 'мултиплицира', предвидена е възможност за mute и bypass (има значение при добавянето на аналогови входове и DSP)
- модул контролер - микропроцесорен модул (базиран на PIC16F877) за управлението на цифровия приемник, входовете, ЦАП-а/овете, индикация (на базата на 44780, 2х16), клавиатура и вход от ротационен датчик
- модул захранване

Във всеки модул са предвидени отделни стабилизатори за почти всеки активен елемент, които могат да са или всеки 3-крак стабилизитор, или отделна платка с каквато и да е схема на стабилизатор.

Та така, въпросът е: има ли желаещи да правят този проект заедно с нас? И ако да, колко? За да знаем евентуално колко ЦАП-а, цифрови приемника и SRC-та да се поръчат...

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

1955

#15 Мнение от Kiril Kirilov »

А защо не ЦАП AD 1955, както на Загорка? Хвърлих само едно око на дейташийтовете, но изглежда по-добър...

Публикувай отговор

Обратно към “Цифрово аудио”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост