Дак захранен от батерия

Съобщение
Автор
DRGeorgiev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 950
Регистриран на: Пет Юни 26, 2009 2:43 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Дак захранен от батерия

#1 Мнение от DRGeorgiev »

Колеги,днес слушах сд плеър,на който дака му TDA 1543 беше захранен директно със батерия 1 ампер и половина часа.Имаше инсталиран ключ с който да се прехвърля на батерия и на собственото му захранване,така че във момент на прослушване да се превключва.Ефекта на батерия беше по-добра динамика и звук.Вие какво мислите по този въпрос?
Може ли останалата част от плеъра да мине на подобен тип захранване?

Аватар
hawaya
чете и пита
чете и пита
Мнения: 46
Регистриран на: Съб Май 23, 2009 4:18 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Дак захранен от батерия

#2 Мнение от hawaya »

Ето го и моето решение:

Компютър(iTunes за просвирване), следва асинхронен USB-Spdif-конвертор M2Tech-Hiface, на който клоковете са му захранени от три 3,3 волта LiFePo4 (Литиево-нанофосфатни батерии, които се зареждат със специална зареждачка към тях, и са нискошумящи), целия конвертор е интегриран в AudioSynthesis Dax-Дак, като при изключено положение на дака батериите се зареждат, а при включено отдават ток към конвертора, също така USB-кабела е запоен директно към конвертора, а и е избегнат Spdif-кабела като директно са куплирани с къс кабел дака и конвертора, също така някои от частите в конвертора имат нужда и от 5 волта, които са прекъснати от USB-кабела, и са пуснати чисти такива от трафче с регулатор. След дака използвам лампов предусилвател (усилвател за слушалки) Auditor-Enigma, и накрая усилвател Luxman-m02, и колони ATC-SCM40. Смея да твърдя
че това е един от най-качествените компютърни транспорти. По пътищата използвам въглеродни интерконекти на VanDenHul- The First Ultimate MKII, и VanDenHul- The Second, и самоделни многожични кабели за колони 2х8 мм^2, завършващи с вилици. Ето и малко снимков материал на конвертора и дака:

http://hawaya.snimka.bg/details/dax-hiface.508491" onclick="window.open(this.href);return false; ,

Поздрави :D
Жорката.

Аватар
Стефан
чете и пита
чете и пита
Мнения: 71
Регистриран на: Пон Май 18, 2009 6:00 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Дак захранен от батерия

#3 Мнение от Стефан »

Евала бат Жорка!
Някой правят, а другите, който не могат, дават съвети, как да стане!

Аватар
DJ Popa
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 407
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Дак захранен от батерия

#4 Мнение от DJ Popa »

hawaya написа:Ето го и моето решение:
Можеш да изстискаш още. Някъде по снимките видях Грец KBP205C. Ако го замениш с Шотки диоди, всеки блокиран с бърз кондензатор 100nF, съм убеден, че ще чуеш разликата. Има ли мрежов филтър на захранващата част ? Доколкото разбрах 5-те волта се получават от онова адаптерче, което е залепено с двустранно тиксо към кутията. Аз не бих ползвал точно такъв източник, има по-аудиофилски решения.

DRGeorgiev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 950
Регистриран на: Пет Юни 26, 2009 2:43 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Дак захранен от батерия

#5 Мнение от DRGeorgiev »

Поздравления Жорка!Благодаря за включването в темата!

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Дак захранен от батерия

#6 Мнение от velinski »

5V са от батерия. Черното е зареждачката на батерията и тя работи само при изключен уред чрез блок с релета.

На шотки диод не му трябва кондензатор. Виж сам на скоп :)
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
hawaya
чете и пита
чете и пита
Мнения: 46
Регистриран на: Съб Май 23, 2009 4:18 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Дак захранен от батерия

#7 Мнение от hawaya »

Благодаря на всички,

Значи за 5-те волта нито едното нито другото, адаптера с двойно-лепящото е за заряда литиево-нанофосфатните батерии, а от батериите вземам 3.3 волта за 2-та кварца на конвертора, а 5 волта са ето от този траф плюс
регулатор - което си е най-аудиофилското решение след батериите:

http://hawaya.snimka.bg/details/dax-hif ... 1.19312894

Поздрави на всички.

ПС:
Тук качих снимки на самия конвертор и се виждат двата кристала(осцилатора 22 и 24Mhz), за които е захранването
от батериите 3,3 волта, а на този дип-цокъл бяха изкарани I2S сигнали, ама преди въпросното трафче (5в), бях взел
директно от платката 5в, но не бяха галванично разделени и опуках първия ми конвертор, за това по-натам в първите снимки, на местото на дип цокъла има жълта лепенка.

http://hawaya.snimka.bg/other/hiface.519763

Добавих и снимки за мода на конвертора, взети от diyaudio.com, иначе ако някой се интересува съм чел оттук:

http://www.head-fi.org/forum/thread/446 ... ech-hiface,

http://www.head-fi.org/forum/thread/498 ... iscussions,

http://www.diyaudio.com/forums/digital- ... synch.html

А на въпроса защо директно не куплирах по I2S конвертора и ултрааналога, ами страх ме беше да не си опукам дака,
това с тези галванични развръзвания не е работа за всеки, предпочетох Spdif-директно куплиране през CS8412,
а и щеше да е много хард мода, един ден ако искам да продам Дакса.

И още нещо, аз съм само по четенето и експериментите, а всичко това е възможно благодарение на момчето с поялника- Миленчо - той е мозъкът.

Аватар
DJ Popa
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 407
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Дак захранен от батерия

#8 Мнение от DJ Popa »

velinski написа:На шотки диод не му трябва кондензатор. Виж сам на скоп :)
Според мен му трябва. Осцилоскопът не показва хармоничния "букет" при комутация на диода. Освен това шунтирането на диода с кондензатор се чува ясно, поне за мен.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Дак захранен от батерия

#9 Мнение от velinski »

Да, при шунтиране на не-soft recovery силициев диод се вижда ясно на скоп изглаждането и се чува ясно подобрението от байпасен капацитет. Ако не те мързи виж как щракат шотки диодите - не се вижда никакъв импулс в целия обхват на осцилоскопа, което покрива доста широк хармоничен диапазон. Наистина няма нужда да се филтрират, освен ако нямаш излишни кондензатори или го правиш за идеята.

Няма нужда да се филтрират и всички хай-тек ultra soft recovery силициеви диоди от рода на Stealth-диодите. Те щракат мазно като шоткита.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
DJ Popa
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 407
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Дак захранен от батерия

#10 Мнение от DJ Popa »

Абсолютно си прав, че при време за възстановяване от порядъка на 0,1ns на Шотки диода, комутационните хармоници ще са силно редуцирани. Но аз си слагам кондензаторче, за да съм сигурен, че и минималното, което е останало, ще бъде шунтирано. Там качеството на кондензатора също е от решаващо значение. По принцип трябва да е "бърз" тип, аз лично ползвам сребърно-слюдени КСО от 1,8nF до 10nF и съм много доволен от резултата.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Дак захранен от батерия

#11 Мнение от velinski »

Съгласен (за качеството на кондензатора) :)
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
luboguroff
чете
Мнения: 18
Регистриран на: Пет Яну 05, 2007 1:00 am
Местоположение: стара загора
Обратна връзка:

Re: Дак захранен от батерия

#12 Мнение от luboguroff »

А как е звука?За M2Tech-Hiface чета добри думи по форумите.

DRGeorgiev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 950
Регистриран на: Пет Юни 26, 2009 2:43 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Дак захранен от батерия

#13 Мнение от DRGeorgiev »

luboguroff написа:А как е звука?За M2Tech-Hiface чета добри думи по форумите.
Глупав въпрос!Трябва да го чуеш!

Аватар
luboguroff
чете
Мнения: 18
Регистриран на: Пет Яну 05, 2007 1:00 am
Местоположение: стара загора
Обратна връзка:

Re: Дак захранен от батерия

#14 Мнение от luboguroff »

А бе,Дидо,нали човека трябва да се обади.От къде да знам къде да го чуя.И дали ще ме поканят.

Аватар
hawaya
чете и пита
чете и пита
Мнения: 46
Регистриран на: Съб Май 23, 2009 4:18 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Дак захранен от батерия

#15 Мнение от hawaya »

luboguroff написа:А как е звука?За M2Tech-Hiface чета добри думи по форумите.
,

Ами сравнявал съм около 4 USB-Spdif конвертора, и мога да кажа че този с батериите е най-музикален в сегашния му вид в комплект с Аудиосинтезиса, и Енигмата на Велин,

може би той може да го опише като звук.

Поздрави. :D

Публикувай отговор

Обратно към “Цифрово аудио”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта