Външен DAC ???

Съобщение
Автор
Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Външен DAC ???

#2 Мнение от Nanko Rusev »

paloma написа:ЧНГ на всички!
Знам,че нищо не знам,затова не се притеснявам да питам капацитетите във форума:
1.Има ли смисъл /оказва ли влияние на слуховите възприятия/ ползване на Outboard DAC? CD-то ми е QUAD 67.
2.Каква е разумната цена на подобен компонент? Става дума за англииски компонент,нов,с книжка.Искат ми 700 лв. и трябва да реагирам до утре....

Благодаря на знаещите предварително!
1. Оказва - може да е по-добър, може и да е по-лош.
2.Какъв компонент?

Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#3 Мнение от Veselin Krachunov »

От това, доколко качествен е CD-плейърът ви (както марката/модела по принцип, така и конкретната бройка, която притежавате) зависи дали си заслужава външен DAC или не.
За малко повече от тези пари, които сте готов да дадете, членове на форума могат да ви направят CD-плейър (например на основата на SONY CDP-590), с вграден DAC, който свири МНОГО ПЪТИ по-добре от всичко купешко в ценовия клас до 5 000 лв.
Имам вече няколко такива, които свирят на различни места из страната с голям успех.

Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#5 Мнение от Veselin Krachunov »

Външният DAC дублира функцията на един от основните блокове във Вашия CD-плейър. Неговата задача е да направи така, че да е почти без значение какъв CD-плейър седи преди него като източник на (дигитален) сигнал. Ако външният Ви DAC е наистина добре конструиран, то тогава като CD-плейър можете да си вземете и едно NEO за 45 лв. със същия успех като един скъп такъв за 3 000 - 5 000 лв.
Така че, разглеждаме целостната комбинация - външен DAC + какъвто и да е (добър/лош) CD-плейър.
Това, което исках да Ви кажа е, че за тези пари тук може да Ви се направи CD-плейър с вграден DAC (или пък външен, ако така предпочитате), но който свири много по-добре от това, което Ви предлагат да закупите.
А ако държите на конкретната марка и на това къде е произведен компонента, повече отколкото на това колко качествен звук вади - с колко динамика, детайли, обем, въздух и т.н. - това вече е отделен въпрос.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#7 Мнение от Nanko Rusev »

Да купуваш DAC-а само заради купуването - смисъл няма. Ако искаш да си развиваш източника на звук ... обмисли дали транспорт + външен DAC или едно устройство ...
Veselin Krachunov написа:Външният DAC дублира функцията на един от основните блокове във Вашия CD-плейър. Неговата задача е да направи така, че да е почти без значение какъв CD-плейър седи преди него като източник на (дигитален) сигнал. Ако външният Ви DAC е наистина добре конструиран, то тогава като CD-плейър можете да си вземете и едно NEO за 45 лв. със същия успех като един скъп такъв за 3 000 - 5 000 лв.
Така че, разглеждаме целостната комбинация - външен DAC + какъвто и да е (добър/лош) CD-плейър....
Ще ме извиниш, но въобще не се съгласявам че няма разлика в това какъв е транспорта преди DAC-а!

Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#8 Мнение от Veselin Krachunov »

Nanko Rusev написа:Ще ме извиниш, но въобще не се съгласявам че няма разлика в това какъв е транспорта преди DAC-а!
Veselin Krachunov написа:Външният DAC дублира функцията на един от основните блокове във Вашия CD-плейър. Неговата задача е да направи така, че да е ПОЧТИ без значение какъв CD-плейър седи преди него като източник на (дигитален) сигнал. АKO външният Ви DAC е НАИСТИНА ДОБРЕ конструиран, то тогава като CD-плейър можете да си вземете и едно NEO за 45 лв. със същия успех като един скъп такъв за 3 000 - 5 000 лв.
Хайде да не задълбаваме тази тема точно тук, но ситуацията е накратко следната:
Транспортът (CD-плейърът) има за задача да чете ПРАВИЛНО (бит-акуратно и без C2-грешки) дигиталната информация от CD-то и да я доставя НА ВРЕМЕ (16 бита x 2 канала x 44 100 Hz) на DAC-а. Това става обикновено по I2S-шина (за вграден DAC) или по S/PDIF(TOSLINK) за външен. Това всеки CD/DVD-транспорт/плейър/драйв, произведен преди по-малко от 20 години го може!
Проблемите, които възникват при това обаче са:
1) В зависимост от качеството си, транспортът не доставя информацията за семплите в определения момент - т.нар. jitter. Той може да бъде високочестотен, нискочестотен, фазов и т.н.
2) Според използвания интерфейс (напр. TOSLINK), към получения от транспорта дигитален сигнал се внасят допълнителни нежелани изкривявания, като: омазване на стръмните (точните) фронтове, отражения, фазови и групови закъснения;
3) Отново според използвания интерфейс (напр. S/PDIF) може да се получи чисто галванично вкарване на шум в DAC-а (ground-loops, HF-interference и др. заради капицет/индукция на кабелите, не добро замасяване/екраниране и т.н.)

Ако DAC-ът е действително качествено конструиран, и срещу всички тези проблеми са взети адекватни мерки, то тогава наистина няма да има значение какъв ще е транспортът - супер-скъп плейър, супер-евтино китайско DVD, дискмен (със S/PDIF-изход), компютърен CD/DVD-ROM, лаптоп със S/PDIF(TOSLINK) или дори миниатюрен плейър с Flash-карта (който може да възпроизвежда WAV/FLAC/APE и да ги изкарва през съответните интерфейси), стига вътрешният му clock да е относително точен и постоянен във времето...

За невярващите предлагам демонстрации.

Аватар
DIY
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Сеп 08, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#9 Мнение от DIY »

" Ако DAC-ът е действително качествено конструиран, и срещу всички тези проблеми са взети адекватни мерки, то тогава наистина няма да има значение какъв ще е транспортът - супер-скъп плейър, супер-евтино китайско DVD, дискмен (със S/PDIF-изход), компютърен CD/DVD-ROM, лаптоп със S/PDIF(TOSLINK) или дори миниатюрен плейър с Flash-карта (който може да възпроизвежда WAV/FLAC/APE и да ги изкарва през съответните интерфейси), стига вътрешният му clock да е относително точен и постоянен във времето...

За невярващите предлагам демонстрации."


Преди доста години и аз мислех така, но още при първия ми
попаднал външен ДАК - Audio Alchemy DDE1, се оказа че има
доста сериозна разлика между различните транспорти.
А с "евтино китайско DVD, дискмен (със S/PDIF-изход)"
въобще не може да става дума за сравнение, особено ако се
ползва TOSLINK.

Поздрави,
Ангел

Аватар
ortho
има опит
има опит
Мнения: 255
Регистриран на: Нед Фев 12, 2006 1:00 am
Местоположение: Пазарджик
Обратна връзка:

#10 Мнение от ortho »

...........
Aз, затова сменявам вече 4-ти транспорт, да не говориме за кабелите.
Щото няма значение. :D
dr.ivo

Счупеното носи щастие !

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Външен DAC ???

#11 Мнение от Kiril Kirilov »

paloma написа:ЧНГ на всички!
Знам,че нищо не знам,затова не се притеснявам да питам капацитетите във форума:
1.Има ли смисъл /оказва ли влияние на слуховите възприятия/ ползване на Outboard DAC? CD-то ми е QUAD 67.
2.Каква е разумната цена на подобен компонент? Става дума за англииски компонент,нов,с книжка.Искат ми 700 лв. и трябва да реагирам до утре....

Благодаря на знаещите предварително!
Не мога да ти дам съвсем адекватно съвет за QUAD-a, защото не познавам транспорта му, но ако се движиш в този ценови клас на старо, и ако вече е приключила офертата, опитай да намериш по-добре
Sony CDP X7.
В тази машина има потенциал, наистина да се направи едно от най-добре свирещите устройства - т.е. като транспорт, ако ползваш външен дак и като CD Player, ако се ъпгрейднат неговите DAC-ове BB PCM 58.

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#12 Мнение от Simonov »

Всъщност така и не се разбра какво се крие за гръмкото "...ORELLE DA-188,Audiophile component,outboard DAC..." :roll:
Изображение

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Външен DAC ???

#13 Мнение от Ivan Rachev »

Kiril Kirilov написа:Sony CDP X7.
В тази машина има потенциал, наистина да се направи едно от най-добре свирещите устройства -
...пълния мод на 7-цата струва 2200 лв .
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

masterlllll

#14 Мнение от masterlllll »

Здравейте,
Някой може ли да каже нещо за DAC китовете от ANALOG METRIC?
Смятам да поръчам един с TDA1541A, SAA7220, CS8414 и AD797. Има и кит с TDA1541A Single Crown, ама не вярвам на китайци. Коронката може да е китайска.

Публикувай отговор

Обратно към “Цифрово аудио”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта