Помощ!Проблем с аудиокарта Creative Live 24bit!

Съобщение
Автор
Димитър Димитров

Помощ!Проблем с аудиокарта Creative Live 24bit!

#1 Мнение от Димитър Димитров »

В изхода и има шум с амплитуда около 40mV eff (измерено с осцилоскоп) и честота около 10КHz (измерено с честотомер)!Опитах много неща все идеи на колеги и мои също,но резултат почти никакъв!Единствения резултат,който потули шума беше когато поставих последователно на активния изход на картата резистор със стойност 10Ком,но звукът ми започна да изкривява!Искам да добавя също че този шум го имам на всички изходи на аудиокартата дори и да няма от тях звук (следователно и на входовете и)!Поставя ли драйвера се появява без дори да съм и пуснал никаква музика,дори и програмата за плейване не съм заредил!Намалявах и миксерите до край,всички!Отново шумът си остава без да си мени амплитудата.Има го с постоянно ниво и не мога да го махна никак.Компютърът ми е свързан с транзисторен усилвател,който е конструиран от мен!Искам да кажа,че съм 100%сигурен,че проблема не е в него.Когато го свържа със CD player нямам никакви оплаквания!А и осцилоскопа си казва думата!Осцилоскопа измерва шум от аудиокартата.Кабелът ми е хубав и къс,екраниран!Направих един опит преди известно време:поставих между компютъра и усилвателя стереоуредба.Шумът мина през нея и отново достигна усилвателя ми!Колеги ме ориентираха към един срещан проблем,за който ми дадоха линкове и ще ги постна тук да видите и вие за какво иде реч и да изкажете мнение!Ето и линковете:
http://www.epanorama.net/documents/grou ... lding.html
http://www.epanorama.net/documents/grou ... lving.html
Не съм опитвал с това,но с един колега стигнахме някакси до извода,че май това няма да е решението (не означава,че няма да опитам поне с кондензаторите,но....).Мнението на колегата ми след като му разказах всичко това за проблема ми беше,че картата според него си не е като хората.Той се съмнява в недобре филтрирани схеми по нея на тактови генератори и т.н.Очаквам и вашите професионални мнения по темата!Благодаря ви предварително за отделеното ви време за моя случай!

Аватар
AlexKame
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 238
Регистриран на: Нед Окт 30, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#2 Мнение от AlexKame »

Пльосна ли я на друг компютър да видиш дали и там шуми?!
Изображение

Svetoslav Kalqshev
има опит
има опит
Мнения: 246
Регистриран на: Пон Дек 13, 2004 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

#3 Мнение от Svetoslav Kalqshev »

Е това май се дъвка в друг форум и ти предложиха решение което "реши" проблема ти, но според мен го замаскира само?!

Я си закачи осцилоскопа и честотомера на някое напрежение на ATX захранването!
Може и някое от системите напрежения да ти вкарва 10кхз, мери импулсните на дъното, те изработват напрежение за процесора, памета и мисля че и за PCI шината.
Ако по тях неоткриеш нищо, натисни самата карта и виш по нейните напрежения какво се разхожда.

Шума ти се появява когато драйверите активират картата ти! Ето затова си мисля че е от захранването.
Оставете глухите и тъпите да си бъдат глухи и тъпи, не им пречете.

Димитър Димитров

#4 Мнение от Димитър Димитров »

Нямам никакво схемно понятие от дънни платки и от аудиокарти!Просто не знам къде да меря по тях.Аз си мислих че е от захранването също!То на вторичните напрежения нямаше нито един филтриращ дросел (а на някои напрежения и дори и кондензатори 8O )и аз прехвърлих от друго захранване!Естествено точно съответния дросел към съответното напрежение :idea: :!: Но и това не помогна!Пулсациите на захранването ми бяха 40mV преди да си сложа филтрите.Тези стойности на пулсациите му нормални ли са ?[/quote]

Аватар
Svetlin Iliev
има опит
има опит
Мнения: 297
Регистриран на: Пон Окт 24, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#5 Мнение от Svetlin Iliev »

Ами тея 10Кхз са си директно от импулсното . Виж си захранването и след това гледай звуковата карта с осцилоскопа. Сменяй кондензаторите на захранването или по-добре цялото но не взимай от они захранвания дето са по 20 кинта 4е там работата е същата. Успех

Rado Penev
има опит
има опит
Мнения: 162
Регистриран на: Сря Яну 04, 2006 1:00 am
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

#6 Мнение от Rado Penev »

audio_maniac написа:Нямам никакво схемно понятие от дънни платки и от аудиокарти!Просто не знам къде да меря по тях.Аз си мислих че е от захранването също!То на вторичните напрежения нямаше нито един филтриращ дросел (а на някои напрежения и дори и кондензатори 8O )и аз прехвърлих от друго захранване!Естествено точно съответния дросел към съответното напрежение :idea: :!: Но и това не помогна!Пулсациите на захранването ми бяха 40mV преди да си сложа филтрите.Тези стойности на пулсациите му нормални ли са ?
[/quote]
Смени захранването тогава > поне ще си отчасти сигурен че утре ще имаш работеща машина :idea: Вземи си един Фортрон 300-350W - по 50-60 кинта са, пък и тея с 12см перка не двигат много шум.
Захранването без товар ли го мери? Така не се прави с импулсно.
Аз бих добавил и варианта - външен дак(например на USB или S/PDIF). Така поне няма да се притесняваш от PC захранването.

Svetoslav Kalqshev
има опит
има опит
Мнения: 246
Регистриран на: Пон Дек 13, 2004 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

#7 Мнение от Svetoslav Kalqshev »

Имал съм проблеми и с дънни платки!
Преди имах дерт с една пентиум 3ка. Вкарвше смущения в ТВ тунера, нито захранването помогна нито смяната на кондерите по дъното, уш ASUS е то. Направи ми впеватление, че си бяха спестили кондерите между слотовете и буферите :lol: Всичко се опрати като разкарах дъното.
Оставете глухите и тъпите да си бъдат глухи и тъпи, не им пречете.

Димитър Димитров

#8 Мнение от Димитър Димитров »

Захранването без товар ли го мери? Така не се прави с импулсно. [quote]

Не съм го мерил без товар!Харда,рамта,дъното,видеокартата и т.н. малък товар ли ти се струват?След като добавих филтрите смущенията на вторичните му напрежения паднаха много!Сега ми се струва е нормално за такъв клас машина,но шумът не се промени изобщо от изхода на аудиокартата.И още нещо като форма смущенията на захранването не бяха аналогични с шумовете от захранването.Мисля си дали дъното ми не скапва нещата на PCI слото на картата?Дъното и то си е ефтиняк-ментак ASROCK :) А отностно картата как мислите един спектрум анализатор дали ще ми покаже ако има шум в изхода и?Тези анализатори мерят АЧХ-то но точно на сами изход на картата или някъде назад по нея ?

Аватар
Svetlin Iliev
има опит
има опит
Мнения: 297
Регистриран на: Пон Окт 24, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#9 Мнение от Svetlin Iliev »

Спектроанализатор на дали ще ти помогне. Пробвай картата на друго дъно и виж дали и там шуми. Ако и там шуми , проблема е в дъното а ако не шуми е в захранването

Аватар
hACknAT
чете
Мнения: 4
Регистриран на: Пет Ное 17, 2006 1:00 am
Местоположение: Варна Морето Сините Вълни
Обратна връзка:

#10 Мнение от hACknAT »

И аз имам същата звукова карта Creative Live 24 bit този проблем за който споменаваш го има при мен и аз сам я свързал към транзисторен усилвател с хубави кабели, захранването също ми е хубаво Fortron 300 PNF, дъното също, но шума си го има. Аз също търся решение на проблема но за сега без успех. Единственото което бях чел по разни форуми е за заземяване на захранването макар да не доусмислям как това ще реши проблема с шума.

Аватар
Marian Lozev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1533
Регистриран на: Нед Яну 23, 2005 1:00 am
Местоположение: София, Парк "Света Тройца"
Обратна връзка:

#11 Мнение от Marian Lozev »

и друк път да не си купувате Creative че не само на този модел го има това проблемче.....
Open: http://uslugi.rent.bg/zabavlenie-zavede ... enec-3662/" onclick="window.open(this.href);return false;
Някои хора си мият чиниите преди формите на живот, развили се върху тях, да открият колелото.
Работно време 07:00/00:00 0885 255 233 Skype: qno_zloo

Teodor Ainadjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 495
Регистриран на: Съб Авг 28, 2004 12:00 am
Местоположение: Студентски Град
Обратна връзка:

#12 Мнение от Teodor Ainadjiev »

Creative :weedman:

Димитър Димитров

#13 Мнение от Димитър Димитров »

А защо според вас като поставя резистор 10Ком последователно на активния край на изхода на аудиокартата,звукът започва да се изкривява (особено средите :o )?

Аватар
Fenkiller
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 683
Регистриран на: Чет Авг 18, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#14 Мнение от Fenkiller »

audio_maniac написа:А защо според вас като поставя резистор 10Ком последователно на активния край на изхода на аудиокартата,звукът започва да се изкривява (особено средите :o )?

Обясни си сам!!!
Колко ли е входното съпротивление на следващото стъпало,а колко ли е входния капацитет на същото???Я то май се получи делител и филтър или аз май нещо не вдявам!Пък и изходно съпротивление 10кома за аудио устройство ми се струва много без значение какво е то!!!
:wink:
Kill with power! DIY ! DIY ! DIY !

John3V

#15 Мнение от John3V »

Виж как се държи и под линукс - някое лайф дистро (за да провериш да не е проблема в драйвера).

И в никакъв случай нонейм захранване. Поне фортрон и то да не е 350 или 400 ватовия вариант с малката перка.

Пробвай как се държи, ако и смениш слота. Ако е на слота, близо до видео картата - няма начин да не се издъни.

Ако след всичко това пак не става, значи най-вероятно си попаднал на кофти бройка.
Смени я и пак пробвай.


П.С. Усещам негативното отношение на някои от членовете на форума спрямо продуктите на крийетив, което по-скоро е предизвикано от многото ментаци, залели пазара през последните 2-3 години. Много зависи от къде се купува и с какво идва облечен тоя хардуер. Не казвам, че са върха на сладоледа, но определено свирят (че и записват) с класи над доста други марки звукови карти.

Заключено

Обратно към “Цифрово аудио”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта