Много добрите, съвременни звукови карти...

Съобщение
Автор
Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

шум

#16 Мнение от Goro »

Тук му е мястото да си припомним за топлинния шум. При температура Т (Келвин), лента f (Hz) и генераторно съпротивление R (ohm), шумовото напрежение е :
Uш = 2.sqr( k.T.R.f) където:
к = 1,38.10^(-23) константа на Болцман
За стайна температура Т = 293 градуса, честотна лента f = 20 000 херца и генераторно съпротивление R = 50 ома , шумовото напрежение е U = 0,13 микро волта. При стандартно максимално изходно напрежение 0,707 в (ефективна стойност), отношението с/ш е 134,7 децибела (и то при нереално ниско генераторно съпротивление). Това е само теоретично, но на практика е значително по-малко .

bigpuff

#17 Мнение от bigpuff »

Eй го прословутия24-bit Crystalizer

Аватар
sparky
има опит
има опит
Мнения: 175
Регистриран на: Сря Юни 08, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: шум

#18 Мнение от sparky »

Goro написа:Тук му е мястото да си припомним за топлинния шум...


Тъй-тъй, точно това имах в предвид. Хайде да речем, те го дават при 2V изходно напрежение, ама и изходното съпротивление по оптимистична преценка в най-добрия случай е към 500 ома. и кво става... Сами се сещайте. :lol:
Знам че нищо не знам, но някои и толкова не знаят.

peko
има известен опит
има известен опит
Мнения: 188
Регистриран на: Нед Яну 01, 2006 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#19 Мнение от peko »

sparky ето една тема която може да те заинтригува ако не си я прочел:
http://www.bgaudio.org/modules.php?name ... 58&start=0

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

с/щ

#20 Мнение от Goro »

sparky написа:Хайде да речем, те го дават при 2V изходно напрежение

2 волта, но пик - пик. Т.е. 1 волт пикова стойност и съответно 0,707 волта - ефективна стойност.

Аватар
sparky
има опит
има опит
Мнения: 175
Регистриран на: Сря Юни 08, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: с/щ

#21 Мнение от sparky »

Goro написа:
sparky написа:Хайде да речем, те го дават при 2V изходно напрежение

2 волта, но пик - пик. Т.е. 1 волт пикова стойност и съответно 0,707 волта - ефективна стойност.


Не, 2Vrms - току-що го видях на страницата на Sound Blaster X-Fi ExtremeMusic. Ако искаш погледни на http://www.soundblaster.com/products/pr ... 4066&nav=1

Аз поне под rms разбирам ефективна стойност. Но не знам тези от Creative какво разбират под това, така че може и да си прав. Това също е едно от определенията в аудиото (не в електрониката изобщо, защото в доста други области, които не са така комерсиални, все още се спазват правилата) , което някои "инженери" използват доста спекулативно. :)
Знам че нищо не знам, но някои и толкова не знаят.

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#22 Мнение от Goro »

Sparky, благодаря това е нещо ново за мене и е много интересно. Мисля че това е по-доброто изходно ниво. Дано се наложи като стандарт. Дори ако е 4 - 5 волта още по-добре.

Аватар
sparky
има опит
има опит
Мнения: 175
Регистриран на: Сря Юни 08, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#23 Мнение от sparky »

Мисля че идеята е да може да се ползва и директно за слушалки, и затова вдига такова изходно ниво. Въпроса е с цената на какво? Пък и тъй-и-тъй при такова ниво по-добро SNR по лесно се постига (в общия случай) - ръгай чушки в боба.

Иначе в началото и аз си мислех че работят по някакъв друг стандарт и мигах на парцали защо ми претоварва усилвателите. :) Додето не се сетих да си измеря изходното ниво ( по същоито време си взех и първия собствен осцилоскоп. :)

c'est la vie! (май така се пишеше :) )
Знам че нищо не знам, но някои и толкова не знаят.

Zmej

#24 Мнение от Zmej »

Хайде да посмятаме... Принципно за ширпотребските аудиокарти (за конкретната не знам) изходното стъпало (което е операционен усилвател) се захранва от еднополярно напрежение 5V (със стабилизатор на платката на картата). 2Vrms са 2.8Vp и съответно 5.6Vpp... E откъде ще дойдат тези 2Vrms? Ta oбикновено изходното ниво на саундкартите е не повече от 1.5Vrms... Специално за конкретната може да са направили някоя магария, но честно казано, не ми се вярва... :roll:

brum

#25 Мнение от brum »

Змеиски, има и такива които работят на +-5В, моя sblive е така. Ама е олд скуул:) Сега не знам какви ги вършат.

Аватар
sparky
има опит
има опит
Мнения: 175
Регистриран на: Сря Юни 08, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#26 Мнение от sparky »

Същите. От Live насам все са с по 2Vrms изходно. Имал съм и SB16, AWE32, AWE64, Live, Audigy и Audigy 2.

За 16, AWE32/64 не помня, обаче другите съм ги мерил лично. Трябва да видя хардуерно как е решено в Audigy 2-то ми, но предполагам или е на +/-5, или на +/-12, или някъде между двете.
Знам че нищо не знам, но някои и толкова не знаят.

Публикувай отговор

Обратно към “Цифрово аудио”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта