Интерконекта на Goro

Съобщение
Автор
Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Интерконекта на Goro

#1 Мнение от Goro »

Ще опиша конструкцията на един интерконект, който направих и от няколко години радва мойте приятели. Цената на материалите е приемлива за всеки, а ефекта забележим. Понеже завърших следващия си проект, но вече на активен кабел, то предишния ми проект би могъл да достави удоволствие на много DIY-ри.
Оптималната дължина е 70 – 80 см. Използва се коаксиален кабел – 50 ома с външен диаметър 2 мм с посребрени жила и тефлонова изолация. Намира се по магазините.
Всеки кабел се състои от 4-ри успоредни коаксиални кабела, плътно един до друг, в каре. Те не трябва да се преплитат и за това се стягат през около 5 см с термошлаух с дължина 1-2 см. След това отгоре се навива видеолента в 2-3 слоя. Върху лентата е желателно да се наниже термошлаух за стягане и то от началото до края на кабела. Схемата на сързване от двете страни е дадена Изображение.
Вижда се, че от двете страни свързването е не симетрично. На схемата е дадено начало и край, но се оказа че по-добрата посока е обратно. На края на всеки кабел се поставя по един феритен пръстен, от тези които са разглобяеми и се ползват върху захранващи кабели. Мястото на феритите се определя опитно. Разбира се всички експериментират и без лента, но резултата не е по-добър.
Този кабел не конкурира високотехнологичните кабели, но е най-добрия за цената си.
五郎

Аватар
lishev
има известен опит
има известен опит
Мнения: 82
Регистриран на: Чет Мар 17, 2005 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#2 Мнение от lishev »

:smt051
По-добре да завинтиш винт с чук, от колкото да забиеш пирон с отверка!

Аватар
Ivan Dimov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 239
Регистриран на: Пон Май 29, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#3 Мнение от Ivan Dimov »

Благодарности, че споделяш опита си с нас. Днес ще пробвам да намеря нужните материали по магазините. Отдавна съм се убедил във важността на интерконекта и винаги като ми попадне информация за DIY такъв го правя, та съм събрал 5-6 варианта.
Имаш ли възможност да направиш 2-3 снимки на кабела и самите материали, тъй като има много разновидности ленти, кабели, феритни пръстени?

Аватар
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1223
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#4 Мнение от Borislav Stankov »

Задължително ще го изпробвам.

Мойте най-искрени уважения и симпатии за опита, който споделяш с общността.
Естествената тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.
Изображение
CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net" onclick="window.open(this.href);return false; - What the Slack!?!

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#5 Мнение от Goro »

Ако някой има затруднеия с материалите да ми пише на ЛС, без да се притеснява.
Феритите не са критични. Най-удобни са тези от захранващ кабел - състоящи се от две закопчаващи се черупки. Магнитофонна лента съм използвал както от видеомагнетофон, така и от изчислителни машини. Тя по начало е магнитно твърд материал.
Кабел се намира в безистена на женския пазар за около 1 лв/м. Трябва да е тънък, защото са 4 коаксиала в каре. Трябва да са с тефлонова изолация и да са посребрени. Правил съм кабела не само с руски, но и с немски коаксиали.
Обикновенно се прави един кабел, състоящ се само от един коаксиал, за да се провери дали има смисъл от 4-те, след това се сравнява със и без лента, за да се усети влиянието й и накрая се поставя ферита. Може ферита и да не е раглобяем, но тогава се поставя преди запояване на чинчовете и не може да се забележи разликата. Желателно е ферита да е нискочестотен с високо µ, но не е задължително. Трудът е много, но си заслужава.
Не очаквайте чудеса от този кабел. Той е ефектен, но не надвишава по качество високотехнологичните - например кабелите от чисто сребро или монокристал.
Нямам в момента при мен разглобен кабел за снимане, дори никакъв, защото съм на вълна активни кабели. За тях единствено мога да кажа, че са далеч по-добри.
Целта на мойте експерименти е да се извлече максимума от обикновенните кабели. За сега.
Ще съм много признателен, ако споделите впечатления, включително и отрицателни.
五郎

Аватар
cecoEL34
има опит
има опит
Мнения: 251
Регистриран на: Съб Сеп 29, 2007 12:00 am
Местоположение: СОФИЯ
Обратна връзка:

#6 Мнение от cecoEL34 »

Goro , направих два чифта от твоя интерконект . Имах много малко време да ги преценявам и за това не мога да дам мнение (не мога да остана сам с тези четири дяца и тъща ) . Въпроса ми е : какво ще стане , ако увелича дължината на метър и половина - трябват ми два чифта на тази дължина ? А може да имаш друга разработка за този вариант ?
"Deep Purple" e стил на живот .

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#7 Мнение от Goro »

Правих от този кабел 3 метров. Звука беше с незначителна разлика в минус.
五郎

Публикувай отговор

Обратно към “Кабели и Конектори”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост