НАЙ-ЕВТИНИЯТ HIGH-END КАБЕЛ

Публикувай отговор
Съобщение
Автор
Bojo
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 992
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 12:00 am
Местоположение: София / Прага
Обратна връзка:

#16 Мнение от Bojo »

velinski написа: ...ПС - не забрявайте да калайдисате голите краища на проводника - най-добре с тинол с високо съдържание на сребро.


Аз мисля, че точно това не трябва да се прави. Най-добре е за проводника да се кримпва позлатен банан (качествен) или позлатена кабелна обувка (за аудио цели) или най-малкото да се присъедини директно. При калайдисването, дори с аудиофилски припой с 2 или 4% (а вече предлагат и със 6%) сребро, се получава допълнителни нежелателни прехода мед-припой и припой-клема.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#17 Мнение от velinski »

Прав си за преходите

Но според мен при лошо кримпване на кабелната обувка или последваща оксидация на медта могат да се очакват по-големи неприятности.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Sergo

#18 Мнение от Sergo »

Малко след пускането на темата взех мостов кабел 2х1мм^2 просто за проба. Вече със сигурност мога да кажа, че звука е по-добър така. Ефекта е такъв, че високите омекнаха и всъщото време се подобри лекотата с която се възприемат детайлите. Появява се една яснота и бистрота в средните като, че ли преди съм ги слушал през тънко перде а сега съм го махнал. Но омекването на високите за мен беше най-големия плюс, преди много се дразнех от набиващото се цъкане някъде над 10 кХерца. За баса не мога да кажа че е намалял, там лично аз не усещам разлики. Вчера мерих колоните и кабелите с осцилоскоп и спектрален анализатор за да установа дали има намаляване на високите честоти, но се оказа че такова няма! Все пак при мен кабелите са по 6м. и за това може би ефектите за по-силно изразени!
Последно промяна от Sergo на Пон Яну 23, 2006 1:24 pm, променено общо 1 път.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#19 Мнение от Nanko Rusev »

Sergo написа:Малко след пускането на темата взех мостов кабел 1мм^2 просто за проба. Вече със сигурност мога да кажа, че звука е по-добър така. Ефекта е такъв, че високите омекнаха и всъщото време се подобри лекотата с която се възприемат детайлите. Появява се една яснота и бистрота в средните като, че ли преди съм ги слушал през тънко перде а сега съм го махнал. Но омекването на високите за мен беше най-големия плюс, преди много се дразнех от набиващото се цъкане някъде над 10 кХерца. За баса не мога да кажа че е намалял, там лично аз не усещам разлики. Вчера мерих колоните и кабелите с осцилоскоп и спектрален анализатор за да установа дали има намаляване на високите честоти, но се оказа че такова няма! Все пак при мен кабелите са по 6м. и за това може би ефектите за по-силно изразени!


Каква дебелина е нужна да се вземе ? 2х1мм^2 добре ли е ?

Колоните са с по един БГ20 ..

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

diameter

#20 Мнение от Kiril Kirilov »

Както писах още в началото, потърси си 0.9 мм диаметър на проводника, което е около 0,64 квадрата...

Teodor Ainadjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 495
Регистриран на: Съб Авг 28, 2004 12:00 am
Местоположение: Студентски Град
Обратна връзка:

#21 Мнение от Teodor Ainadjiev »

OFFtopic: С какъв поялник запоявате със сребърен припой ?
Имам цяла ролка със 6% съдържание на сребро, но с поялника който ползвам
немога да го разтопя :(

Bojo
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 992
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 12:00 am
Местоположение: София / Прага
Обратна връзка:

#22 Мнение от Bojo »

Искам да отбележа и един факт, който много често, дори и аз прнебрегвам и който може да доведе до много погрешни изводи:

Всеки кабел (било то за колони или интерконект) се нуждае от време за "разсвирване". От личен опит мога да кажа, че е нужно минимум около 100 часа един нов кабел да "просвири". Тогава чак могат да се правят сравнения с други, пак "разсвирени" кабели.
Някои съветват "колонните" кабели да се "разсвирват" с мощен резистор 4 или 8 ома, защото реалните колони имат различен импеданс за различните честоти, други точно обратното - с колоните които ще се слуша кабела.

Аватар
lishev
има известен опит
има известен опит
Мнения: 82
Регистриран на: Чет Мар 17, 2005 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#23 Мнение от lishev »

Всеки кабел (било то за колони или интерконект) се нуждае от време за "разсвирване".

Е, сега вече съвсем ме хвърлихте в тъча...
(Bojo, не се засягай)

Bojo
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 992
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 12:00 am
Местоположение: София / Прага
Обратна връзка:

#25 Мнение от Bojo »

lishev написа:
Всеки кабел (било то за колони или интерконект) се нуждае от време за "разсвирване".

Е, сега вече съвсем ме хвърлихте в тъча...
(Bojo, не се засягай)


В никакъв случай не се засягам. Просто това е факт. Имам различни кабели и мога да демонстрирам на "невярващите" въпросния ефект. А обяснението - оставам на вас. Аз като любопитко съм намерил над 10 обяснения на този ефект (в глобалното село, разбира се). Някои от които доста сериозни, а други детински (въпросните митове и легенди). Само за стръф ще спомена няколко неща: "паметта" на металите и способността им да "поправят" дефектите в кристалната си решетка + скин ефекта.

ПП Аз съм инженер и твърдо вярвам в едноименния подход. Но, ако не мога да си обясня даден факт, не го отричам. Просто понякога за да не полудееш, приемаш че не всичко знаеш и че светът/вселената е безкрайна, както и познанието.
Последно промяна от Bojo на Пет Мар 17, 2006 9:33 pm, променено общо 2 пъти.

IvoNovakov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 225
Регистриран на: Пет Юни 10, 2005 12:00 am
Местоположение: Русе
Обратна връзка:

#26 Мнение от IvoNovakov »

Bojo написа:Всеки кабел (било то за колони или интерконект) се нуждае от време за "разсвирване". От личен опит мога да кажа, че е нужно минимум около 100 часа един нов кабел да "просвири


Това изглежда важи и за всеки компонент по пътя на сигнала.
Забелязвал съм го при тест на преходни кондензатори.Там часовете са по-малко, но определено се усеща промяна в звука.
Затова е невъзможно да се направи избор с непосредствено превключване!
А иначе светът е малък, безкрайно е само познанието и човешката глупост( поне така твърдят мъдреците) :wink:
_____________________
aka Airman

世間は狭い!

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#28 Мнение от Daniel Petrov »

Металът всъщност е метална сплав и се казва НиТиНОЛ - т.е. сплав между никел и титан а НОЛ е името на лабораториите, в които е направена сплавта.
Помни си формата, и при възстановяване отдава усилие от порядъка на десетки тонове на квадратен сантиметър. Достатъчно е примерно да се потопи последователно в студена и топла вода.
Прочетете книжката на Йохан Фон Бутлар :)
Последно промяна от Daniel Petrov на Съб Мар 18, 2006 1:52 am, променено общо 1 път.
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Аватар
lishev
има известен опит
има известен опит
Мнения: 82
Регистриран на: Чет Мар 17, 2005 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#29 Мнение от lishev »

Това съм го чел някъде за тази сплав, до колкото си спомням, при висока температура се оформя(отлива) необходимата форма, след това на студено се "смачква" до някаква компакта форма и при повторното нагряване си възвръща първоначалната форма. Това не го знаех, че може да упражни такава сила. А с какво се обяснява това явление?
Все повече виждам колко малко знаем за вселената. Всъщност можем да описваме явленията, но не знаем техните причини и същност. Примерно оптиката описва недвусмислено явленията,свързани със светлината, който поне до сега сме наблюдавали, други клонове на физиката се занимават с енергитичните и характеристики, но всъщност няма единна представа за това какво всъщност представлява.

(Май накрая ще ме убедите във вашите твърдения, за сега не мога да ги отричам, тъй като нямам наблюдения, а и не обичам да говоря наизуст)

Публикувай отговор

Обратно към “Кабели и Конектори”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта