Как да си цифрофизираме виниловия звук

Съобщение
Автор
Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Как да си цифрофизираме виниловия звук

#16 Мнение от Kiril Kirilov »

Беров, ти самият го казваш, не помниш ли:

Каквото и да правим дигитализациата в WAV формат си е един вид компресия.
Не съм перифразирал толкова неузнаваемо дигитализация със семплиране, че да не се сетиш :-D

CD -vs- SACD
няма да ти помогне търсачката - слушай един и същ албум в 2-та формата и преценявай!

Аватар
yavorberov
чете и пита
чете и пита
Мнения: 22
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 6:06 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Как да си цифрофизираме виниловия звук

#17 Мнение от yavorberov »

WAV формата може да се счита за некомпресиран, но все пак е ограничен, когато става дума за запис на аудио СD, което е с 16 битовово кодиране и с честотен диапазон на аудио фаила от 20Hz до 22000 Hz. Ако това не е компресия здраве му кажи. Колко хора слушат WAV, който да е във суров вид? Май само в звукозаписното студио имат такъв оригинал предполагаемо на цифрова лента. Всички ние си размятаме разни дискове, сваламе флакове и апета и се радваме на максимално доброто звукоизвличане, което ни предлага техниката, с която разполагаме. Даже не знам защо тъпия Уиндоус ми разпознава музиката от CD-то като УЕЙВ като е е вече далеч от това понятие. Но няма смисъл да водим полемики за вече установените стандарти - тъй или иначе няма да ги променим.

Относно SACD Имам три оригинални албума и в двата формата и разлика има, но не знам дали не и разлика в изданията, но за това наистина май е по-добре отделна тема да има.

Извинявам се ако не съм се изразил достатъчно подробно в предишните постове, но явно това ми е проблемът в стремежа да не пиша прекалено обстоятелствено. Не го приемайте като повод за спорове или грубо отношение от моя страна.

Приятен ден.
Small change, big difference

vmladenov
чете и пита
чете и пита
Мнения: 28
Регистриран на: Сря Май 20, 2009 10:37 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Как да си цифрофизираме виниловия звук

#18 Мнение от vmladenov »

Не виждам кое от ограниченията на WAV формата е ограничение за сигнала, който може да се извади от запис на винил(темата е как да цифровизираме звука от винил). Гранични честоти или динамика ?

Не ме разбирайте погрешно, аз самият съм любител на винила...

Аватар
Ivelin Braikov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 596
Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Как да си цифрофизираме виниловия звук

#19 Мнение от Ivelin Braikov »

Се е тая в какъв формат ще цифровизирате винила. :lol:
What would you attempt to do if you know you could not fail?

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Как да си цифрофизираме виниловия звук

#20 Мнение от velinski »

vmladenov написа:Не виждам кое от ограниченията на WAV формата е ограничение за сигнала, който може да се извади от запис на винил(темата е как да цифровизираме звука от винил). Гранични честоти или динамика ?

Не ме разбирайте погрешно, аз самият съм любител на винила...
Мисля, че разликата се вижда с просто око от самолет:

Изображение

Това ръбестото г*вно е цифровата "синусоида" при 16 бита 44.1 килохерца :|

Nikolay_Hristov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 472
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Местоположение: В.Търново / София
Обратна връзка:

Re: Как да си цифрофизираме виниловия звук

#21 Мнение от Nikolay_Hristov »

Зависи при каква честота, или по-точно колко пъти по-ниска е от семплиращата. Примерно при 20kHz и семплираща 44.1kHz, точките са само 4 и синусоидата е нещо като правоъгълник с честота 20kHz... :cry:

Аватар
Ivelin Braikov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 596
Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Как да си цифрофизираме виниловия звук

#22 Мнение от Ivelin Braikov »

Картинката горе е малко спекулативна... Стойностите са до 65 535 (без нулата), така че не на всяка синусоида ще се види от самолет, но по-важното е, че се чува от самолет. :lol:

Горе е показан 4-битов семплинг.
What would you attempt to do if you know you could not fail?

Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Как да си цифрофизираме виниловия звук

#23 Мнение от Veselin Krachunov »

16 бита амплитудна резолюция не са чак толкова зле (много, много малко устройства ги постигат на практика), голямата мъка на CD-DA формата е времевата резолюция (би трябвало да е >300 ksps) и джитъра при възпроизвеждането (б.т.д. е <1 ps). Един добре направен CD-плейър (или USB-DAC) звучи доста "грамофонски" възпроизвеждайки CD-DA. Предполагам още по-добри резултати ще се получат ако аудио-данните са записани на автономна памет (от сорта на USB-stick), която е slave-ната по отношение на clock-а на DAC-а. Също така един удачен oversampling на CD-DA -сигнал е в състояние силно да повиши реалистичността на възпроизвежданите звуци (именно защото подобрява нещата във времевата област).

Така че не се хвърляйте на многото битове (20-, 24-, 32-) а наблегнете на повечето семпли (88.2, 96, 192, ... 384 ksps).

Ето тук една машинка, която захранена от хубав акумулатор би свършила чудесна работа.
Единственият път към Истинското познание е личния опит.
Най-ценното нещо, което можеш да направиш за някого, е да му подариш преживяване.

Мечтай, все едно ще живееш вечно.
Живей, все едно ще умреш днес...

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Как да си цифрофизираме виниловия звук

#24 Мнение от velinski »

Май не съм чувал да е постигнат джитър под 1ps досега от транспорт. Това са някакви свръх изисквания към осцилатора и дори леки импедансни рефлекции по трансферния кабел ще го качат джитъра десетки пъти. Най-ниската реално измерена стойност, за която знам, беше около 30 и няколко пикосекунди RMS. Общо взето е прието, че джитър до към 100ps е нечуваем, гонене на по-ниски стойности са разни инженерни заигравки без практическо значение...

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Как да си цифрофизираме виниловия звук

#25 Мнение от oceanman »

Лично аз не разбирам усилията да се цифровизира винила.. Както и да го погледнеш винаги се губи от магията... особено ако се полакомиш да "премахнеш" шума..заедно с "душата" на записа... :D :wink:

Малко в страни от темата:
Бих си прехвърлил винила (задължително) на лента. За това подех кампания да се снабдя с някой и друг качествен касетен дек... А най-добре според мен е на качествен ролков магнетофон...и смятам да се снабдя в скоро време... :D :wink:

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Как да си цифрофизираме виниловия звук

#26 Мнение от velinski »

Ролков дек е истината, на 19 см/с :js
Само дето няма ленти... :oops:
Последно промяна от velinski на Сря Апр 14, 2010 8:56 pm, променено общо 1 път.

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Как да си цифрофизираме виниловия звук

#27 Мнение от Stefan Stefanov »

Имам много размагнитени DLT ленти, не знам дали не могат да се разцепят по дължина и да се използват. Някой дали го е правил?

Аватар
Fenkiller
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 683
Регистриран на: Чет Авг 18, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Как да си цифрофизираме виниловия звук

#28 Мнение от Fenkiller »

Veselin Krachunov написа:16 бита амплитудна резолюция не са чак толкова зле (много, много малко устройства ги постигат на практика), голямата мъка на CD-DA формата е времевата резолюция ...
Така че не се хвърляйте на многото битове (20-, 24-, 32-) а наблегнете на повечето семпли (88.2, 96, 192, ... 384 ksps).
....
Няма как да не подкрепя горното на сто процента! МД в сайта който си дал по долу има доста добро обяснение на това какво се случва:
http://www.mother-of-tone.com/cd.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Veselin Krachunov написа:.... Също така един удачен oversampling на CD-DA -сигнал е в състояние силно да повиши реалистичността на възпроизвежданите звуци (именно защото подобрява нещата във времевата област)....
По моето скромно мнение чист овърсемплинг не подобрява нещата - той обикновено е свързан и с използването на интерполатор , а комбинацията от двете наричаме цифров филтър. Цифровите филтри имат свойството пък да си измислят/изкривяват и добавят несъществуващ сигнал (такъв който не присъства или е безвъзвратно загубен) следвайки предварително зададен алгоритъм с много малък брой полиноми което в повечето случаи е във вреда на естественото възпроизвеждане...Ще приема в твоето изказване все пак думата "удачен" за актуална - в смисъл има относително добре (вярно) свирещи цифрови филтри...макар за мен те да са затворена книга...
Veselin Krachunov написа:...
Ето тук една машинка, която захранена от хубав акумулатор би свършила чудесна работа.
Наистина добра машинка но ще трябва и нещо дето да успее да възпроизведе това (ако ще си опечем резултата на стандартно CD е безсмислица)...
oceanman написа:...
Бих си прехвърлил винила (задължително) на лента. ... най-добре според мен е на качествен ролков магнетофон...... :D :wink:
Е Владо - това е истината!!!
Поздрави!
Митака.
:wink:
Kill with power! DIY ! DIY ! DIY !

Аватар
Steliyan Stoyanov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 104
Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:00 am
Местоположение: Монтана/София
Обратна връзка:

Re: Как да си цифрофизираме виниловия звук

#29 Мнение от Steliyan Stoyanov »

Веселине, от този сайт по-горе вниманието ми привлече следния усилвател http://www.mother-of-tone.com/byob.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Някой дали е слушал такъв и дали случайно някой му има схемата. Прави впечатление и това: "The Altmann BYOB is the most transparent amplifier, at least on this planet. " :)

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Как да си цифрофизираме виниловия звук

#30 Мнение от Kiril Kirilov »

Така, като го гледам този най-прозрачен усилвател поне на тази планета, се обзалагам, че моя временен усилвател е поне два пъти по прозрачен :-D

А всички собственици на ГМ70 и ГУ81, тук в сайта имат поне още 10 пъти по-прозрачни усилватели, и не само на тази планета :-D

Публикувай отговор

Обратно към “Винил”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта