Страница 1 от 1

Публикувано на: Сря Юни 13, 2007 7:30 am
от Hitkar
dragon_hifi написа:Има
http://biser-bilchev.mail333.com/photo/ :D
Радвам се, че се намериха съмишленици и ще има за какво да си говорим
Добра колекция, сигурно и ти си се ориентирал към БГ апаратите или такива попадат?
Опитвам се на всеки един от експонатите да пиша история на експлоатацията и история на модела, обаче за тоя нашия " Климент Ворошилов" от никъде инфо!
Този модел на Ворошилов с бакелитовата кутия, отдавана го издирвам, понеже това на времето ми беше радиото което първо развалих и от там залюбих радиотехниката! :D

Публикувано на: Сря Юни 13, 2007 8:36 am
от Goro
Ох, душата ми се къса, като си спомня как преди няколко години, преди да закрият ИРЕТ, изхвърлихме конструктивната документация на много приемници, между които първите български преносими транзисторни приемници - "Прогрес" и "Ехо". Ако знаех, че ще има такава носталгия, бих запазил няколко папки.

Публикувано на: Сря Юни 13, 2007 9:12 pm
от Hitkar
Goro написа:Ох, душата ми се къса, като си спомня как преди няколко години, преди да закрият ИРЕТ, изхвърлихме конструктивната документация на много приемници, между които първите български преносими транзисторни приемници - "Прогрес" и "Ехо". Ако знаех, че ще има такава носталгия, бих запазил няколко папки.
Схеми на първите български транзисторни приемници се намират, а и аз имам на почти всички!
Повече ме интересува историята на създаването им, ей това никъде не го пише или поне аз не мога да го открия!
Кой е конструктора на "ЕХО" например, година на създаването му, количеството произведени приемници и т. н.

Публикувано на: Сря Юни 13, 2007 9:53 pm
от Goro
Конструктора на "Ехо" се казва Иван Иванов. Почина преди десетина години. А механика се казва Христо Гацов. Той е на 77 години. Отдавна се каня да го видя и да го разпитам за някои спомени. Ако това стане може да разкажа, при интерес. Работил съм с него около 20 години, но е ставало въпрос само за инцидентни случки, предимно комични.

Публикувано на: Чет Юни 14, 2007 8:26 am
от Hitkar
Goro написа:Конструктора на "Ехо" се казва Иван Иванов. Почина преди десетина години. А механика се казва Христо Гацов. Той е на 77 години. Отдавна се каня да го видя и да го разпитам за някои спомени. Ако това стане може да разкажа, при интерес. Работил съм с него около 20 години, но е ставало въпрос само за инцидентни случки, предимно комични.
Аз лично, ще съм ти благодрен ако успеем да оформим една достатъчно достоверна история около това "историческо ЕХО"
Все си мисля, че схемата е взаимствана от някъде ?!?

И едва ли само ние сме хората в БГ които се интересуват от подобни антики - ще се радвам ако се включат повече пристрастени към ретрото

Публикувано на: Чет Юни 14, 2007 11:18 am
от Goro
При създаването на едно изделие винаги има нещо взаимствано. Но в схемата на такова радио има толкова много класически решения, че в крайна сметка такъв извод не може да се направи. Специфичните конструкций на бобините и трансформаторите изискват съответното оразмеряване. "Ехо" и "Ехо-2", са създадени от голям колектив, под ръководството на инж. Б.Петков за не по-малко от година, а внедряването е за още поне 2. Все пак ще поразпитам за историята, на която не съм свидетел.
За съжаление конструкцията на МЧ бобините не беше особено успешна. Не са могли да изкопират "Токо". В последствие в "Ехо-2" тези бобини са "рационализирани", като са направени изцяло от термопластичен полистирол. В следващи изделия те не са използвани.

Публикувано на: Чет Юни 14, 2007 11:31 am
от Anonymous
И аз се абонирам за темата :) Имам около 10 радиоапарата, трябва ми схема за Пионер. Оказа се някакво странно решение, намерих 3 схеми и не отговаря на нито една от тях. На кората пише батериен, но очввидно не е - захранва се от 220 волта, лампите са от U сериите. Благодаря предварително за инфото!

Публикувано на: Пет Юни 15, 2007 10:28 pm
от Hitkar
Milen_Haskovo написа:И аз се абонирам за темата :) Имам около 10 радиоапарата, трябва ми схема за Пионер. Оказа се някакво странно решение, намерих 3 схеми и не отговаря на нито една от тях. На кората пише батериен, но очввидно не е - захранва се от 220 волта, ла
мпите са от U сериите. Благодаря предварително за инфото!

"Пионер" е с две схемни решения и го водят вариант 1 и 2 , а третия вариант е Пионер Б който си е батериен.
Имам ги и трите схеми, но те са популярни - ако имаш книгата "Български радиоприемници" на Спиро Пецулев?
Друга схема на този приемник не съм срещал!

Публикувано на: Съб Юни 16, 2007 7:12 am
от Goro
Milen_Haskovo написа:... - ако имаш книгата "Български радиоприемници" на Спиро Пецулев?
Тази книга беше една прекрасна инициатива на проф. Спиро Пецулев от ТУ, преподаващ дисциплината "Радиоприемни устройства". Негови съавтори са инж. Баньо Петков ръководител на секция "Радиоприемници" в ИРЕТ и механика Христо Гацов, консруирали приемниците.

Публикувано на: Съб Юни 16, 2007 7:46 am
от Hitkar
Milen_Haskovo написа:Имам я (на заем от един приятел) - точно това решение го няма, или пионера ми е бърникан (някой си е правил хибрид) или нещо незабележимо липсва. Ще можеш ли да дадеш една снимка отдолу на пионера? Да видя дали тоя дето го имам е същия :)
Такава снимка едвали ще ти свърши работа, но щом имаш схема , всичко останало е решимо!
Да не би да е правен с трансформаторно захранване или да е бил батериен и после да е пригоден за мрежово захранване?

Публикувано на: Съб Юни 16, 2007 10:33 am
от Anonymous
По-вероятно да е последното, доста е барано по него...

Публикувано на: Пон Юни 18, 2007 8:19 am
от Hitkar
dragon_hifi написа:Мен ме интерисува Пионер Б-този на батерии, ако някой го има да свирка, ще се разберем нещо.
Благодаря :D
Аз до сега не съм попадал на такъв, но не съм и търсил!
Не знам в каква серия са изработени / пак опираме до история на моделите/ но най-вероятно рано са спрени предвид "бурната " електрификация!
Ще поразпитам и естественно трябва да са 2 броя!!! :D