относно избор на външен DAC?

Съобщение
Автор
Besnia_dodo
чете и пита
чете и пита
Мнения: 75
Регистриран на: Пет Окт 26, 2012 1:15 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

относно избор на външен DAC?

#1 Мнение от Besnia_dodo »

Здравейте,

От доста време следя форума, но понеже забелязах как хокате неразбиращите новаци и се бях понаплашил малко :wink: , тъй като и аз самия съм такъв, та чак сега събрах смелост да пиша за първи път.

Първо искам да кажа "евала" на всички в този форум за движението и културата, която създавате и смятам, че базата от познания, която колективно сте натрупали е впечатляваща.

Та сега по темата. Преди време аз и още двама приятели се запалихме по DIY и респективно качествен звук, изцяло по вина на Ангел Геков! :) След като слушах за първи път в Ангел, толкова се бях шашнал, че на тръгване само дето главата не си забравих… Тогава е друга тема… Та в момента слушам със Spawn Horn (с плахо моднати fe206en) от 18мм шперплат, която хорна би трябвало да звучи ужасно (според Аспарух и Ангел), но за моя изненада, като изключим 2 доловими пика и дипа звучи добре и най-важното без резонанси. Усилвателят е "синьото хапче", повече едва ли има нужда да обяснявам. Жиците са от Аспарух и са най-хубавия бюджетен колонен кабел, който съм чувал. Интерконект = Proel накрайници + руско посребрено кабелче, пак от Аспарух.

И сега… ШОК и УЖАС… бутам интерконекта директно в изхода на Macbook Air 13" и така слушам. Изключвам, разбира се, лаптопа от захранването и пускам power saver mode, за да намаля смущенията до възможния минимум. Слушах, слушах. Ами не е зле, си казах. Детайлна звукова картина. Сцена - супер. Динамика - страхотна. Представих си колко по-добре ще звучи с приличен дак. Реших, че съм отпушил малко вече ушите и извиках единия съратник да довлече няколко бюджетни дака, да послушаме и да си избера един.

Пробвахме първо един Дак, забравих марката (дори не се опитах да запомня), 250 лева нов с Texas Instruments някакъв чип. Както казва един приятел "НЕ СТА'А, БРАТ!"… Маже! След това слушахме с дака на DJ Popa с Texas Instruments чип (май). За парите си е фантастичен, определено по-хубав от Audigy 2-ка например… но пак не става. Инструментите ми звучат "непълнокръвно" и леко издялкани, подобно на аудио диск компресиран в MP3. Детайла на звуковата картина не беше каквото исках. Като цяло бих определил звученето като "сухичко". Пак се извинявам за профанските описания, трудно ми е да намеря точните думи. Пробвахме и още един дак след това направен от член на този или другия форум, отново с чип на Texas Instrusments и… пак няма смисъл да го коментирам повече.

Претърпях сериозно разочарование. Мислех, че започвам от дъното и вървя нагоре, а за моя изненада се оказа, че една вградената платка в този лаптоп свири доста добре. Единственото, което успях да открия е, че чипа е на Cirrus Logic, но нямам идея какъв е модела. Звукът е просто хубав с топла тоналност, с extension към високите и ниските, в сравнение с другите дакове. Добре балансирана звукова картина и повече детайли. И най-важното, което ми е най-трудно да опиша с думи - началото на всеки звук излиза от колоните отчетливо и рязко, с голяма атака. Накратко казано - пияното, саксофонът, акустичната китара звучат много по-подобно на това, както ги чувам при живо изпълнение (имам предвид баш на живо, звук непреминаващ през техника) от другите дакове, които пробвахме. Съратникът, на име Митко, слуша етери също със синьо хапче (т.е. предполагам, че чува освен, че слуша) и също бе на моето мнение. Реших, че проблемът трябва да е във Фостексите. Боднахме кабелите в хорните на Етера > по-добре звучаха с вградената звукова карта?!? Също вързахме интерконета и към изхода на един нов лаптоп HP - пълна скръб!

Въпросът ми към вас, господа, е с бюджет 200-300 лева има ли шанс да направя осезаем ъпгрейд откъм Дак и моля предложете такъв? И да уточня 2 неща:

1. Знам, че мога да отида при Аспарух да ми направи дак като хората, но в момента предпочитам да се въздържа от такъв по-значителен разход и въпреки тоава да подобря именно този компонент от системата.

2. Наясно съм, че имплементацията на един дак е също толкова важна, колкото чипа, така че нямам претенции да е Texas Instruments, Cirrus Logic или Burr Brown или нещо друго, просто да свири добре.

Благодаря за търпението и вниманието.

Поздрави.

N.Jordanov
има опит
има опит
Мнения: 429
Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: относно избор на външен DAC?

#2 Мнение от N.Jordanov »

В този (или малко по-висок) бюджет можеш да пробваш:

- Teac UD-H01 Silver DAC
- Musiland Monitor 02 или 03

За съжаление пробването е свързано с покупка от Инет без да е ясен крайния резултат.
_________

NJ

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: относно избор на външен DAC?

#3 Мнение от EmilRachev »

Besnia_dodo написа:Въпросът ми към вас, господа, е с бюджет 200-300 лева има ли шанс да направя осезаем ъпгрейд откъм Дак
За тази сума според мен все ще си недоволен, аз съм слушал вече не помня колко видове у нас, носят ми ги приятели да ги чуят на моята система.
Та, за тази сума не се надявай да намериш нещо с много сериозно качество.
Ако съм на теб ще вдигна бюджета и ще пробвам първото предложение от тази обява:

http://www.bgaudio.org/forums/viewtopic ... 13&t=23075

Друг вариант, ако разбира се ти е по джоба е това произведение на Аспарух:

http://www.bgaudio.org/forums/viewtopic ... 13&t=19218

Ако се спреш на някой от тези варианти се пробвай да си договориш да вземеш машината у вас за прослушване при някакво капаро разбира се.
Най-добре е личната преценка на твоята си система, знаеш го.
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Аватар
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1223
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: относно избор на външен DAC?

#4 Мнение от Borislav Stankov »

Подкрепям Емил, ако искаш наистина добър звук обади се на Аспарух.
Преди време направи за един мой приятел Ю ЕС БИ ( :) ) ДАК за бюджета който имаш и резултата беше много добър, но ако искаш истински дак ти трябва по-голяма инвестиция.
Естествената тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.
Изображение
CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net" onclick="window.open(this.href);return false; - What the Slack!?!

Besnia_dodo
чете и пита
чете и пита
Мнения: 75
Регистриран на: Пет Окт 26, 2012 1:15 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: относно избор на външен DAC?

#5 Мнение от Besnia_dodo »

Здравейте!

Благодаря на всички за отговорите и предложенията! :) Извинявам се, че чак сега пиша, но бях затрупан с работа.

@N.Jordanov
Разгледах и двата ДАК-а и прочетах няколко ревюта. По субективни мнения TEAC изглежда добре и е на изгодна цена в момента. Не съм сигурен дали си струва наистина да поема риска да го поръчам обаче.

@EmilRachev
Благодаря за предложенията! И трите дака са извън бюджета ми, но както ти казваш, най-вероятно ще остана недоволен от всичко в този ценови диапазон. За дака на Аспарух нямам съмнение, че ще свири отлично. :) Проблемът е, че въпреки всичко, бих искал да чуя този дак преди да го купя, а продавачът е във Варна, ще е малко сложно.

@Borislav Stankov
Да, точно това търся. Слушам единствено FLAC от компютър.

След известно мъдруване и на база на вашите съвети, изглежда че ще се спра на следния вариант. Разходка до Аспарух, слушане, тест с моята система (ако Аспарух даде :) ) и решавам.

Отново благодаря за помощта!

Поздрави.

Аватар
Angel Gekov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 366
Регистриран на: Вто Апр 10, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: относно избор на външен DAC?

#6 Мнение от Angel Gekov »

Besnia_dodo написа:След известно мъдруване и на база на вашите съвети...
Мъдруването си е заслужавало :)

dababa
има известен опит
има известен опит
Мнения: 38
Регистриран на: Пет Окт 26, 2012 4:23 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: относно избор на външен DAC?

#7 Мнение от dababa »

Мисля, че си се спрял на един от най-добрите варианти (такъв който смятам да повторя в един добър момент)! Алтернативата е налице... закупени куп ЦАП-ове ("китаеца" е Fiio E7)... резултат :cry:

Аватар
Alexander Gekov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 333
Регистриран на: Пон Окт 30, 2006 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: относно избор на външен DAC?

#8 Мнение от Alexander Gekov »

Заповядай да чуеш при мен USB конвертор, правен от Аспарух.
Поздрави.

Besnia_dodo
чете и пита
чете и пита
Мнения: 75
Регистриран на: Пет Окт 26, 2012 1:15 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: относно избор на външен DAC?

#9 Мнение от Besnia_dodo »

Angel Gekov написа:
Besnia_dodo написа:След известно мъдруване и на база на вашите съвети...
Мъдруването си е заслужавало :)
:) Обещавам в бъдеще да се вслушвам по-внимателно в твоите съвети и да не кривя от правия път!

Готов съм за рандеву с "истинския аналогов звук", между другото :wink:
Последно промяна от Besnia_dodo на Сря Окт 31, 2012 1:19 pm, променено общо 1 път.

Besnia_dodo
чете и пита
чете и пита
Мнения: 75
Регистриран на: Пет Окт 26, 2012 1:15 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: относно избор на външен DAC?

#10 Мнение от Besnia_dodo »

Alexander Gekov написа:Заповядай да чуеш при мен USB конвертор, правен от Аспарух.
Поздрави.
Сашо, само посочи ден и час и ще си разчистя всякакви ангажименти... Дори, като се замисля, ще мога да дойда по-късно днес... след малко... или сега веднага. :wink:

Чакам с нетърпение и благодаря за поканата!

Публикувай отговор

Обратно към “Всички останали въпроси”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 4 госта