Как да избегна микрофонията?

Съобщение
Автор
Minkov

Как да избегна микрофонията?

#1 Мнение от Minkov »

Здравейте!
Искам да си направя два модула за високоговоряща връзка, които да разположа в две отделни помещения. Трудността идва от това, че:
1. двата пулта трябва да са с относително малки размери (напр. 10х10х10cm), което значи, във всяко от тях микрофона и високоговорителя ще са разположени твърде близо;
2.разговорът трябва да се води без двамата кореспонденти да се изчакват, т.е. те трябва да водят дуплексен разговор.

За целите за които ми трябва тази система, излъчваната мощност от всеки високоворител, не трябва да надхвърля 0,5-1,0W, но въпреки това, при изискванията, дадени по-горе, всеки се досеща, че веднага ще се получи т.нар. микрофония.
Та въпросът ми е: Някой знае ли за съществуването на готов модул/интегрална схема, който да обработва сигнала, така, че да се избегне микрофонията.
Аз лично съм ползвал телефонен апарат с високоговоряща връзка, в който има вграден автомат и този автомт следи по-силния сигнал и го пропуска, като в същото време заглушава приемания сигнал. Това не е лош начин, но често се губи началото или направо се пропуска първата дума, което не е добре.
Чувал съм също, че за избягване на микрофонията се въвежда закъснение по време на сигнала в едната посока - опитах, но не се получи.
Ще съм ви много благодарен и, ако някой знае нещо или ме насочи към литература (само на български, руски или английски) с теория по въпроса.

Аватар
tristan
има известен опит
има известен опит
Мнения: 22
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#2 Мнение от tristan »

Интересен подход е описан в документ 3995124 - Noise cancelling microphone в http://www.freepatentsonline.com/

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#3 Мнение от Goro »

Този проблем ("местен ефект") е решен още в старите телефони с шайба преди около век. Намери стар учебник по телефонна техника и разгледай схемата на такъв телефон. Потискането на собствения сигнал, не е безкрайно, но е задоволително. То ще ти помогне частично, а другото ще трябва сам да си го доизмислиш, чрез акустична изолация и насочен микрофон.
Апарата за който говориш не е дуплексен, а автоматичен симплексен, при който наистина се пропуска част от думата и това е неизбежно.
五郎

Minkov

#4 Мнение от Minkov »

tristan написа:Интересен подход е описан в документ 3995124 - Noise cancelling microphone в http://www.freepatentsonline.com/

Благодаря за информацията, но ако правилно съм я изчел, според мен този принцип не би бил особено ефективен за моите цели, тъй като подтискането на сигнала и от местен и от външен източник, ще бъде еднакво. А не това е целта на моята задачка. Така мисля аз.
Между другото, подобен е принципът на работа на т. нар. диференциален микрофон (в България се внасяха от Русия под наименованието "ДЕМШ-1А" и се ползваха най-вече за специални цели, и в шумна околна среда). Конструкцията му представлява мембрана, която е свързана с околната среда и от двете си страни. Поради това, че далечните шумове достигат тези двете страни на мембраната почти едновременно, те не могат да я разклатят и по този начин се самоелиминиранат достатъчно добре. Ако обаче, говорещият насочи към себе си само едната страна на мембраната, чувствителността на микрофона нараства многократно, и то само за речта на оператора.
Този микрофон е добър, но не се сещам, как да го разположа в пространството спрямо високоговорителя, за да му използвам възможностите.

Minkov

#5 Мнение от Minkov »

Goro написа:Този проблем ("местен ефект") е решен още в старите телефони с шайба преди около век. Намери стар учебник по телефонна техника и разгледай схемата на такъв телефон. Потискането на собствения сигнал, не е безкрайно, но е задоволително. То ще ти помогне частично, а другото ще трябва сам да си го доизмислиш, чрез акустична изолация и насочен микрофон.

Знам за този метод, но не знам как да сметна броя на отделните навивки.

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#6 Мнение от Goro »

Мисля, че "ДЕМШ-1А" се произвеждаше и в Благоевград. Не е ненамираем. По битаците ги има.
五郎

Minkov

#7 Мнение от Minkov »

Между другото, знае ли някой дали се продава готов модул или интегрална схема, на чийто вход да се подава непрекъсната реч или музика, а на изхода на устройството този звук да се явява с известно закъснение, да кажем от 10mS до към 1s? Добре би било да може закъснението да се регулира. Мисля, че това е един от начините да се прекъсне микрофонията.
Знам за чип, при който за определено време се прави запис, след което записът може да се прослуша, след което отново да се направи запис и т.н., но това не ми върши работа. Процесът трябва да е непрекъснат.

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#8 Мнение от Goro »

Имаше 2 японски чипа на Матушита. Преди 20 години съм правил с тях ревербератор, за НЧ усилвател. Дори ги документирах, но вече нямам никаква сламка след приватизацията. Маркирани са с едно триъгълниче и си спомням че дълго време се чудех за фирмата. Тогава нямаше интернет. Единият чип си спомням беше с 8 крака. Ползват ги и радиолюбителите на 28 MHz.
Тогава ги изкопирах от един аудиоцентър Grundig, с дистанционно управление. Спомням си че ефекта беше много приятен, особено при говор се създаваше усещане за обем. Чрез един потенциометър се нагласява закъснението на реверберацията, а чрез друг продължителността на отзвучаване.
五郎

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#9 Мнение от Goro »

Единия чип е MN4051B с 16 крака - японски. (Единицата не е ясна и може да е 7). Фирмата има маркировка - триъгълник със стрелки в ъглите. Никъде не намирам дейташиита му. Вероятно вече не се произвежда.
五郎

Minkov

#10 Мнение от Minkov »

И аз не намирам, описание за MN4051B. Жалко!
Все пак, много благодаря!

Аватар
tristan
има известен опит
има известен опит
Мнения: 22
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#11 Мнение от tristan »

Малко надежда:
MN3007, Panasonic
Намерих го в E-bay
Моите виждания за реализацията са други, но се надявам поне горната информация да ти е от полза

Minkov

#12 Мнение от Minkov »

tristan написа:Моите виждания за реализацията са други, но се надявам поне горната информация да ти е от полза

Благодаря за информацията и искам да попитам, какви са твоите виждания за реализация? Ще се радвам да ги разбера, тъй като и аз не съм убеден, че пътищата, по които съм тръгнал, не са най-правилните.

Аватар
tristan
има известен опит
има известен опит
Мнения: 22
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#13 Мнение от tristan »

При телефоните трябва да съвместим два сигнала по един канал - нужна е дуплексна схема - трансформатор при старите телефони, дуплексен филтър с ОУ при телефонните интерфейси при радиостанциите например... При теб може каналите да са отделни и дуплексер не е нужен. Идеята ми е микрофонният предусилвател да е с регулируемо усилване - сигналът, постъпващ към говорителя да запушва (не напълно) сигнала на микрофона. Май е ненужно мик. да е диференциален. Не съм реализирал горното, само идея... мисля че така е в телефоните ни в офиса и няма пропускане на срички.

Публикувай отговор

Обратно към “Всички останали въпроси”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта