Звукоизолация

Съобщение
Автор
mad_SLaYeR

Звукоизолация

#1 Мнение от mad_SLaYeR »

Бихте ли ме посъветвали как мога да направя звукоизолация на харддиска понеже шума който издава е един гаден и писклив(диска е в изправност). Изолацията трябва да е такава, че да не пречи на охлаждането. Мисля си да го увия с тел, като я оставя малко хлабава. Би ли имало ефект или си въобразявам? Знам, че това е форум за тонколони и усилватели, но също така от това, което съм прочел в този форум знам, че едва ли има други хора, които да разбират звука, като вас.

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#2 Мнение от Simonov »

Пробвал ли си с гумени шайби между харда и шасито на кутията?
Изображение

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#3 Мнение от Ivo_Hristev »

Увеси го на свински опашки и облепи стените на кутията около него с тънка ( 5мм. ) вата или дунапрен.

mad_SLaYeR

#4 Мнение от mad_SLaYeR »

Пробвах с гумени шайби. Не става. Сега ще пробвам и с опашките.

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#5 Мнение от Simonov »

Всъщност, каква марка е харда?
Изображение

Аватар
Svetlin Iliev
има опит
има опит
Мнения: 297
Регистриран на: Пон Окт 24, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#6 Мнение от Svetlin Iliev »

И какъв обем е , т.е. от кога го имаш.

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#7 Мнение от Ivo_Hristev »

Пищенето обаче няма да изчезне с гумени шайби или опашки. Ще трябва да третираш кутията отвътре.

Svi
чете и пита
чете и пита
Мнения: 41
Регистриран на: Сря Юли 20, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#8 Мнение от Svi »

Аз преди време употребих това:
линк
Имаше го в 'гръцките' магазини около Славейков. Най-ценната част са винтовете с гума, от едната страна се завива в диска, а от другата към 5 инчов слот. В крайна сметка дискът 'виси' окачен на гумираните винтове
Али-балите за охлаждането са абсолютна измислица, тъй като страничната част не опира плътно в диска

Кутията облепих отвътре с нещо подобно на това:
линк

След като обезшумих захранването и процесора, изненадващо се оказа, че звукът от двата ми диска се смесва и се получава много неприятно бучене с период 2-3 секунди. Наложи се да сваля единия диск на дъното на кутията.

mad_SLaYeR

#9 Мнение от mad_SLaYeR »

Диска е 10GB WesternDigital на ~6 години. Ползвам го за SWAP файла и филми понеже 120ката вече е препълнена, а нямам DVD. Май на края ще го разкарам.

Svi Как точно си обезшумил захранването и процесора? Аз на мойте съм сложил потенциометър + транзистор за да регулирам оборотите.

Svi
чете и пита
чете и пита
Мнения: 41
Регистриран на: Сря Юли 20, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#10 Мнение от Svi »

Обезшумяването го постигнах със смяна на съответните компоненти.

Първо смених охлаждането на процесора, което бръмчеше като пералня, със Scythe Ninja. Ninja-та е с огромен радиатор и 12cm вентилатор, който може да се сменя. При по-слаби процесори сигурно може и без вентилатор. Дъното му регулира оборотите и при ниско натоварване на процесора е тих. Единствения проблем на Scythe Ninja e, че не се събира във всички кутии.

Доскоро карах с безвентилаторно захранване 300W Fortron ZEN, което предаде богу дух 1 седмица преди да му изтече гаранцията. Поради бързината на сервизите, които повече от месец го ремонтират, си купих ново - Seasonic S12 650W. Предвид че едва ли ползвам и 200W от него, вентилаторът му едва се върти и не се чува.

Заради облепянето отвътре сложих и 2 малки вентилатора на кутията които работят на ниски обороти (5-7V) и също почти не се чуват.

Дисковете не се чуват, много приглушен е и звукът при местенето на главите им.

В крайна сметка имам 4 перки, но PC-то е в пъти по-тихо от положението в началото, като за Пентиум 4 е направо отлично. При ниско натоварване (и при по-хладно време :) ) вентилаторите почти не се въртят и компютърът е безшумен.

Доста пари дадох, но най-важното е, че не шуми и бучи и компютърът си стои включен непрекъснато, дори и когато слушам музика тихо.

А най-доброто решение е изцяло fanless система - заглеждам се по едни VIA EPIA mini/nano ITX fanless mainboards.

mad_SLaYeR

#11 Мнение от mad_SLaYeR »

Пробвах идеята си, увих харда в огромно количество тел - нищо не стана. Остава облепянето с изолация от вътре на кутията. Мерси за отговорите на всички.

btw В нета попаднах на това. http://www.overclockers.com/tips454/

droba

#12 Мнение от droba »

ако искаш да си дигнеш температурата в кутията с 20 градуса облепи я
все си мисля че е по-добре да шуми от колкото да не работи

Аватар
Svetlin Iliev
има опит
има опит
Мнения: 297
Регистриран на: Пон Окт 24, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#13 Мнение от Svetlin Iliev »

Този диск пронвал ли си да го сложиш в малка дървена кутия вътре в голямата на ПЦто. Така ще се намали значително шума , а и той не грее много нали.

ПС: А тоя малкия диск не ти ли бави само системата , вместо да я забързва. Като го махнеш ще си оправиш проблема с шума.

mad_SLaYeR

#14 Мнение от mad_SLaYeR »

Ами тази статия е подобна на идеята ти, но ако е от дърво направо ще се стопи. http://www.overclockers.com/tips454/ Надявам се да намеря две метални планки за да пробвам. Другото, което ми дойде на ум е да облицовам кутията с пяна за запълване на цепнатини. Обаче температурата нз.

ПП. Мислех, че има някакъв терикатски начин, но уви.

droba

#15 Мнение от droba »

има разбира се -купи си нов HDD или просто махни тая антика

Публикувай отговор

Обратно към “Всички останали въпроси”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта