Страница 1 от 2
АЧХ на усилвател
Публикувано на: Пет Апр 27, 2007 9:30 am
от stefanyovev
здрасти,
изчетох бая от тоя форум ама не видях такова нещо. възможно ли е? както при говорителите се прави графика на отношението межу силата на подадения и възпроизведения сигнал може ли да се измери и на усилвател ? струва ми се че ще е по лесно даже. ... ако питам глупости не ме рогайте обяснете ми.
Публикувано на: Пет Апр 27, 2007 10:04 am
от Rumen Zografov
Опитай се да си конкретизираш въпроса.Аз,лично,нищо не разбрах

Re: АЧХ на усилвател
Публикувано на: Пет Апр 27, 2007 10:26 am
от Miroslav Danov
stefanyovev написа:здрасти,
изчетох бая от тоя форум ама не видях такова нещо. възможно ли е? както при говорителите се прави графика на отношението межу силата на подадения и възпроизведения сигнал може ли да се измери и на усилвател ? струва ми се че ще е по лесно даже. ... ако питам глупости не ме рогайте обяснете ми.
Т.н.р. амлитудно честотната характеристика(АЧХ) на усилвател може да се измери с генератор и осцилоскоп. Може и с компютър, но един усилвател може да има прекрасно АЧХ и да свири доволно гадно.
Има други параметри, които са важни - напр. хармонични изкривявания(THD). Хубаво е да наблюдаваш правоъгълен, назъбен или синусоидален сигнал при високи и ниски честоти. Дали имат същата форма на изхода както са на входа и т.н.
Накрая да свързваш всичко това със слушане.
Re: À×Õ íà óñèëâàòåë
Публикувано на: Пет Апр 27, 2007 10:39 am
от D.Kolev
mirilaj написа: Õóáàâî å äà íàáëþäàâàø ïðàâîúãúëåí, íàçúáåí èëè ñèíóñîèäàëåí ñèãíàë ïðè âèñîêè è íèñêè ÷åñòîòè.
........ïîä òîâàð . è ùå èçëåçå ÷å íàé-äîáðèÿ å êëàñ À ñ äúëáîêà Π, ñâèðåù êàòî ÀÁ èíòåãðàëêà .
çàòîâà ñàìî ñèíîñóèäà , äðóãèòå ñàìî òàêà çà èíôîðìàöèÿ ìîæå äà ãè ïîãëåäíåì.
...
Публикувано на: Пет Апр 27, 2007 11:04 am
от Dman
АЧХ на усилвател се мери лесно, добре е да се направят измервания при различен характер на импеданса на товара - още по добре при реален товар, или самият говорител или озвучително тяло за което ще се ползва.
При напрежителен усилвател АЧХ обикновено е с неравномерност под 0.5 Дб за цялата честотна лента.
При токов усилвател импеданса на товара е определящ за кривата на АЧХ.
Публикувано на: Пет Апр 27, 2007 11:07 am
от DLS
Не казвате нищо за натоварването, при което ще се снема АЧХ, а това
си е може би най-определящия фактор.
Публикувано на: Пет Апр 27, 2007 11:12 am
от Rumen Zografov
DLS написа:Не казвате нищо за натоварването, при което ще се снема АЧХ, а това
си е може би най-определящия фактор.
Е,човек,не четеш ли?!?!?!?!

Re: ...
Публикувано на: Пет Апр 27, 2007 12:17 pm
от stefanyovev
Dman написа:При напрежителен усилвател АЧХ обикновено е с неравномерност под 0.5 Дб за цялата честотна лента.
това значи ли че АЧХ на усилвателите е мноого по права линия от АЧХ на говорителите .. тоест .. ако говорителя ми е средено качество може да се приеме че усилвател пак средно качество почти не променя цялостната ЧХ на системата ?
практика ли е да се публикуват такива характеристики за нормалните усилватели ?
ако на някой му се намира такава графика за какъвто и да е усилвател нека покаже че се нагледах на характеристики на говорители.. научех ги вече
какво значи напрежителен и токов усилвател ?
Публикувано на: Пет Апр 27, 2007 12:28 pm
от Stefan Stefanov
Не забравяй, че това е само ориентировъчен параметър и въобще не е свъразн с качеството на усилвателя!
Публикувано на: Пет Апр 27, 2007 12:35 pm
от DLS
Rumen Zografov написа:DLS написа:Не казвате нищо за натоварването, при което ще се снема АЧХ, а това
си е може би най-определящия фактор.
Е,човек,не четеш ли?!?!?!?!

Да разбира се, просто характер на товара и големина на товара за мен са 2 различни неща

Публикувано на: Пет Апр 27, 2007 12:40 pm
от stefanyovev
да ясно ми стана значи от АЧХ на усилвателя почти нищо не зависи .. ами .. например ако си намеря осцилограф за сигнала от микрофона и свържа стъпалата на усилвателя там и го усиля толкова че волтажа да стане стандартен (0.75 В май) ... мога ли тая постановка да я ползвам за да разбера колко криви усилвателя
Публикувано на: Пет Апр 27, 2007 12:53 pm
от Stefan Stefanov
Така ще мериш цялата система (микрофон + усилвател).
Re: ...
Публикувано на: Пет Апр 27, 2007 2:13 pm
от D.Kolev
stefanyovev написа:
òîâà çíà÷è ëè ÷å À×Õ íà óñèëâàòåëèòå å ìíîîãî ïî ïðàâà ëèíèÿ îò À×Õ íà ãîâîðèòåëèòå
äà , è íå ñå äàâà â ãðàôèêà , à êàòî ÷åñòîòíà ëåíòà. ïðèìåðíî - 20õç-20êõç ïðè ðàâíîìåðíîñò +-2äá
Публикувано на: Пет Апр 27, 2007 2:31 pm
от Krasi Yonchev
stefanyovev написа:...
Какво значение има АЧX на драйвера или ампа, при положение че тези стойности не са предпоставка за добър звук? Но дори и да бяха имай едно на ум, чe кривата на акустиката в помещението ти е важна. Ако решиш да мериш, не се стряскай - +/- 30dB е нещо напълно нормално, за жалост.
Публикувано на: Пет Апр 27, 2007 2:39 pm
от DLS
To AЧХ-то на помещението обезмисля равното АЧХ на озвучителните тела пък камо ли на усилвателя...
Стига едно стъпало да има 20-20кХз на на пълна мощност, останалото е слушане и харесване или не. Рекламните трикове тип 2Хз-200кХз си остава голи цифри не даващи почти никаква информация за ''характера'' на усилвателя (и то ако има нещо вярно в тях).