АЧХ на усилвател

Харесах си един усилвател дали става?
Съобщение
Автор
stefanyovev
има известен опит
има известен опит
Мнения: 102
Регистриран на: Сря Апр 25, 2007 12:00 am
Местоположение: BG
Обратна връзка:

АЧХ на усилвател

#1 Мнение от stefanyovev »

здрасти,
изчетох бая от тоя форум ама не видях такова нещо. възможно ли е? както при говорителите се прави графика на отношението межу силата на подадения и възпроизведения сигнал може ли да се измери и на усилвател ? струва ми се че ще е по лесно даже. ... ако питам глупости не ме рогайте обяснете ми.

Rumen Zografov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 736
Регистриран на: Вто Окт 18, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#2 Мнение от Rumen Zografov »

Опитай се да си конкретизираш въпроса.Аз,лично,нищо не разбрах :wink:
Изображение

Miroslav Danov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 451
Регистриран на: Съб Яну 15, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: АЧХ на усилвател

#3 Мнение от Miroslav Danov »

stefanyovev написа:здрасти,
изчетох бая от тоя форум ама не видях такова нещо. възможно ли е? както при говорителите се прави графика на отношението межу силата на подадения и възпроизведения сигнал може ли да се измери и на усилвател ? струва ми се че ще е по лесно даже. ... ако питам глупости не ме рогайте обяснете ми.
Т.н.р. амлитудно честотната характеристика(АЧХ) на усилвател може да се измери с генератор и осцилоскоп. Може и с компютър, но един усилвател може да има прекрасно АЧХ и да свири доволно гадно.
Има други параметри, които са важни - напр. хармонични изкривявания(THD). Хубаво е да наблюдаваш правоъгълен, назъбен или синусоидален сигнал при високи и ниски честоти. Дали имат същата форма на изхода както са на входа и т.н.
Накрая да свързваш всичко това със слушане.

D.Kolev

Re: À×Õ íà óñèëâàòåë

#4 Мнение от D.Kolev »

mirilaj написа: Õóáàâî å äà íàáëþäàâàø ïðàâîúãúëåí, íàçúáåí èëè ñèíóñîèäàëåí ñèãíàë ïðè âèñîêè è íèñêè ÷åñòîòè.
........ïîä òîâàð . è ùå èçëåçå ÷å íàé-äîáðèÿ å êëàñ À ñ äúëáîêà Π, ñâèðåù êàòî ÀÁ èíòåãðàëêà .
çàòîâà ñàìî ñèíîñóèäà , äðóãèòå ñàìî òàêà çà èíôîðìàöèÿ ìîæå äà ãè ïîãëåäíåì.

Dman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 208
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

...

#5 Мнение от Dman »

АЧХ на усилвател се мери лесно, добре е да се направят измервания при различен характер на импеданса на товара - още по добре при реален товар, или самият говорител или озвучително тяло за което ще се ползва.
При напрежителен усилвател АЧХ обикновено е с неравномерност под 0.5 Дб за цялата честотна лента.
При токов усилвател импеданса на товара е определящ за кривата на АЧХ.

Аватар
DLS
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 477
Регистриран на: Пон Яну 09, 2006 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#6 Мнение от DLS »

Не казвате нищо за натоварването, при което ще се снема АЧХ, а това
си е може би най-определящия фактор.

Rumen Zografov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 736
Регистриран на: Вто Окт 18, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#7 Мнение от Rumen Zografov »

DLS написа:Не казвате нищо за натоварването, при което ще се снема АЧХ, а това
си е може би най-определящия фактор.
Е,човек,не четеш ли?!?!?!?! 8O
Изображение

stefanyovev
има известен опит
има известен опит
Мнения: 102
Регистриран на: Сря Апр 25, 2007 12:00 am
Местоположение: BG
Обратна връзка:

Re: ...

#8 Мнение от stefanyovev »

Dman написа:При напрежителен усилвател АЧХ обикновено е с неравномерност под 0.5 Дб за цялата честотна лента.
това значи ли че АЧХ на усилвателите е мноого по права линия от АЧХ на говорителите .. тоест .. ако говорителя ми е средено качество може да се приеме че усилвател пак средно качество почти не променя цялостната ЧХ на системата ?

практика ли е да се публикуват такива характеристики за нормалните усилватели ?

ако на някой му се намира такава графика за какъвто и да е усилвател нека покаже че се нагледах на характеристики на говорители.. научех ги вече

какво значи напрежителен и токов усилвател ?

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#9 Мнение от Stefan Stefanov »

Не забравяй, че това е само ориентировъчен параметър и въобще не е свъразн с качеството на усилвателя!

Аватар
DLS
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 477
Регистриран на: Пон Яну 09, 2006 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#10 Мнение от DLS »

Rumen Zografov написа:
DLS написа:Не казвате нищо за натоварването, при което ще се снема АЧХ, а това
си е може би най-определящия фактор.
Е,човек,не четеш ли?!?!?!?! 8O
Да разбира се, просто характер на товара и големина на товара за мен са 2 различни неща :)

stefanyovev
има известен опит
има известен опит
Мнения: 102
Регистриран на: Сря Апр 25, 2007 12:00 am
Местоположение: BG
Обратна връзка:

#11 Мнение от stefanyovev »

да ясно ми стана значи от АЧХ на усилвателя почти нищо не зависи .. ами .. например ако си намеря осцилограф за сигнала от микрофона и свържа стъпалата на усилвателя там и го усиля толкова че волтажа да стане стандартен (0.75 В май) ... мога ли тая постановка да я ползвам за да разбера колко криви усилвателя

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#12 Мнение от Stefan Stefanov »

Така ще мериш цялата система (микрофон + усилвател).

D.Kolev

Re: ...

#13 Мнение от D.Kolev »

stefanyovev написа: òîâà çíà÷è ëè ÷å À×Õ íà óñèëâàòåëèòå å ìíîîãî ïî ïðàâà ëèíèÿ îò À×Õ íà ãîâîðèòåëèòå
äà , è íå ñå äàâà â ãðàôèêà , à êàòî ÷åñòîòíà ëåíòà. ïðèìåðíî - 20õç-20êõç ïðè ðàâíîìåðíîñò +-2äá

Krasi Yonchev

#14 Мнение от Krasi Yonchev »

stefanyovev написа:...
Какво значение има АЧX на драйвера или ампа, при положение че тези стойности не са предпоставка за добър звук? Но дори и да бяха имай едно на ум, чe кривата на акустиката в помещението ти е важна. Ако решиш да мериш, не се стряскай - +/- 30dB е нещо напълно нормално, за жалост.

Аватар
DLS
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 477
Регистриран на: Пон Яну 09, 2006 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#15 Мнение от DLS »

To AЧХ-то на помещението обезмисля равното АЧХ на озвучителните тела пък камо ли на усилвателя...
Стига едно стъпало да има 20-20кХз на на пълна мощност, останалото е слушане и харесване или не. Рекламните трикове тип 2Хз-200кХз си остава голи цифри не даващи почти никаква информация за ''характера'' на усилвателя (и то ако има нещо вярно в тях).

Публикувай отговор

Обратно към “Усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта