Въпрос за Амп и евентуалния му мод

Харесах си един усилвател дали става?
Съобщение
Автор
Аватар
icko
чете и пита
чете и пита
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Фев 25, 2008 1:00 am
Местоположение: Stara Zagora
Обратна връзка:

Въпрос за Амп и евентуалния му мод

#1 Мнение от icko »

Здравейте Всички.Преди време ми попаднаха два усилвателя които за съжаление схема си нямам за тях.Тъй като този усилвател не се справя с нито една от 3-те честотни ленти както трябва и няма абсолютно нищо общо с Hi-Fi,може ли да му се помогне с нещо или просто да намеря някои да му го пробутам което не ми се ще много тъй като имам 2 броя от него и отделно още две стъпала.Това което знам за него не е много:
-Транзисторите са KD-502 и KD-503 по два броя на канал
-Захранването съм го мерил 2х72 и 2х45 (това му се подават от трафа)
-Има някаква платка която е за работа в мостов режим(незнам как действа )
-Имаше някакви големи трафове на изходите(отдавна ги премахнах тъй като с тях свиреше мн зле)
ето и линк към снимките http://www.snimka.bg/album.php?album_id=222397

Аватар
Feinde
има известен опит
има известен опит
Мнения: 23
Регистриран на: Сря Ное 15, 2006 1:00 am
Обратна връзка:

#2 Мнение от Feinde »

Тоя усилвател е производство на Електроакустика Михайловград сега Монтана. Работи в клас H затова и има 2 захранващи напрежения и релета. По информация от вътрешен човек от бившия завод това са една от късните серий на усилватели много несполучливи.Затова и доста голяма част са останали по складовете на завода и не са излезли на пазара. Произвеждани са за износ за Русия. Преди години се разпродаваха платките по 60 ст. Главното им приложение е за захранване на Радиоточки и Съобщителна техника по гарите. Този усилвател не е за аудио-цели.Дори ако не ме лъже памета изправителите са 4 на една платка от типа 3PM4. 2 са поставени на радиатор.Мод е възможен до толкова до колкото да си направиш савсем други стъпала с част от тези елементи. Имаш кутия, големи електролити, радиатори, транзистори(евентуално може да се заменят) трансформатор. Това са основните неща, които са по скъпички.

Аватар
icko
чете и пита
чете и пита
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Фев 25, 2008 1:00 am
Местоположение: Stara Zagora
Обратна връзка:

#3 Мнение от icko »

някой може ли да ми даде някоя добра схема която мога да осъществя с това захранване и някои налични елементи като използвам за донор тези усилватели?? Благодаря предварително

Аватар
radev
има опит
има опит
Мнения: 196
Регистриран на: Съб Окт 13, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#4 Мнение от radev »

icko написа:някой може ли да ми даде някоя добра схема която мога да осъществя с това захранване и някои налични елементи като използвам за донор тези усилватели?? Благодаря предварително

Ето една от мен.
http://img.data.bg/i.php?id=510902

Аватар
icko
чете и пита
чете и пита
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Фев 25, 2008 1:00 am
Местоположение: Stara Zagora
Обратна връзка:

#5 Мнение от icko »

Сдобих се с един траф 2х37V Като смятам да използвам него или трансформатор от Sharp SA-CD800H(BK) но не съм го мерил все още колко дава(консумирана мощност 380 вата)

Аватар
radev
има опит
има опит
Мнения: 196
Регистриран на: Съб Окт 13, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#6 Мнение от radev »

Трафчето е идеално за схемичката която ти предложих 250W на 8ом.

Аватар
icko
чете и пита
чете и пита
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Фев 25, 2008 1:00 am
Местоположение: Stara Zagora
Обратна връзка:

#7 Мнение от icko »

Много хубаво щеше да е ако пишеше какви са транзисторите а и един печатен оригинал би ми свършил наистина добра работа,тъй като и идея си нямам как мога да го проектирам.Предполагам има Software за това,но за съжаление не знам нито един такъв ако някои знае моля да сподели :)

Аватар
radev
има опит
има опит
Мнения: 196
Регистриран на: Съб Окт 13, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#8 Мнение от radev »

Т2 BC214C (PNP, >30V, hfe>250, low noise) - BC559C / [BC560C] [BC415C]
Т3 и Т6 (PNP, >30V, hfe>200) MPSA92 / BC550C /
Т4,Т5 и Т9 ZTX304 (NPN, >70V, ~150Mhz, hfe>50) - MPSA06 / 2N5551 [BC342]
Т7 и Т8 ZTX504 (PNP, >70V, ~150Mhz, hfe>50) - MPSA56 / 2N5401 / [MPSA93]
Т10?Т11 40872 (Driver PNP, >100V, ~3MHz) - BD244C / [TIP42C] [2SA1077] [2SA1010]
Т12?Т15 17556 (Power NPN, 150V, 15A) - MJ15003 / [MJ21194] [2SC5200]

Използвани диоди BAY20 (fast-switching diode) - 1N4148; 1N5819/SF15; 1N4003/1N4007;
за L1 и L2 са използвани готови такива за ток ?150мА от "Комет"
L-1.5µH ф10/17.5нав/1мм? ? 0.03?
Всички ползвани резистори са с толеранс 5% ,с изключение на R9 и R12 които са с точност
1%

http://img.data.bg/i.php?id=504995

Имам готови платки със и без елементи,пиши на лични за да не отегчаваме другите съфорумци.

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#9 Мнение от Stefan Stefanov »

[quote:85ee57af48="icko"]Много хубаво щеше да е ако пишеше какви са транзисторите а и един печатен оригинал би ми свършил наистина добра работа,тъй като и идея си нямам как мога да го проектирам.Предполагам има Software за това,но за съжаление не знам нито един такъв ако някои знае моля да сподели :)[/quote:85ee57af48]

Използвай универсална платка, за единични бройки няма смисъл да правиш печани платки.

Аватар
icko
чете и пита
чете и пита
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Фев 25, 2008 1:00 am
Местоположение: Stara Zagora
Обратна връзка:

#10 Мнение от icko »

Вече се пориентирах какво ще ми е нужно и стигнах до извода че ще ми е необходим усилвател МАХ 2х100 Все пак ще храня TVM ARN188 8 ома.Отворен съм към предложения.

It_s_Real
има известен опит
има известен опит
Мнения: 7
Регистриран на: Вто Май 19, 2009 7:43 pm
Местоположение: средата на вселената
Обратна връзка:

Re:

#11 Мнение от It_s_Real »

Feinde написа:Тоя усилвател е производство на Електроакустика Михайловград сега Монтана. Работи в клас H затова и има 2 захранващи напрежения и релета. По информация от вътрешен човек от бившия завод това са една от късните серий на усилватели много несполучливи.Затова и доста голяма част са останали по складовете на завода и не са излезли на пазара. Произвеждани са за износ за Русия. Преди години се разпродаваха платките по 60 ст. Главното им приложение е за захранване на Радиоточки и Съобщителна техника по гарите. Този усилвател не е за аудио-цели.Дори ако не ме лъже памета изправителите са 4 на една платка от типа 3PM4. 2 са поставени на радиатор.Мод е възможен до толкова до колкото да си направиш савсем други стъпала с част от тези елементи. Имаш кутия, големи електролити, радиатори, транзистори(евентуално може да се заменят) трансформатор. Това са основните неща, които са по скъпички.
Извинявам се на модератори и на потребители, че ще се намеся в доста стара тема но повярвайте ми такива глупости не бях чел за нещо създадено точно за обратните цели от твърденията на потребителя Fiende.
Та конкретно по темата и твърденията му.
В Завод "Електроакустика" Михайловград дн. Монтана никога НЕ СА се произвеждали усилватели клас С. Може би нещо си се объркал или път си чул нещо почти подобно но доста си си го украсил. Класа на работа е т.н. BC. За това има две захранващи напрежения (+/- 27 V, +/- 48 V), които се комутират при съвместната работа на двата класа. Релета има защото е защитен изхода на усилвателя от разсиметриране на рамената в режим клас С, изгаряне на някой от предпазителите в режим клас В. Главното им приложение не е за радиоточки и съобщителна техника (интересно каква, може би оповестителна ...) а са за универсално приложение. Озвучаване на зали, театри, киносалони, училища, стадиони и т.н.
И най-големия кориоз в изказването ти е, че видите ли, те не биле за аудио цели. Ами за какви цели са ? Предаване на правоъгални сигнали ? Или на честоти от 100 Mhz нагоре ?
Точно за аудио цели са си, ама понеже недочул недоразбрал няма как да го знаеш.
Човека е можело да си оправи модулния блок и да си го слуша със здраве, ама понеже компетентното ти мнение е наделяло (как не съм видял статията по-рано) си вкарал човека в зъблуждение. Какви ти други стъпала с тези елементи ? Ако е имал дефект, лесно е можело да си го отстрани с измерване на транзисторите (ако е бил дефекта в тях).
ehtrahost.bg

Публикувай отговор

Обратно към “Усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта