Проблемен КУАД 405

Харесах си един усилвател дали става?
Съобщение
Автор
aqarium

Проблемен КУАД 405

#1 Мнение от aqarium »

Здравейте и от мене :) До сега четох из форумите на БГ Аудио и се престраших и аз да пусна тема-въпрос. Останах с впечатлението, че хората тука наистина РАЗБИРАТ за какво иде реч. Реших да се обърна към вас за помощ, тъй като имам проблем с КУАД-а и не мога да го разреша. Проблема е следният: При подаване на захранващо напрежение към платката всичко е нормално, но в един хубав момент (след не повече от минута), когато изведнъж на мястото където трябва да се свърже товара се появяват 41.9-42 V :? . Не пускам говорител, тъй като ще изгори. Имам 2-ра същата такава платка ( за стерео вариант) и там всичко е ОК. Напреженията излизат на контролните места +- 0.5V на всяка. На проблемната платка в началото всичко е ок докато не започва да грее силно R11 и да се появяват 41.9-42 V на изхода. Измерих всички транзистори, съпротивления и диоди и се оказаха здрави. Схемата на КУАДА е тази http://www.constructor.bg/mk/Amp.htm . Предварително Ви благодаря :)

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#2 Мнение от Stefan Stefanov »

А въпросът е?

aqarium

#3 Мнение от aqarium »

От притеснение забравих да си задам въпроса :oops: Къде да търся проблема? Какво бихте ме посъветвали да направя?

Аватар
npn
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 560
Регистриран на: Вто Сеп 18, 2007 12:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#4 Мнение от npn »

Най-вроятно платката се самовъзбужда.Пробвай да окъсиш входа и пак измери.
Орлите летят сами. Овцете се движат на куп.

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#5 Мнение от Goro »

Първо това не е КУАД 405, независимо за какво са ти го продали. Второ могат да бъдат поне сто причини. Щом всички полупроводници са здрави, значи сервото не работи. Резистора е нормално да се загрява при тази повреда. При възбуждане ще се измери по-ниско напрежение на изхода.
五郎

Аватар
radev
има опит
има опит
Мнения: 196
Регистриран на: Съб Окт 13, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#6 Мнение от radev »

Провери дали при промяна на напрежението в изхода,се променя това на краче 6 на ИС.Ако няма разлика при промяна на изходното напрежение подмени ИС741 .

Аватар
diadoto
има опит
има опит
Мнения: 53
Регистриран на: Чет Ное 16, 2006 1:00 am
Местоположение: софия
Обратна връзка:

акустиката това е нещо много просто....

#7 Мнение от diadoto »

провери симетричното захр.на 741-еденицата .според конструкторите имаш лоша схема.самовъзбужда се и токът и на покой вла в драарнотрръоала от т`e!$..пр>ари це рате!

Аватар
radev
има опит
има опит
Мнения: 196
Регистриран на: Съб Окт 13, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#8 Мнение от radev »

aqarium написа:Здравейте отново. Проверих отново всички елементи. Ценерите са здрави, транзисторите и съпротивленията също. Дадох входа на късо, за да няма самовъзбуждане, подмених ИС741 с нова и пак същото. :( На 6-то краче на интеграла имам 47,5 V спрямо "-" и 50 V спрямо "+", a на изхода 47,2 V. Не мога нещо да се справя сам, моля помогнете ми. За друго не се сещам да проверя и измеря. Благодаря предварително.

Нещо не мериш както трябва единия край на прибора е твърдо на маса, базата на Т1 е вързана за 6 краче през резистор.А изхода от ИС не може да надхвърли захранването което е D1, D2 – BZX-15V,така че виж дали няма мустаци по пистите или такива от припой които да укасяват две съседни писти и по-точно веригите около ИС и Т1.

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#9 Мнение от Stefan Stefanov »

[quote:26340a7dbf="aqarium"]Здравейте отново. Проверих отново всички елементи. Ценерите са здрави, транзисторите и съпротивленията също. Дадох входа на късо, за да няма самовъзбуждане, подмених ИС741 с нова и пак същото. :( На 6-то краче на интеграла имам 47,5 V спрямо "-" и 50 V спрямо "+", a на изхода 47,2 V. Не мога нещо да се справя сам, моля помогнете ми. За друго не се сещам да проверя и измеря. Благодаря предварително.[/quote:26340a7dbf]

Ако имаш " 47,5 V спрямо "-" и 50 V спрямо "+" " от това следва че разликата в захранванията ти е само 2,5 V!
Напреженията се мерят спрямо масата (с малки изключения)! Черната сонда - на маса, с червената мериш.

Премери ги сега пак и напиши колко са като не забравяй и знака!

И прочети още веднъж червеният надпис при влизане във форума!

Публикувай отговор

Обратно към “Усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта