За повдигането на колоните...

Имам говорител, каква кутия да му направя?
Имам кутия какъв говорител да и сложа?
И за неща от рода.
Съобщение
Автор
Riptor

За повдигането на колоните...

#1 Мнение от Riptor »

1. Има ли разлика дали крачетата на колоната ще са закрепени на нея, или на плоскост под нея?
2. Какво е значението на формата на крачетата?
3. Кой е най-добрия материал за подлагане под колоната или за крачета?
4. Има ли подобрение ако в/у колоната се постави още тежест?
5. Знам че звука е малко абстрактно понятие, но може ли някой да опише как се променя звука като се сложат крачета?


Μοля миналите по този път да споделят опита си!

Аватар
akustichen
чете и пита
чете и пита
Мнения: 43
Регистриран на: Сря Ное 14, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#2 Мнение от akustichen »

И аз сега си блъскам главата над този проблем. По принцип повдигането на колоната би имало за последица намаляване на баса й. Колкото до материала под колоната, съм чел статии, в които препоръчват поставянето на мраморни или гранитни плочи под колоните. Виж, поставянето на тежест върху колоната нямам представа какъв ефект би имало - може би, би намалило резонанса...

Martin Krumov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 303
Регистриран на: Съб Яну 08, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#4 Мнение от Martin Krumov »

dex13 написа:Относно формата на крачетата - според мен ги правят остри отдолу, за да не се местят самите колони от вибрациите, ама знам ли - може да има и нещо друго. :lol:
:lol: :lol: :lol:
Друго е! Максимално малък контакт с пода.
Иначе, както дядо ми живее под нас щях направо с едни болтове да ги стегна през плочата :D + това сериозните колони едва ли така лесно се местят самички.

Riptor

#5 Мнение от Riptor »

myst3 написа:
dex13 написа:Относно формата на крачетата - според мен ги правят остри отдолу, за да не се местят самите колони от вибрациите, ама знам ли - може да има и нещо друго. :lol:
:lol: :lol: :lol:
Друго е! Максимално малък контакт с пода.
Иначе, както дядо ми живее под нас щях направо с едни болтове да ги стегна през плочата :D + това сериозните колони едва ли така лесно се местят самички.


Ами моитене се местят и без крачета в/у паркет (при това не са 100% равни отдолу. Колкото и да увеличавам не се местят и вибрациите са мн. малки.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#6 Мнение от Nanko Rusev »

Най-добре опиши твоето положение ....

Има разлика:

При отделяне от пода:
директно с шпайкове
с шпайкове и плоча

Про променяне на височина на говорителите (каква ти е височината на помещението?)

И прочие ....

Аватар
Dgd
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 240
Регистриран на: Сря Ное 17, 2004 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#7 Мнение от Dgd »

Аз лично бях изумен от положителната промяна в звука при поставяне на някакви тежести върху някакви колони...

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#8 Мнение от Nanko Rusev »

Dgd написа:Аз лично бях изумен от положителната промяна в звука при поставяне на някакви тежести върху някакви колони...


И аз "слушах" как един колега има "кръгли тежести" върху хорните .... "лудо" за тези, които не са "луди" като нас 8O :D

Аватар
kromuilis
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 318
Регистриран на: Пон Май 14, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#9 Мнение от kromuilis »

@ Riptor - Има писано за това доста във форума, мисля, че съм чел от Румен Суванджиев нещо по въпроса. Пусни един сърч в гугъл, няма как да не попаднеш.
Иначе плочите е най-добре да са от гранит, или врачански варовик като по-евтино, а крачетата са обърнати конуси, защото тази постановка осигурява минимално предаване на вибрациите към пода.
Колкото до баса, той не се намалява, а става по-малко бумтящ, става по-динамичен, появява се по-ясен тон, с една дума добива детайл.

Riptor

#10 Мнение от Riptor »

Nanko Rusev написа:Най-добре опиши твоето положение ....

Има разлика:

При отделяне от пода:
директно с шпайкове
с шпайкове и плоча

Про променяне на височина на говорителите (каква ти е височината на помещението?)

И прочие ....


Колоните са ТЛ-ите с W130S и ФРС8М. При сглобката дали от тежестите дето натискаха плоскостите, дали от мое невнимание дъното им е леко неравно (т.е. едната странична дъска стърчи малко надолу). Въпреки това дори при високи нива на усилване колоните не трепкат, не се разхождат изобщо са стабилни. Пода е паркет с мокет отгоре. Стаята е висока 2.30м, ширина 3.60м, дължина 5.25м. Колоните са на страната 3.60м. (засега няма начин да са на широката - чак лятото). Стените са голи, но планирам да експериментирам в тази насока като се позатопли. Колоните са на 4-5 сантиметра от стената, на разстояние 1.30 една от друга. Ако ги разместя от това им положение баса се губи. Ако им сложа по-тънки кабели - също. Ако ида в средата на стаята (на около 2.5метра от тях) баса е най-плътен и приятен, но ми се струва, че стереото образа изчезва там.

Поради многото минуси на помещението и разположението на колоните не съм дал тези подробности. Исках да знам дали ще има смисъл да се повдигат и дали резултата винаги е към по-добро или при криво помещение може да е и към по-лошо. Какво е и значението на височината на крачетата (т.е. има ли оптимална височина, понеже имам едни мъници купувани от Марни). Кухината, която се получава под колоната има ли роля?

Lx1

#11 Мнение от Lx1 »

Колоните са ми Радиотехника S-90. Та значи- преди време живеех в апартамент (разбирасе отдолу беше бетонна плоча с мокет отгоре),на по-високо ниво на увелиаване баса беше неописуемо силен като чуваемост и усещане,биеше така силно,че да ти раздроби бъбреците. Падаха 10 килограмови саксии с коледарчета от колоните !!! Сега живея в апартамент с паркет и мокет отгоре също както е и при колегата. Разликата от предишната ми стая и сегашната е огромна- сега баса мноого се изгуби, драйверите просто мърдат и хабят тока, ниските честоти са доста глухи,провлачени,долавя се и дори кривене вместо бас. Не навсякаде се чуват НЧ,а само на определени места в стаята. От доста хора съм чувал,че дървеният под оказва лошо влияние на звука.И май си е така.Точно до мен имам комшийка,чиято стая е същата като мойта,но със теракот на пода.Има някаква метровска уредбичка от сорта на 2х25 с 2+1 канала, когато тя пусне музика нейните НЧ се чуват повече от мойте 2Х100 вата НЧ. Смятам да махам лятото паркети и мокети и всичките тия цигании и да сложа един теракот и аз или гранитогрес.

П.С. -Вдигал съм колоните на 70 см. от земята. Ефекта е такъв,че средните и високите са доста по-изразени и силни поради това че насочеността им е с по-близък център до ушите ми, а относно баса- почти няма разлика.А и да има тя е отрицателна. Кажи-речи -направо си няма смисъл да ги вдигаш ако си тръгнал да гониш бас.

Ще помоля по-компетентните да изразят мнение по темата тъй-като е доста наболял проблем зададения въпрос по нея.

Zlatan Kitanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 471
Регистриран на: Сря Ное 17, 2004 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#12 Мнение от Zlatan Kitanov »

Има доста писано по темата на различни места - тук и в мрежата. Ама няма кой да търси. И толкова ли боли да се експериментира? Освен повдигането на шпайкове, роля играе не на последно място геометрията на помещението и способността на стени, таван и под да отразяват. Не съм съгласен, че с под гранитогрес се чува по-добре, отколкото с паркет, може би някои честоти се чуват по-силно и бутат саксии, но едва ли хай-фи-то е предназначено да мести мебели из апартамента.

Miroslav Danov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 451
Регистриран на: Съб Яну 15, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#13 Мнение от Miroslav Danov »

От известно време разглеждам говорителя и кутията наистина като озвучително тяло(ОТ) :) . Защото кутията, каквото и да я правим си звучи по един или друг начин. Демпването нарушава естественото й вибриране и това се проявява в звуковата картина като неприятно лимитиране в ниските. "Шумът"от нея и полезният сигнал от драйвера са с един електромеханичен произход и по някакъв начин са синхронизирани (опитвам се да приложа правилото на 47лабс). При демпването тази синхронизация се губи и се получават неприятни странични ефекти. Затова, удома едни 22литрови затворени обеми с АРЗ6608 от голо ПДЧ са без вата и са поставени за сега върху 3 гайки М4 на ракла и на една ниска секцийка. С други думи, оставих кутиите да си "свирят" колкото искат.
При този подход на търсене на по-освободен звук е важно кутията да има висок резонанс. Постига се с яка конструкция. Така амплитудата на вибрациите ще е по-малка, съответно и оцветяването на звука.

Trus
чете и пита
чете и пита
Мнения: 105
Регистриран на: Нед Мар 18, 2007 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#14 Мнение от Trus »

Моите колони са от групата на отхвърлените - Радиотехника S50 /с 80вт бас/ и съм ги повдигнал на около 2см от пода с дървени шпайкове. Подът ми е масивен паркет и килим 2/3 от площта му. В стария ми апартамент пода беше балатум и мокет. Лично на мен повече ми харесват как свирят в/у масивния паркет. Пробвах ги на 45см стойки, но нещо не ми хареса звука и си ги оставих долу. поздрави

stefanyovev
има известен опит
има известен опит
Мнения: 102
Регистриран на: Сря Апр 25, 2007 12:00 am
Местоположение: BG
Обратна връзка:

#15 Мнение от stefanyovev »

Marto (myst3) написа:Максимално малък контакт с пода.


Минимален контакт с пода - защо ? За да останат вибрациите в колоната или за да не се пренасят върху пода? Ако е първото значи маморна плоча и шпайкове е супер но ако е второто не е ли по-добре да е нещо звукопоглъщащо например гумени крачета ?

Не мога да разбера идеята. Защо пода да не получава част от вибрациите ? (да речем че не ми пука за комшиите)

Публикувай отговор

Обратно към “Тонколони”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта