Големи групови закъснения.

Имам говорител, каква кутия да му направя?
Имам кутия какъв говорител да и сложа?
И за неща от рода.
Съобщение
Автор
Аватар
EvergreeN
чете и пита
чете и пита
Мнения: 45
Регистриран на: Сря Ное 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Лясковец
Обратна връзка:

Големи групови закъснения.

#1 Мнение от EvergreeN »

Здравейте начинаещ съм с bassbox pro, но за щастие има много подробен хелп :) Пуснах няколко симулации за ARN-150-05/8 в басрефлексна кутия, проблема е , че обтималния вариянт, който ми дава програмата не е никак задоволявящ а и слиза твърде високо 74 херца мисля че беше а аз се стремя към 45.Та при овеличаване на обема постигам това, което ми трябвя , но тогава груповите закъснения са твърде високи.Какво да правя???Има ли начин да ги преместя поне при по-ниска честота??

Поздрави!!!

Аватар
rumbarski
има опит
има опит
Мнения: 85
Регистриран на: Сря Юни 21, 2006 12:00 am
Местоположение: Стара ЗагораПловдив
Обратна връзка:

#2 Мнение от rumbarski »

Колко значи за теб твърде високи? Аз имам проект и фазовите са ми около 10мс за 47 херца и тивиема се справя що годе добре ;)

Аватар
DLS
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 477
Регистриран на: Пон Яну 09, 2006 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#4 Мнение от DLS »

"Оптималния" вариант не го гледай. Кажи все пак колко високи са груповите?
Иначе метода за изместване към по-ниска честота е в общия случай да свалиш и честотата на настройка, което е почти неприложимо в твоя случай.

Аватар
EvergreeN
чете и пита
чете и пита
Мнения: 45
Регистриран на: Сря Ное 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Лясковец
Обратна връзка:

#5 Мнение от EvergreeN »

Ами иска ми си при 40 хц да са под 12 ама явно няма да стане.Georgi
Пробвах както ти каза само не ми е ясно как да наглася и дължината и диаметъра на тръбата , защото при промянятя ня едното другото автоматично се променя така, че пробвах със 182 мм дължина , но пак не падат пот 12 :cry:

Zlatan Kitanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 471
Регистриран на: Сря Ное 17, 2004 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#6 Мнение от Zlatan Kitanov »

С този ТВМ става чудна ТЛ!
Другият вариант е затворено ОТ с обем окло 3,5 литра.
Аз лично в басрефлекс (7 литра, не повече) не го харесах много.

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#7 Мнение от Ivo_Hristev »

EvergreeN написа:Ами иска ми си при 40 хц да са под 12 ама явно няма да стане.Georgi
Пробвах както ти каза само не ми е ясно как да наглася и дължината и диаметъра на тръбата , защото при промянятя ня едното другото автоматично се променя така, че пробвах със 182 мм дължина , но пак не падат пот 12 :cry:
Има checkbox "Lock vent dimensions". Тази опция ти дава възможност да променяш свободно размера на тръбата.

Аватар
DLS
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 477
Регистриран на: Пон Яну 09, 2006 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#8 Мнение от DLS »

Груповите няма да се променят ако тръбата е с различни размери, но настроена на една и съща честота.

Аватар
EvergreeN
чете и пита
чете и пита
Мнения: 45
Регистриран на: Сря Ное 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Лясковец
Обратна връзка:

#9 Мнение от EvergreeN »

Благодаря на отзовалите се!!!slartibartfast ако си правил или имаш изпитан чертеж на ТЛ с този говорител моля те даи инфо да видя за кякво иде рич.Чел съм много за забележителните резултати на този вид акустично офромление, но съм твърде пресен за да се захвана с изчисляването на една толкова сложна конструкция.

Zlatan Kitanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 471
Регистриран на: Сря Ное 17, 2004 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#10 Мнение от Zlatan Kitanov »

Потърси в темите за ТЛ! Има конструкция, смятана лично от oceanman.

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#11 Мнение от Simonov »

EvergreeN

Моят съвет е да не се стремиш непременно към много ниски честоти. Рискуваш да завършиш с "бавен" и много "размазан" бас. Така и не каза тези 74Hz при какво ниво са!

Поздрави :)
Изображение

Аватар
EvergreeN
чете и пита
чете и пита
Мнения: 45
Регистриран на: Сря Ное 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Лясковец
Обратна връзка:

#12 Мнение от EvergreeN »

В крайна сметка май най-доброто което можах да изкарам ако програмата нещо не е бъгнала:обем на кутията-9,025 литра,фазоинвертор:диаметър-35,3мм ,дължина-182мм ,нормално за басрефлекс демпване резултатите са 42,29 херца при 13 милисекунди на 40 херца.Мисля ,че в тази конструкция от този говорител повече не може да се и иска.Големи благодарности на отзовалите се, радвам се че има място, където човек може да се учи и да получава безрезервна помощ. :D :D :D

Поздрави!!!

Zlatan Kitanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 471
Регистриран на: Сря Ное 17, 2004 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#13 Мнение от Zlatan Kitanov »

13 милисекунди не е много добре...

Аватар
Venko56
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 86
Регистриран на: Пет Май 19, 2006 12:00 am
Местоположение: Благоевград
Обратна връзка:

#14 Мнение от Venko56 »

EvergreeN написа:В крайна сметка май най-доброто което можах да изкарам ако програмата нещо не е бъгнала:обем на кутията-9,025 литра,фазоинвертор:диаметър-35,3мм ,дължина-182мм ,нормално за басрефлекс демпване резултатите са 42,29 херца при 13 милисекунди на 40 херца.Мисля ,че в тази конструкция от този говорител повече не може да се и иска.Големи благодарности на отзовалите се, радвам се че има място, където човек може да се учи и да получава безрезервна помощ. :D :D :D

Поздрави!!!
Само да поитам, в BassBox Pro има една много важна опция, която дава възможност да се подобри значително точността на изчисление на параметрите на озв. тяло и симулациите - дали я използваш? Става въпрос за възможността да заложиш в началните условия освен типа на говорителя, така също и изх. съпротивление на усилвателя, както и реалното активно съпротивление на свързващите вериги между усилвателя и високоговорителя. Ако имаш кросоувър, то тогава можеш да въведеш и неговите параметри. Всички тези неща влияят върху Qts на говорителя а от там и на резултатите от изчисленията. Тази опция се намира в меню "Driver", подменю "External". Променените параметри на говорителя могат да се видят в подменю "Parameters" в режим "Expert mode". Тази опция е удобна и с това, че можеш с доп. съпротивление между усилв. и говорителя да влияеш целенасочено в определени граници на Qts, т.е. да "донастроиш" качествения фактор на говорителя и по този начин да постигнеш оптимално съчетание на параметрите на озв. тяло.
Венко Трайков
GSM: 0888692454
Тел.: 073 884926
aat@mbox.contact.bg
http://aattube.blogspot.com/2007/06/blog-post.html

Публикувай отговор

Обратно към “Тонколони”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта