Страница 1 от 2

Защо кънти ?

Публикувано на: Нед Апр 08, 2007 2:23 pm
от pioneer4o
Никаде не намирам статия :( Явно не съм търсил достъчно,но все пак,ако някой има инфо да пише.Първи проект ми е:суб с обем 125 литра;материал МДФ;демпфиране с вата(обикновенна,не стъклена);затворен обем;12" нискочестотен говорител 350В(нереални,ясно е:),4ома;филтър със срез 420 Хертца на 4 ома;двойна предница;лепило оргахим (много ми го препоръчваха) . Проблема -като си сложа ухото и чукна от вътре се чува кънтеж 8O и свири малко :lol: кажете как да го спася :?
Никога не е срамно да питаш,важно е да се учиш от грешките си :wink: Едит: захранвам го засега с моя усилвател само за проба,2 по 30 Вата ,4 ома УНИТРА ,някой знаят какво е :oops:
Поздрави.

Публикувано на: Нед Апр 08, 2007 3:01 pm
от bachelor
колко е дебел все пак въпросния МДФ?? :)

Публикувано на: Нед Апр 08, 2007 5:22 pm
от Rumen Zografov
Как свири?Кънти ли самата кутия като свири или само като я чукаш с ръка?

Публикувано на: Нед Апр 08, 2007 5:48 pm
от GTI_PoWeR
1. обема ми се струва адски голям! (марка/модел на говоритела?)
2. от колко дебел материал е изработена кутията?
3. не стига че исползваш пасивен филтър за суб което е "недопостимо" ми ти и реже на 430Хц.......защо кънти :arrow: ами то още малко и среди ще ти изкара!

кънтеж...

Публикувано на: Нед Апр 08, 2007 10:26 pm
от pioneer4o
От практикер го взех,там казаха ,че е най-дебелия ,който имат - 18мм е :) Аз първоначално при пробите почти не го чувах ,но като си го сложих в ъгъла на стаята свирна добре ,обаче мисля ,че има проблем.Въпросният говорител го слушах в кутия(отвратителна) с обем 30 литра и свиреше учудващо добре.Самия говорител има някаква граница на срез ,пише, че е 350 Хц,но мисля ,че е нереално,защото чувах и среди(малко ,но достатъчно) .Като сложих филтара всичко заспа :lol: :lol: Доста ниско падна,но нямам уред да измеря точно колко :? :arrow: Кънти ,когато чукна върху суб-а :( Как да го оправя ?Ще си търся по-силен усилвател за него,дано да свирне,ако не поне за шкаф ще става тоя МДФ 8O

Публикувано на: Нед Апр 08, 2007 10:35 pm
от Rumen Zografov
GTI_ написа: ...не стига че исползваш пасивен филтър за суб което е "недопостимо" ми ти и реже на 430Хц.......защо кънти :arrow: ами то още малко и среди ще ти изкара!
Я па ти!!! :D
Кое те кара да мислиш,че е недопУстимо? :wink:
К'ви среди,то още малко и високи ще изкара :lol: :lol: :lol:

...

Публикувано на: Нед Апр 08, 2007 10:43 pm
от pioneer4o
:lol: :lol: :lol: И все пак по темата Румба ,кажи две приказки :) Как мислиш 8O Има ли смисъл изобщо да хвърлям пари за оправяне ,или да мисля друг проект :) (то и аз съм един проектант) :lol:
Поздрави.

Публикувано на: Нед Апр 08, 2007 11:13 pm
от Ivelin Braikov
Ако разкажеш как точно сметна кутията ще ти отговорят защо кънти.. :D

Публикувано на: Пон Апр 09, 2007 12:01 am
от GTI_PoWeR
pioneer4o,аз ти казах какви са ти проблемите и ти пак задаваш твоя въпрос.
1. направи си активен филтър който да режи на 50-60Хц да речем
2. направи друга кутия с посочения от производитела на говоритела обем.Внимавай да не се подведеш с дадения обем за бас рефлекс!

....

Публикувано на: Пон Апр 09, 2007 12:03 am
от pioneer4o
Обема ли е проблема,че кънти като я чукна отгоре 8O
Поздрави.

Публикувано на: Пон Апр 09, 2007 12:26 am
от Svetlin Iliev
Като я чукнеш от горе силно тогава ли кънти или и при слабо почукване.Ами ако ти е само 18мм дебелината на стените , то е нормално да кънти. Вземи ги оребри с помоща на допълнителни летви закрепени към тях и намазани с лепило.Но те трябва да се залепят директно върху талашита(МДФа).Така би трябвало да премахнеш проблема с кънтенето.

...

Публикувано на: Пон Апр 09, 2007 12:58 am
от pioneer4o
Кънтенето се чува и при слабо и при по-силно почукване.Бях чел някаде във форума ,че "...ако една тонколона кънти ,значи не става за нищо.." - цитат. Благодаря за съвета,ще се постарая в скоро време да намина за летвички в магазина.Един ден като си правех тур в "техно маркетите" ,забелязах ,че дори и "най-силните" модели (по-скоро най-скъпите:) )на ДЖАМО кънтят най-здраво! :idea: :lol: :lol:
Поздрави на всички :wink:

Публикувано на: Пон Апр 09, 2007 1:51 am
от GTI_PoWeR
Кънтенето не е единствения признак за да се подвеждаш! Според мене приблема ти идва от висок резонанс (звънтене) в някоя честота която говоритела не трябва да е свири но ти така или иначе му е пускаш и той се ОПИТВА да е възпроизведе в тази кутия :arrow: казах ти за незнам кой си път вече, направи си активен филтър!!!
Ето ти една схема на такъв която въпреки,че не е много добра би ти свършила работа: http://www.ljclub.net/shemi/subfilt1.jpg

Публикувано на: Пон Апр 09, 2007 8:29 am
от Rumen Zografov
Аз така и не разбрах - само при почукване с ръка ли кънти или се усеща и при свирене??? :roll:

Публикувано на: Пон Апр 09, 2007 11:06 am
от GTI_PoWeR
Според мен се осеща както казах вече висок резонанс или пик в някоя честота ,която се "опитва" да е свири! След което той го възприема като кънтене и чукайки по кутията ,вече допалнително си внушава че е от нея! Не мога да разбера защо вече 2-ри ден разтягаме темата като вече обясних част от причините за това звучене. За начало си направи активен филтър и след това може да напишиш какъв е резултата.
Филтъра няма да ти отнеме повече от 20-тина минути,а ние два дена си чешим езиците......