Страница 1 от 1

Струва ли си, като за новобранака ???

Публикувано на: Пет Яну 02, 2009 12:54 pm
от khanthong
Здравейте, първо искам да Ви поздравя с Новата Година, много щастие, късмет и най - вече здраве !!!
Пуснах тема преди време : http://www.bgaudio.org/modules.php?name ... ic&t=13677,
и за да не ставам досаден, реших да попитам вече в установеният за това раздел. Тъй като вече по голяма част от хората който познавам, а и Вие тук, реших първо да си взема колони. Питах Rumen Suvandjiev за направата на колони след дълго мислене реших да направя нещо сам. Предполагам няма нищо по хубаво от това. И бъкел си нямам от електронника, но за какво са приятелите, ще помагат, та колоните на които съм се спрял са тези: http://www.visaton.com/en/bauvorschlaeg ... index.html
Въпросът ми е дали е добра марка, от четеното ми останах с впечатление, че е така, но искам да ми кажете и вашето мнение ??? Тъй като се занимавам с мебели, кутийте ще са ми бонус :wink: , а по повод другите компоненти ще ги купя от представителя: http://www.steadygroup.com/. Предполагам, че като за първи колони стават :oops: :D :D :D
Благодаря предварително !!! Успешна година !!!

Публикувано на: Пет Яну 02, 2009 1:14 pm
от Rumen Suvandjiev
Всеобща грешка на повечето хора, които се залавят за пръв път с изработка на озвучителни тела е да се хвърлят на голямогабаритни три и повече лентови проекти.
Когато за определен бюджет се опитаме да купим 6 вместо 4 говорителя, логично целият комлект говорители като клас на изделието ще слезе надолу.
За да направим добро трилентово OT, е необходим качествен (и съответно скъп) средночестотен говорител. След като изберем такъв, останалите говорители също трябва да са на съответното ниво. Един качествен трилентов филтър също не е евтин.
Според мен за 600 лева за комплект могат да се сглобят много по-добре свирещи двулентови floorstand тонколони.

Публикувано на: Пет Яну 02, 2009 2:03 pm
от Stefan Stefanov
Saigon, защо не започнеш с по-малко говорители в началото?
Тук има описани доста проекти с по 1 говорител, които са чудесни за първи проект.

Публикувано на: Пет Яну 02, 2009 3:45 pm
от khanthong
Сигурно сте прави :( . Първата причина, за да избера да си правя колони сам, беше, че в сайта на Visaton, за моя радост намерих чертежи на кутията, говорители и схеми на съответната колона и т.н. Идеята на трилентовите колони на които се спрях, беше да направя един път колони и толкоз(сега разбрах, че съм сбъркал) Както ви казах(сигурно се повтарям, за жалост) нямам никакво понятие ама от нищо и затова явно съм се въодушевил толкова(няма лошо), но ще гледам да ви послушам и да отитам с нещо по малко, както каза
Rumen Suvanjiev написа:Според мен за 600 лева за комплект могат да се сглобят много по-добре свирещи двулентови floorstand тонколони.
Призивът ми към вас е да ми помогнете, ако е възможно естествено с някакви готови схеми, кутии и говорители за да мога да ги направя "добре" от първият път ???

Благодаря предварително !!!

Публикувано на: Пет Яну 02, 2009 4:40 pm
от Rumen Suvandjiev
За да не бъда голословен, ще ти дам три примерни проекта:

Първият е универсален, има добра честотна лента, приемлива мощност и е подходящ както за "камерно" слушане на музика, така и за парти. Говорителите са:
Мидбас Peerless PPB 831868 и пищялка SEAS Prestige 27TDF (H1211)
В кутията, начертана в проекта Cutfinger и фазоинвертор, настроен на 36Hz (дължина 170mm) , може да се постигне честотна лента 34Hz-25HKz при чувствителност 90dB/W/m. Ориентировъчната цена на говорителите е 360 лева

Ако искаш повече мощност, добра комбинация е:
Мидбас SEAS Prestige CA18RNX (H1215) и същата пищялка - SEAS Prestige 27TDF (H1211) с бюджет за говорителите 390 лв. Получава се 30 литрово озвучително тяло с реални 100W номинална мощност и честотна лента като на предишното. Подходящо и за по-шумнички купони.

Ако обаче търсим истински аудиофилски звук в посочения бюджет, бих предложил комплекта
Мидбас Fostex FW167 и ВЧ говорител Fostex FT207D в препоръчания от фирмата ПРОЕКТ на двулентов бокс с басрефлекс 44Hz-40KHz. Ориентировъчна цена на говорителите е 465лв.
С напредване на развитието си много аудиофили се поддават на "магията" на лампите - почти винаги без връщане назад. Ако решиш след време да минеш на лампов усилвател, този проект е най-подходящият от изброените, още повече, че говорителите позволяват използване на филтър от първи ред, осигуряващ по-добра звукова картина.

Говорителите и всички други части по проектите могат да бъдат поръчани: ТУК

Това, че имаш дърводелски умения, е огромно предимство, защото добре направените кутии струват скъпо. За всичко останало, който и проект от посочените да избереш, можеш да разчиташ на хората от форума и лично на мен, разбира се.

Публикувано на: Съб Яну 03, 2009 1:05 pm
от khanthong
Колко ще ми струва, първата конфигурация която си ми показал, плюс всичко друго, намотки, транзистори, филтри, защото не знам какво ми трябва??? Питам, защото по независищи от мене причини, сумата намаля :smt013 :smt013 :smt013 драстично. Това беше и причината, която ме забави с отговора, sorry.

Благодаря предварително !!!

Публикувано на: Съб Яну 03, 2009 2:48 pm
от Rumen Suvandjiev
Saigon написа:Колко ще ми струва, първата конфигурация която си ми показал, плюс всичко друго, намотки, транзистори, филтри, защото не знам какво ми трябва???
Транзистори няма да ти трябват :-)
Освен говорителите са нужни филтри, които в случая се състят от 4 индуктивности, 4 кондензатора и няколко резистора, които струват 60-70 лева, терминали, фазоинверторни тръби и малко добър кабел. Всичко за около 100 лева.

Публикувано на: Съб Яну 03, 2009 8:32 pm
от AndyFX
Rucho, имам въпрос за комплекта с драйверите на Fostex. Тази кутия не ли много постна, никакви оребрения и пр.?
И още нещо, защо предпочиташ кутия с басрефлекс, а не затворения обем?
Поздрави!

Публикувано на: Съб Яну 03, 2009 8:36 pm
от Rumen Suvandjiev
plamen_gv написа:Rucho, имам въпрос за комплекта с драйверите на Fostex. Тази кутия не ли много постна, никакви оребрения и пр.?
Разбира се. Аз бих я оребрил порядъчно. Освен това бих реализирал фазоинвертора с променливо сечение и то като част от конструкцията, а не като тръба.
plamen_gv написа: И още нещо, защо предпочиташ кутия с басрефлекс, а не затворения обем?
Лично аз предпочитам хорни с високочувствителен широколентов говорител, но тук става дума за първи проект на човек, който все още няма опит в изработката на озвучителни тела, а освен това бюджетът е ограничен.

Публикувано на: Съб Яну 03, 2009 8:52 pm
от AndyFX
Ruchо, по какъв точно начин трябва да ги оребря и тези ребра няма ли да намалят обема като цяло?

Публикувано на: Съб Яну 03, 2009 9:40 pm
от Rumen Suvandjiev
Например ето така:

Изображение

Широчината на ребрата е 40мм. Материалът е дебел 18mm.
За да се запази обема, дълбочината е коригирана.

Публикувано на: Съб Яну 03, 2009 11:28 pm
от AndyFX
Благодаря много! Като дойде ред да ги правя, пак ще питам това онова :) .
Поздрави!